Ergenenin Adı Her Yerde

(03.06.2021)         


Göreve gelir gelmez Ergene’yi yaşanabilir modern bir yer haline getirmek için kolları sıvayan Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel ekibiyle birlikte Ergene’nin yol sorununu ortadan kaldırmak için kapsamlı bir çalışma başlattı. Altyapı meselesinin hallolmasının ardından yol çalışmalarına başlayan Ergene Belediyesi ilçedeki yol sorununun tamamına yakınını çözüme kavuşturdu. 


Henüz çok yeni bir belediye olmasına rağmen 20 yıllık, 30 yıllık hatta 50 yıllık belediyelerin yapamadığı yol çalışmalarını yapan Ergene Belediyesi ilçenin yol sorununu yüzde 90 oranında bitirdi. Yol medeniyettir anlayışıyla çıkmış olduğu bu hizmet yolunda yeni kurulan bir belediye olmasına rağmen Ergene Belediyesi Cumhuriyet tarihinin hizmetini yaptı. Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel ilk döneminde olduğu gibi ikinci döneminde de Ergene halkına vermiş olduğu sözleri bir bir yerine getirmeye Trakya´nın yükselen değeri Ergene´ye hizmet etmeye devam ediyor.


Ergene´de 15 Yıllık Hayal Gerçeğe Dönüştü

Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Velimeşe Mahallesi’nde koca göl diye adlandırılan mesire alanında 15 yıllık hayali de gerçeğe dönüştürdü. Başkan Yüksel’in büyük önem verdiği projeleri arasında yer alan Velimeşe Gölet Projesinde çalışmalar tamamlandı. Yeni tamamlanmasına karşın Tekirdağ bölgesinin en güzel mesire alanlarından biri olarak gösterilen Velimeşe Gölet Projesi yaz dönemi boyunca evlenecek, nişan, nikah ve düğün yapacak gençlere ev sahipliği de yapacak. 

Ergene’ye kalıcı eserler bırakmaya devam edeceklerinin altını çizen Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, “Sevgi Kenti Ergenemizde vatandaşlarımızın aileleri ile birlikte keyifli vakit geçirebilecekleri doğa ile iç içe olacakları bu güzel mesire alanı son derece nezih ve modern bir yer olacak. Yeşil alanların piknik masalarının bulunduğu projede kafeterya ve iskeleler ile yürüyüş yolları yapılacak. Sevgi Kenti Ergene´de hayatlarını birleştirip evlenen çiftlerimizin en mutlu günlerini bu güzel projemizde yapacağız, hep birlikte en güzel günlerimizi burada kutlayıp anılarımıza yer edeceğiz" dedi.


Vakıflar Gençlik ve Spor Tesisi Projesi Yükseliyor

Spora ve sporcuya vermiş olduğu destek ile Tekirdağ´da diğer belediyelerin bir adım önünde bulunan Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel ikinci döneminde söz vermiş olduğu bir başka projeyi daha hayata geçirmeye hazırlanıyor. Ergene halkına vermiş olduğu tüm sözleri yerine getirme gayreti içerisinde olduğunun altını çizen Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, "Ergene halkına ne söz verdiysek görev süremiz içerisinde hepsini bir bir hayata geçireceğiz. Ergene´nin hiç bir mahallesini bir diğerinden ayırmadan hangi mahallemize hangi hizmetin, hangi projenin sözünü vermişsek onu yapacağız. Vakıflar Mahallemizde gerçekleştirilecek olduğumuz projemiz ile özellikle çocuklarımız ve gençlerimiz başta olmak üzere her yaş grubunda ki vatandaşlarımızın faydalanabileceği açık spor alanı ve futbol sahasını halkımızım hizmetine sunacağız” dedi.


Tekirdağ’ı Profesyonel Ligde Temsil Eden Tek Takım Ergene Belediyesi’nde

Başkan Yüksel ayrıca 7 yıllık bir belediye olan Ergene Belediyesi’ni profesyonel liglerde temsil eden bir takımları olduğunu da hatırlatarak, “Tekirdağ’ın diğer ilçelerinin takımlarının hala amatör liglerde top koşturuyor. Biz ise Ergene Velimeşespor ise 2. Ligde boy gösteriyoruz. Sadece bu bile spor alanında da Ergene Belediyesi’nin ne kadar başarılı bir belediye olduğunu ortaya koymaya yeter de artar. Ergene Velimeşespor olarak Velimeşemizin, Ergenemizin ve Tekirdağ’ımızın adını Türkiye’nin her köşesinde gururla temsil ediyoruz. Bugün Doğu Anadolu’da da, Akdeniz’de de Karadeniz’de de Ankara’da da, İstanbul’da da Ergene Velimeşespor adını herkes biliyor, ilçemizi yakından tanıyor. Ergene Velimeşespor’un elde ettiği başarı göğsümüzü kabartıyor ancak bununla yetinmeyeceğiz, Ergene Velimeşespor’un başarısına başarı katması için elimizden gelen tüm desteği vermeye, Ergene Velimeşespor için gayret göstermeye devam edeceğiz” dedi.


Ulaş Halk Bahçesi Projesi Hayata Geçti

Ergene Belediyesi kurulmuş olduğu günden bu yana sosyal donatı ve yeşil alan oluşturma konusunda 7 yıl içinde çok uzun bir yol kat ederek Ergene ilçesine yeni parklar kazandırdı. Bu parklardan bir yenisi olan Ulaş Halk Bahçesi Parkı da tamamlanarak vatandaşların hizmetine sunuldu. Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Ulaş Mahallesine kazandırmış olduğu yeni park projesini hayata geçirmenin haklı gururunu vatandaşlarımız ile birlikte yaşıyoruz diyerek, “Ergene İlçesine değer katan parkları vatandaşlarımızın hizmetine sunmaya devam ediyoruz. Ergene Belediyesi kurulmuş olduğu yıldan itibaren Ergene’ye kazandırmış olduğu parklar ile yeşil alan konusunda büyük bir yükseliş yaşadı. Hizmet süresi içinde Masal Park, Sevgi Parkı, Barış Parkı, Zübeyde Hanım Parkı, Cumhuriyet Parkı, İğneler Gençlik ve Aile Parkı, Şehit Mustafa Erişen ve Şehit Sedat Mekan Parkı, Marmaracık Mahallesi 100. Yıl Gençlik Parkı ve Ulaş Halk Bahçesi Parklarını Ergeneli vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Ülkemizde yaşanılan koronavirüs salgını ile yoğun bir şekilde mücadelesini sürdüren belediyemiz bunun yanı sıra söz verdiği projeleri de bir bir hayata geçiriyor” dedi.


20 Yıllık 30 Yıllık Belediyelerin Çok Çok Önündeyiz

Başkan Yüksel, “Sıfırdan kurulan yeni bir İlçe olmamıza rağmen 20 yıllık belediyelerin çok çok önündeyiz. Eğitimden spora her alanda başarılı hizmetlerimiz var. Bu hizmetlerimiz kesintisiz bir şekilde katlanarak daha da artacak bundan kimsenin şüphesi olmasın, Ergene’de vatandaşa hizmet boynumuzun borcudur. Sağlık alanında da büyük bir ivme yakalayan belediyemiz diğer belediyelerde olmayan hasta nakil aracı ile İlçemizde bulunan hastaları bölge hastanelerine ücretsiz bir şekilde getirip götürüyor. Ayrıca engelli vatandaşlara engelli aracı, engelli yatağı desteklerinde de bulunurken, yeni doğan ailelerin bebekleri içinde yeni doğan paketi yardımında bulunuyoruz. Unutulmasın ki Ergene’de biz halkımız ile birlikte büyük bir aileyiz, onların iyi günlerinde olduğu gibi kötü günlerinde de yanlarındayız. 14 Şubat Sevgililer gününde ekonomik durumu olmayan çiftlerimizin tüm düğün ihtiyaçları belediyemiz tarafından karşılandı, pandemi dönemini atlatıp yine bu güzel etkinliklerde bir arada olacağız. Hiçbir zaman makamda oturan değil tam tersine daima sahada olan bir Belediye Başkanı olarak vatandaşlarımıza hizmet verdik vermeye de devam ediyoruz. Ergene’de başı ağrıyandan da dişi ağrıyandan da biz sorumluyuz” dedi.


Meşhur Velimeşe Bozasına Coğrafi İşaret

Velimeşe’nin meşhur bozasının coğrafi işaret almaya hak kazandığını da sözlerine ekleyen Başkan Yüksel, “Sadece rutin belediyecilik çalışmaları yapmıyoruz. Ergene’nin tanınması, bilinmesi için de sosyal ve kültürel alanlar başta olmak üzere çeşitli çalışmalar yapıyoruz. Bunlardan biri de meşhur Velimeşe bozamızın Türkiye geneline tanıtılması için yaptığımız çalışmalar oldu. Yapılan başvuru10 ay gibi kısa bir sürede sonuçlanarak Velimeşe Bozasına coğrafi işaret verildi” dedi. 

Boza bizim milli içeceğimiz diyen Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, “Ergene Kaymakamlığı, Ergene Belediyesi, Trakya Kalkınma Ajansı, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası ve Velimeşe Mahalle Muhtarımız ile biz bu girişimi yaptık. Bugün de mutluyuz. Coğrafi işareti dernekler ve kurumlar alır” diye konuştu.

Biz de kurumlar olarak müracaat ettik ve aldık diyen Başkan Yüksel, “Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Boza bizim milli içeceğimiz. Boza çok eski bir tarihi ve kültürü beraberinde getiriyor. 1877 1878 Rus Harbi sonrasında atalarımız bu kültürü de Ergene Velimeşemize getirmişler. O günden bugüne bozamız üretilmekte, bölge halkı tarafından tüketilmektedir. Boza, A, B, C, E vitaminlerini barındıran, sindirim sistemini kolaylaştıran bir üründür. TÜBİTAK araştırmalarına göre kolera hastalarına iyi geldiği bilinmektedir. Sindirimi kolaylaştırır, bağırsak, kolon, mide kanserini önlemede yararlı bir üründür. Tamamen vitamin deposudur” şeklinde konuştu.

Boza kültürünü Velimeşe’ye getirenleri rahmet ve minnetle anan Başkan Yüksel, “Boza kültürünü bölgemize rahmetli Üzeyir Çavuş, daha sonrasında oğlu Topal Hafız yine daha sonrasında 4 tane bozacı ustası Kadir Seçmen, Kamil Bozdağ, Mustafa Uzun, Ahmet Öney büyüklerimiz bozayı devam ettirdiler. Daha sonra da torunları çocukları bugünlere getirdi. Rahmete kavuşanlara Allah’tan rahmet diliyorum. Bu işi devam ettiren genç kardeşlerimize de Allah’tan uzun ömürler diliyorum. Bozamız tescil aldığı için mutluyuz” dedi.

Tescilin ne işe yarayacağı ile ilgili olarak da bilgiler veren Başkan Yüksel, “Dışarıdan gelen insanlar bölgenin önemli ürünlerine girdikleri zaman bu işareti görecekler. Bölgenin tabii ki kalkınmasında fayda sağlayacak, turizm anlamında katkı sağlayacak. Biz de bozamızla öne çıktık. Velimeşe Mahallemiz bozamızla öne çıktı. Tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Coğrafi işaretin ülkemize, ilimize, ilçemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.


4 Yeni Düğün Salonu İnşa Edildi

Başkan Yüksel ayrıca Ergene İlçesine 4 yeni düğün salonu kazandırdıklarının da altını çizerek, “Ergene’de yeni bir hayat kurarak evliliğe ilk adımı atan çiftlerimiz için yeni düğün salonları inşa ettik, Misinli, Pınarbaşı, Kırkgöz ve Esenler Mahallelerimize yapmış olduğumuz modern düğün salonlarımızdan devam eden hizmet süremiz içinde diğer mahallelerimize de yapacağız. Pandemi salgınının sona ermesinin ardından Esenler mahallemizde tamamlanan düğün salonumuzun açılışını siz değerli Ergene halkımız ile birlikte yapacağız” dedi.


Taziye Evi Projesi Tamamlandı

Ergene’de Covid-19 salgınıyla mücadelenin yanı sıra rutin belediyecilik hizmetlerini de aksatmadan sürdürdüklerini belirten Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Cumhuriyet Mahallesine 165 metrekare büyüklüğünde bir taziye evi inşa ettik. Başkan Yüksel bu güzel projenin Ergene halkına hayırlı olması dileklerinde bulunarak pandemi döneminin ardından taziye evinin açılışı yapılacağını ve Ergene halkının hizmetine sunulacağını belirtti.

Sosyal Belediyecilik ilkesiyle hizmetlerini sürdürdüklerini belirten Başkan Yüksel, “İlçemizde yakınlarını kaybeden vatandaşlarımızın cenazeye gelen eş, dost ve akrabalarını ağırlamak için oluşturduğumuz taziye evimizin inşaatını kısa sürede tamamladık. Belediyemiz Fen İşleri Müdürlüğü tarafından büyük bir titizlikle hazırlanan ve tüm ince ayrıntılarına kadar düşünülen taziye evimiz pandemi döneminin sona ermesinin ardından vatandaşlarımızın hizmetine açılacak” dedi. BAŞKAN59

 

 

Rasim Yüksel Başkan Haberleri (Son 5)

 Ergene Atatürk Evi Kaldığı Yerden Devam Edecek


 200 KM Yol Yaptık


 PAKOPa Ankarada Karşı Durduk
Ankara Çevre ve Şehircilik Bakanlığı toplantı salonunda Karamehmet mahallesine kurulması planlanan 200 tesisli Plastik İhtisa
 Engelli Abalarını Ücretsiz Bakım Onarım
Engelli vatandaşların toplumsal hayata katılmasını kolaylaştırmak adına bugüne kadar birçok projeye imza atan Ergene Belediye
 2. El Giyim Mağazamız Yeni Yerinde

rgene Beledi