Cenaze Celenki No:1

99.00TL.

Özgür Çiçek Evi

282 652 00 82

BY 101-Su Pinari

189TL.

Kaan Beyaz Eşya

2826548866

Tavuk pilav üstü

7TL.

Class Döner

282 651 50 61

Gülbin PEKEL

Gülbin PEKEL 1966 yılında Çorlu'da doğdu. İlk, Orta ve Lise tahsilini Çorlu' da tamamladı. Anadolu Üniversitesi AÖF Sosyal Bilimler Halkla İlişkiler Bölümünü bitirdi. Halen aynı Üniversitenin Turizm ve Otel İşletmeciliği bölümüne devam etmekte. Evli ve 2 çocuk annesi. Yerel gazete ve dergilerde yazdığı makale, şiir vb yazıları yayınlanmakta. Çorlu' da çeşitli sivil toplum kuruluşlarında aktif görev yapmaktadir. Mavi Boncuk Pansiyon ve Mavi Boncuk Organizasyon firmalarının sahibidir.
İşletmeci
Mavi Boncuk
Yazara Mesaj Yaz
Bu Bölümde Yazılan Yazıların Sorumluluğu Yazarlara Aittir
DOĞUMGÜNÜ PASTALARI  20.01.2017   (842) Okunma
Kutlu olsun doğum günün, kötülükler uzak olsun,

Mutlu ol ömrünce, üzülmeler sana yasak olsun.

Kalbin kırılmasin da, üzerinde kir pasak olsun.

Sen üzüllme sakın, üzülmelerim sana feda olsun.

İyi ki doğdun, iyi ki vermiş yaradan seni bizlere.

Yıldırım gibi çaktın, güneş gibi açtın üstümüze,

Söz oldun, mani oldun, saz oldun bestemize

Kutlu olsun doğum günün,nice mutlu senelere….

CAN YÜCEL

Doğduğumuz gün..Dünyaya geldiğimiz gün..Herkes için anlam yüklü, bazen coşkulu bazen hüzünlü eski yaşımıza veda edip, yeni yaşımızı karşıladığımız gün…Doğum günlerimizi ister büyük organizasyonlarla kutlayalım, ister iki kişilik bir kutlama olsun, mutlaka bir pasta eşlik eder bize..Misafirlerimize ikram edeceğimiz en muhteşem lezzettir ve herkesin ağzı tatlanır..

Doğum günü pastasının tarihi çok eski çağlara dayanır. İlk doğum günü pastasının eski Yunanlılar tarafından yapıldığı biliniyor..Yunanlılar, dini inançlarına göre ballı kekler ve ekmekler yaparak Ay Tanrıçası Artemis’e sunarlardı. Ortaçağda, İngiltere’de yapılan doğum günü pastaları, içlerine madeni para ve yüksük gibi sembolik nesneler konarak pişirilirdi. İnanışa göre madeni parayı bulan çok zengin olurken, yüksüğü bulan şansız sayılır ve ömür boyu evlenemezdi

Doğum günü pastası, eski İskandinav dillerinde’’ kaka’’ diye adlandırılırdı.Çünkü kremasız keklerdi. 13. Yüzyılın başlarında batı kültüründe doğum günü keki denilmeye başlandı. Bizim ülkemizde ise pasta sözcüğü ile ifade ediliyor. Eski Romalılar da pasta yapımını gelenek haline getiren kültürlerdendir. Romalıların 50. yıl kutlamaları diğer yıllardan biraz daha farklı yapılırdı. Bu vesileyle kutlama pastası da diğer doğum günü pastalarından farklı olarak buğday unu,

rendelenmiş peynir, bal ve zeytinyağından yapılırdı.

İlk yapılan doğum günü pastasıyla ilgili diğer iddia, doğum günü pastası geleneğinin Ortaçağların Almanya’sında İsa’nın doğuşunu kutlamak için başladığıdır. Bu pasta, tatlı hamuruna, kundaktaki bebek İsa şekli verilerek yapılmıştır. Daha sonraları doğum günü pastası, Almanya’da çocuk festivallerinde veya çocukların doğum günü kutlamalarında görülmüştür.

13.yüzyılda Almanya’ da çocuklara gösterilen ilgi belki bu günkünden bile fazlaydı.Doğum günleri bir festival şeklinde kutlanıyordu. Doğum günü kutlaması sabaha karşı, şafakta, gün ağarırken başlıyordu. Üstü yanar mumlarla süslenmiş pasta eve getirildiğinde çocuk uyandırılıyor, pastanın üstündeki mumların ise yemek vakti gelene kadar devamlı değiştirilerek sürekli yanması sağlanıyrdu.Yemeğin başında çocuk mumları üfleyerek söndürüyor ve şölen başlıyordu.Pastanın üzerindeki mumların sayısı çocuğun yaşından bir fazla oluyordu.Bu bir fazla mum, bir gün sönecek hayatın ışuğını simgeliyordu.Ayrıca çocuğa bir çok hediyeler getiriliyor, o gün istediği sevdiği yiyecekler hazırlanıyordu.Yani o zamanlarda doğum günü kutlamaları çocuklara yönelikti.Günümüzde her yaştan insanın kutladığı doğum günü ve kesilen pasta işte o zamanların bir adetinin devamıdır. Doğum günü pastasının üstündeki mumları bir üfleyişte söndürmek, bu arada bir dilek tutmak, eğer dilek gerçekleşirse bunu kimseye söylememek adetleri de o günlerden kalmadır.

Doğum Günü Pastası Neden Yuvarlaktır?

Eski zamanlarda doğum günü pastaları çoğunlukla yuvarlak şekilde yapılırdı. Tarihçiler bunun sebebini dinsel inanışlara ve teknik nedenlere bağlıyorlar.Yunanlılar Ay’ı simgeleyen Ay Tanrıçası Artemis’e sundukları pastaların, yuvarlak şekilli olmasını tercih ederlerdi.Eski çağ insanları da, pastayı ay ve güneşin yıllık döngüleri ile ilişkilendirirlerdi. Yuvarlak şekil de bu yaşamın doğal döngüsünü temsil ederdi.Eski zamanlarda ekmekler ve kekler elle yapılır, yuvarlak toplar haline getirilir ve derin olmayan kaplarda ya da ocak taşında pişirilirdi. Bunun sonunda da yuvarlak şekilli pastalar elde edilirdi.

Krem Şantinin Mucidi VATEL

‘’Ekmek yoksa pasta yesinler!!!!’’

18. yüzyılda Kraliçe Maria Antoinnette açlık ve sefalet içinde olan Fransız halkı için bu sözleri söylemiş midir bilinmez ama pastacılıkta önemli bir yere sahip olan ülke Fransa dersek doğru söylemiş oluruz..

Fransa’ da o dönemde zenginlerin evlerinde özel pastacıları bulunurmuş.. Keklerden kramalı pastaya geçişte önemli katkı sağlayan malzeme krem şantinin de vatanı Fransa’ dır.Vatel, Güneş Kral 14’üncü Louis’nin kuzeni ve Chantilly Şatosu’nun sahibi 2’nci Louis’nin hizmetinde çalışmaktadır. 1671’de Güneş Kral şatoya davet edilir. Amaç araları açık olan kuzenleri barıştırmaktır. 23-25 Nisan’da ardı ardına ziyafet sofraları kurulur, ışık gösterileri yapılır, av ve diğer eğlenceler düzenlenir. Vatel öyle heyecanlanır ki, ilk gün ziyafeti istediği gibi

yönetemez, rostoyu iyi pişiremez.. İkinci gün malzemesi gecikince intihar eder. Bu hikayeden hareketle Vatel’in kremasız kaldığı ve bu eksikliği belli etmemek için kremayı delicesine çırpıp köpürterek, sonunda bugün krem şanti olarak anılan karışımı elde ettiği, adını da Chantilly Şatosundan aldığı anlatılır.

Günümüzde Pastacılık

Günümüzde pastacılık; şeker hamuru sayesinde resmen bir sanat dalı haline geldi. Modelleme ile yapılabilecek pasta çeşitlerinin sınırlamasının olmaması da şeker hamuru kullanımının her geçen gün artmasını sağlamaktadır.

Doğum günü konseptine uygun bir pasta seçmek her zaman ilk alternatif olurken doğum günü sahibinin sevdiği şeyler ile ilgili bir pasta yaptırmak da çokça tercih edilmektedir. Profesyone pastacılar, sevilen bir film ya çizgi kahramanı yansıtan bir obje, söz ya da logo gibi farklı detayları yansıtan bir pastayı ya da doğum günü sahibinin hayallerini tasarıma dönüştüren bir pastayı şeker hamuru ile sanat eserine dönüştürebiliyorlar.

Klasik doğum günü pastası, her geçen gün artan fikirler ve sunum önerileri ile kolaylaşmaktadır. Onlarca cupcake’in bir standa dizilmesi ile elde edilen bir doğum günü pastası, kalabalık partiler için kolay bir sunum imkanı sağlamakta ve servis esnasında herhangi bir malzemeye gerek duymadan dağıtılabilmektedir.

Kat kat waffle ile yapılan bir doğum günü pastası, kadehlerin ya da kavanozların içinde servis edilen lezzetli kupların oluşturduğu bir doğum günü pastası, farklı fikirlerden hoşlanan kişileri memnun edecek lezzetli ve iddialı fikirler arasında yer almaktadır..

YAZANLAR

  Nizamettin GÜMÜŞ
  Feray KARAGÖZ
  Cenab ERSÖZ
  Av. Burhan ATEŞ
  Nejdet KÜLÜNK
  Atıf MUTLU
  Murat SEVGİ
  Hüseyin KARADENİZ
  Gülgün KEÇECİ
  Zaim ERKEN
  Erdal ÖZCAN
  Doğan GÜNEŞ
  Gülbin PEKEL

SON BEŞ YAZI

  AKIL SAĞLIĞI RAPORUN
  EĞİTİM VE SANATTA UÇTUK
  KUDÜS
  Tek suçlu Zarrab mı?
  vizyon Misyon

Doğum Günü No:2

Adet  250.00 TL.

MaviBoncuk Organizasyon

2826511244

110 cm siyah beyaz ahs

Adet  269 TL.

Kaan Beyaz Eşya

2826548866

P.BELL DOT-MU TK003

Adet  875 TL.

Atlas Bilgisayar

0507 764 04 80

Mercimek çorbası

Adet  6 TL.

Kasaba Döner

2826520575

Sucuklu Kaşarlı Panini

Paket  3.5 TL.

Komagene Çiğ Köfte

5374605914

Kiremite Köfte

Adet  0 TL.

Şanlı Urfa Kebap

282 651 87 00