Çorlu Son Dakika Kısa Haberler

Kısa Haberler Corona da Endişelenecek Durum Yok -_-  Çorludaki Hava Kirliliği TBMM de Soruldu -_- 

Çorludaki Hava Kirliliği TBMM de Soruldu
09.08.2020 10:00:50
Son günlerde Çorluda özellikle gece saatlerinde artan pis kokular TBMM gündemine taşınarak Çevre ve Şehirçilik Bakanına soruldu.

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun Çorludaki pis kokuların kaynağını ve engellenmesi hakkında Çevre ve Şehirçilik Bakanı Murak Kurum tarafından cevaplandırılmak üzere yazılı soru önergesi verdi.

CHP Tekirdağ Mv. İlhami Özcan Aygun;
Anayasa’nın 56. Maddesinde “Herkesin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahip olduğu”, “devletin herkesin hayatını, beden ve ruh sağlığı içinde sürdürmesini sağlama görevine sahip olduğu” belirtilmektedir. 

Bu çerçevede bakanlığın koku sorununa neden olan kaynakları bularak bir an önce gereken önlemleri alması elzemdir.

Tekirdağ’daki konuya ilişkin makamların ve mülki amirlerin soruna olan duyarsızlığı da vatandaşımızı oldukça üzmektedir. 

Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği’nin 6. Maddesinde; işletmelerin mevcut en iyi arıtım teknikleri uygulayarak hava kalitesi sınır değerlerini aşmama ve baca gazı emisyonlarını usule uygun olarak ölçme zorunluluğu bulunmaktadır. 

Çevre Kanunu, kokuya sebep olan fabrika ve işletmelere; gerekli önlemleri alarak sorunu çözme yükümlülüğü getirmektedir. Yönetmelik ve yasa hükümlerine uymayanlara verilen cezaların uygulanmasından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sorumludur. 

Bu çerçevede Çorlu’da yaşanan ve giderek artan koku sorununun kaynağını bulacak ve gerekli önlemleri alacak mısınız? 

Çorlu’da arıtmasız çalışan fabrikaların tespitine dönük denetimleri arttırıp, bu konuda köklü bir çözüm üretecek misiniz? 

Çorlu’da yaşayan vatandaşlarımızın feryadına kulak vererek, bölgeyi “temiz ve solunabilir” hava kalitesine kavuşturabilecek misiniz?
Corona da Endişelenecek Durum Yok
19.08.2020 11:40:17
Çorludaki Hava Kirliliği TBMM de Soruldu
09.08.2020 10:00:50

İnternet Sınırsız Paylaşım ve Bilgi Kaynağıdır. Sitemizdeki Her Türlü Bilgi ve Resim Paylaşıma Acıktır. Kaynak Belirtilmesi Ahlaki Değerdir..