Fırın Sütlaç

9.00TL.

Şanlı Urfa Kebap

282 651 87 77

Kuşbaşı Pide

20.00TL.

Şanlı Urfa Kebap

282 651 87 77

Kutu kola

0TL.

Vezir Sofrası

541 620 98 13

Nizamettin GÜMÜŞ

Nizamettin GÜMÜŞ 1986 yılında Sinop ili Durağan ilçesinde doğdu. Tahsilini Ankara'da tamamladı. 2003 yılından bu yana Çorlu'da ikamet etmektedir. Çeşitli yerel ve ulusal haber sitelerinde köşe yazarlığı yapmasının yanında bir çok sivil toplum kuruluşlarında aktif görevlerde bulunmuştur. Evli ve bir çocuk babasıdır. Halk Bilimci'dir.
Halk Bilimçi
Yazara Mesaj Yaz
Bu Bölümde Yazılan Yazıların Sorumluluğu Yazarlara Aittir
vizyon Misyon  14.11.2017   (672) Okunma
Vizyon nedir? Misyon nedir?
Vizyoner kimdir? Misyoner kimdir?

"Vizyon, varmak istediğimiz noktayı gösterirken, misyon bugün o yolda neleri, nasıl yaptığımızı anlatır. Örnekler isek, Hazreti Peygamber Vizyoner Sahabe Misyonerdir."

Peki ya günümüzde? 

Facebook´ta gezinirken gördüğüm manzara şu şekilde oluyor; 

Bir tarafta yeni başladığı inşaatın resmini paylaşan kat karşılığı çalışan büyük müteahhitler diğer tarafta özvatanının hasretiyle tutuşurken, Afrika´da yaşayan yerlilere Islam´ı Türkiye´yi anlatan gönül insanları.

Bir tarafta gönül verdiğim parti başarılı olsun diyerek çalınmadık kapı bırakmayan mahalle teşkilatları diğer tarafta lafla peynir gemisi yürütmek isteyen milletvekilleri.

Bir tarafta kazandığı üç kuruş ile kahvelerde saatlerce batak-okey oynayan asgari ücretliler bir tarafta ne bilmediğini öğrenmek uğruna ucuz kitap alabilmek için fuar fuar gezip indirim arayan asgari ücretliler.

Örnekler elbette çoğaltılabilir. Ben çoğaltmamayı tercih ediyorum. Bunu tercih ediyorum çünkü bu örnekler beni kahrediyor. Neyse konumuza dönelim.

Hayatımız sürekli bir kararlar döngüsüyle ilerliyor. Bu döngüyü iyi bir vizyon ile kırmam mümkün. Tıpkı Elon Musk gibi. Elon Musk batan bir gemi olarak gördüğü bu dünyayı daha iyi bir hale getirmek için  kapital düzenin tam tersine kürek çekiyor. Vizyonu belli korkunç bir sonda insanlığa bir sığınak sunabilmek. Space X, Tesla Motors bunun için kurduğu firmalar.

Ülkemizde ya da yaşadığımız şehirde hatta etrafınızda bu tarzda vizyon sahibi vizyoner kişiler var mı? En azından oluşan çevrenin üstünde düşünebilen?

Hayatımızda vizyon, etrafımızda ise vizyoner eksikliği çekiyoruz. Sahip olduğumuz parayı veya gücü basit uğraşlara harcıyor çerçevenin tamamını göremiyoruz. Ideallerimizi sınırlayan sıradanlaştıran duraklarda oyalanıyoruz.

Arsa üzerine 5 katlı bina dikmeyi kârlı görürken, milyarlarca lira kazandırabilecek yazılım sektöründen haberimiz dahi olmuyor. Bulunduğumuz coğrafyanın gereği olarak çocuğumuza Ingilizce Arapça öğretmemiz şartken biz onların Türkçeyi dahi düzgün kullanmayıp argolaştırmasına ses çıkarmıyoruz. Müteahhitlerimiz daireler satıp milyar milyar kazanırken bir okulun yapımını bitirecek parayı dahi toplayamıyoruz.

Jet SIVA makinesini tasatlayıp satışa sunan Mustafa Eravcı´nın dünyanın dört bir köşesine satış yapıp Çorlu´ya bir tek ürün dahi satamaması bizim toplumumuzun vizyonsuzluğu değilde nedir?

(Müteahhitlere çok yüklendin diyebilirsiniz. Doğrudur onlara çok yükleniyorum. Çünkü ben parayı betondan kazanıp tekrar betona yatırmayı sevmiyorum. Burada bir vizyon görmüyorum.)

Uzun lafın kısası dostlarım, kazandığımız 5-10 trilyon parayı büyük görüyor onu kaybetmekten korluyoruz. Bu korkumuz da bizi zamanın ruhunu anlamaktan alıkoyuyor..

YAZANLAR

  Nizamettin GÜMÜŞ
  Feray KARAGÖZ
  Cenab ERSÖZ
  
  Nejdet KÜLÜNK
  Atıf MUTLU
  Murat SEVGİ
  Hüseyin KARADENİZ
  Gülgün KEÇECİ
  Zaim ERKEN
  Erdal ÖZCAN
  Doğan GÜNEŞ
  Gülbin PEKEL

SON BEŞ YAZI

  Her Sagcı Bir Gün Sola Dönecektir.
  Liyakat mı yoksa Yerli olmak mı?
  AKIL SAĞLIĞI RAPORUN
  EĞİTİM VE SANATTA UÇTUK
  KUDÜS

Fırın Sütlaç

Adet  9.00 TL.

Şanlı Urfa Kebap

282 651 87 77

Kuşbaşı Pide

Adet  20.00 TL.

Şanlı Urfa Kebap

282 651 87 77

Kutu kola

Adet  0 TL.

Vezir Sofrası

541 620 98 13

Tavuk Döner Sandovic

Adet  5.00 TL.

Diyar Döner

282 652 26 23

Mercimek çorbası

Adet  9.00 TL.

Şanlı Urfa Kebap

282 651 87 77

Ali Nazik

Adet  30.00 TL.

Şanlı Urfa Kebap

282 651 87 77