Basın Sorunları El Birliği İle Çözülmeli

(11.01.2021)         

Çorlu Gazeteciler Derneği Başkanı Levent Silistre, “Basının sorunları, yasal düzenlemelerle çözümlenmeli.”dedi.
10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Çorlu Gazeteciler Derneği, Atatürk Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Marmara Gazeteciler Federasyonu Başkanı ve Çorlu Gazeteciler Derneği Levent Silistre, medya sektörünün Covid-19 pandemisinin de etkisiyle çok zor bir süreçten geçtiğini söyledi. 

Silistre, “Yaşadığımız sorunlar nedeniyle ‘bayram’ değil ‘dayanışma günü’ olarak kutladığımız ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ vesilesiyle, çözüm bekleyen sorunlarımızı kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz. Çünkü sektörümüzde yaşanan sorunların bir an önce çözümlenmesi, sürekli itibar kaybeden mesleğimizin gelişmesi açısından büyük önem taşımaktadır.”diye konuştu.

AŞILAMADA ÖNCELİK
Silistre, “Öncelikle, Koronavirüs salgınının ağır baskısı altında görev yapan meslektaşlarımızın ve çalıştıkları medya kuruluşlarının, halkın haber alma özgürlüğü adına bugüne kadar gösterdikleri fedakârca çabalara içtenlikle teşekkür ediyorum. 

Arkadaşlarımız, canlarını, sağlıklarını riske ederek sahada haber uğruna özveriyle görevlerini yerine getirmekteler. Süreç içinde binin üzerinde meslektaşımız koronavirüse yakalanarak tedavi görürken, ne yazık ki ülkemizde 20 meslektaşımız, 56 ülkede 489 medya çalışanı görevi başında Koronavirüs sonucu yaşamını yitirdi. Bu gerçekler ışığında, gazetecilik mesleğinin riskleri göz önüne alınarak, aşılamada basın mensuplarının öncelikli meslek grupları arasına alınmasını bekliyoruz.”dedi.

YASAL DÜZENLEMELER
Basın yasasında değişikliklerin yapılmasını talep eden Silistre, “Öte yandan, her fırsatta sürekli vurguladığımız gibi sektörümüz kapsamlı bir değişime, yenilenmeye ihtiyaç duymaktadır. Bunun çözümü “yeni yasal düzenlemelerin yapılmasından” geçmektedir. 

Basın özgürlüğünden basında çalışma koşullarına, internet yasasından mesleki standartlara ve yıpranma hakkından yararlanmada basın kartı şartının kaldırılmasına kadar bir dizi düzenleme, geniş katılımlı çalıştaylar dizisi ile belirlenmeli ve zaman geçirilmeden yasalaşmalıdır. 

Bilindiği gibi medya sektöründe mesleki düzenleme olmaması; ne yazık ki tehdit ve şantaja dayalı etik dışı haberlerin yapılmasına yol açmakta, birikimine, eğitimine bakılmaksızın dileyen herkesin gazeteci maskesi altında sektörümüzde boy göstermesine neden olmaktadır. Meslektaşlarımız, meslek onurlarını korumak adına mücadele etse de, yasal boşluktan yararlanan çıkarcıların sektörde boy göstermesine engel olamamaktadır. Bu nedenle basın sektöründe öncelikli olarak mesleki düzenleme yapılmalıdır. 

10 Ocak 1961, basında çalışanların haklarına ilişkin 212 sayılı yasanın uygulanmaya başlandığı gündür. Bu yasa, basın emekçilerinin sigortalı çalışmasını, işten çıkarılmaları durumunda ihbar ve kıdem tazminatlarının ödenmesini, yıllık ve haftalık olmak üzere belirlenen tarihlerde izin yapmalarını ve belki en önemlisi de gazetecilik faaliyetlerini özgürce yürütmelerini güvenceye bağlamaktaydı. 

Ancak günümüzde meslektaşlarımız çalışma ve yaşama koşulları ile mesleki yeteneklerini geliştirme ve mesleklerini özgürce yapma olanakları bakımından 10 Ocak 1961’den daha iyi haklara sahip değildirler. Bu nedenle meslektaşlarımız açısından bir bayramdan da söz edemeyiz. Hep tekrarladığımız gibi 10 Ocak’lar ve 24 Temmuz’lar bizim için bayram günü değil, dayanışma günleridir.”ifadelerini kullandı.

MESLEKTAŞLARININ GÜNÜNÜ KUTLADI
Açıklamasının sonunda tüm meslektaşlarının gününü kutlayan Silistre, “Unutulmamalıdır ki; basın özgürlüğü ve ifade özgürlüğü, demokratik yaşamın olmazsa olmazıdır. Özgür basın, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında gelmektedir. Halkın sesi olma görevini üstlenen özgür basın, düşünce özgürlüğünün de en etkili aracıdır. Çağdaş demokratik toplumlarda halkın haber alma hakkı basın ve ifade özgürlüğüyle mümkündür. Bu nedenle ülke olarak basının sorunlarını elbirliği ile çözümlemeliyiz. 10 Ocak Basın Bayramı’nı gerçek anlamıyla kutlayabileceğimiz günlere elbirliğiyle ve en kısa zamanda ulaşmak umuduyla meslektaşlarıma saygı ve sevgilerimi sunarım.”diye konuştu.

SİYASİ PARTİLERDEN ZİYARET
Yapılan basın açıklamasının ardından Atatürk Kent Enstitüsünde bulunan Çorlu Gazeteciler Derneğini ilçede bulunan siyasi partiler ziyaret etti. İlk olarak Geçmiş Dönem Çorlu Belediyesi Başkanı Ünal Baysan, İYİ Parti Çorlu İlçe Başkanı Mehmet İlker Atasever ve yönetim kurulu üyeleri, AK Parti Çorlu İlçe Başkanı Mustafa Keskin ve yönetim kurulu üyeleri, CHP Çorlu İlçe Başkan Yardımcısı Müjdat Uysalcan ve yönetim kurulu üyeleri ve son olarak DEVA Partisi Çorlu İlçe Başkanı Mehtap Aram ve yönetim kurulu üyeleri ziyaret ederek Dernek Başkanı Silistre ve üyelerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı. 

LEVENT SİLİSTRE: TEŞEKKÜR EDERİM
Ziyaretlerde, Çorlu Gazeteciler Derneği üyeleri dernek binasında gün boyunca misafir ettiği kişi ve kurumların temsilcileriyle sohbet edip 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı. Gerçekleştirilen ziyaretler nedeniyle Çorlu Gazeteciler Derneği Başkanı Levent Silistre; “Bizleri hatırlayan, ziyaret eden ve Çalışan Gazeteciler Günümüzü kutlayan tüm kişi, kurum ve kuruluşlara ayrı ayrı teşekkür ederim” diye konuştu.

 

 

Levent Silistre Başkan Haberleri (Son 5)

 Basın Sorunları El Birliği İle Çözülmeli
Çorlu Gazeteciler Derneği Başkanı Levent Silistre, “Basının sorunları, yasal düzenlemelerle çözümlenmeli.”dedi.
10