Çamaşır Suyu

7TL.

Korkmaz Temizlik

532 652 02 68

Köfte Porsiyon

24TL.

Diyar Döner

535 966 07 83

Börek Lorlu

0TL.

İzol Börek

0282 652 49 65

Mustafa AYDINLI

Mustafa AYDINLI 1956 kertme köyü/çorum doğumlu çifçi bir ailenin oğlu olup ilkokulu doğduğu köyde, ortaokulu ve endüstri meslek lisesi elektrik bölümünü çorum’da, gazi üniversitesi tekn
Eğitimci- şair ve yazar
Yazara Mesaj Yaz
Bu Bölümde Yazılan Yazıların Sorumluluğu Yazarlara Aittir
Muhtarlardan Sorma Ver Parası  05.09.2019   (691) Okunma
Değerli okuyucular; Devleti devlet yapan, saygın yapan, örnek yapan en önemli özellikleri, vergide adil olması, hukukta adil olması, en önemlisi de bu konularda vatandaşın hak ve hukukunu koruyan, vatandaşın hak arama sorgulayabilme geleneğinin yerleşmesidir.

Sözü muhtarlıklarda alınan harç ve basılı evrak ve ücretlerine getirmek istiyorum. Bir dönem muhtarlara maaş verilmiyordu, basılı evrak karşılığı cüzzi paralar alınıyor. Vatandaş da buna bir bakıma hoşgörülü yaklaşabiliyordu. Oysa şimdi muhtarlar hatırı sayılır maaş alıyorlar. Yetmiyor basılı evrak ve harç adı altında binlerce lira para topluyorlar. Bu paranın tümüde muhtarların cebine kalıyor. Elimdeki belgeye göre paranın tümünün muhtarlara kaldığını iddia ediyorum. Aksini söyleyen biri beni ikna etsin.

Elimdeki belge Çorlu Esentepe Mahallesi Muhtarlığına aittir. İmza Muhtar Fatma Dağtekin’e ait. Muhtar iki evrak basıyor, hatta kendi interneti veya bilgisayarı sorunlu olduğu için, gidiyor komşu muhtarın bilgisayarında basıp evrakları veriyor. İki dosya kağıdına 16 lira alıyor. Yani evrak başı 8 lira. Makbuz istendiğinde ise makbuz vermediklerini, yukarıdan emir böyle deyip konuyu geçiştiriyor. Vatandaşın ısrarla maliyenin makbuzu olmadan para almanın usulsüzlüğü söylemine ise, fotoğrafta gördügünüz sıradan bir kağıda yazarak usullü hale getiriyor.

Bu durum açıktan vatandaşı ahmak yerine koymaktır. Vatandaşın hafife alınmasıdır. Vatandaşın maliyenin makbuzunu istemesi kadar daha masumhane ne tavrı olabilir. Sanılmasın bunu sadece bu muhtar yapıyor. Araştırmalarıma göre muhtarların yüzde doksanı bu uzulsüz tutum içinde, devletin parasını cebe atıyorlar. Atıyorlar diyorum sözümün arkasındayım.

İlkokul öğrencisine sorsak atom neye denir; Size “Maddenin özelliklerini taşıyan en küçük parçasıdır” diyecektir. Bu mantıkla muhtar devletin özelliklerini taşıyan en küçük parçasıdır veya birimidir. Devletin bir biriminde vatandaştan para alınıyor ama maliyenin makbuzu verilmiyor. Bunu nasıl izah edeceğiz? Para muhtara kalıyorsa gelir vergisi vermek zorunda, devlete kalıyorsa maliyenin makbuzunu verecek. Kısaca makbuz kesiyorsan bu bir HARCDIR, kesmezsen HARAÇTIR bu kadar açık. Hak arayan vatandaşa, işi gürltüye getirip, laf kalabalığı ile ‘ham hum şarolop’ olmaz. Bu durum esastan yanlış değilse bile, usulen külliyen yanlıştır. Devlette makbuzsuz para tahsilatı yapılamaz, yapılıyorsa bu para devlete gitmez. Makbuzsuz tahsilat yasal değildir. Devlet ciddiyeti ile bağdaşmaz. Devlet yönetimi çiftlik yönetimi değildir.

İl idare Kurulu her yıl toplanıp muhtarların alacağı basılı kağıt ve harçları belirliyor. Fakat basılan kağıt resmi, sayısı, seri numarası olan matbuğu bir kıymetli kağıt değilki. İl idare kurulu kararına göre 4 lira kıymetli kağıt, 4 lira harç parası. Yani muhtara sözde kuruş kalmıyor. Uygulamada ise tamamı muhatara kalıyor. Bu ne yaman çelişki böyle. Muhtar sıradan gazete kağıdına basıp veriyor. Kaydı yok, kuydu yok. Kayıt kuyut muhtarın vijdanı, devlet sadece vijdanla değil, artı hukuk ve yasalalarla yönetilir. Tek başına vijdan devletin

para politikasında etik değildir. Eğer bunu yasa, yönetmelik ve usullerle perçinlemiyorsanız, açıktan birilerinin cebine halkın parasını dolduruyorsunuz demektir.

Muhtarlıkların nüfus oranına göre, bu durum bazı yerlerde muhtara ilave günlük bir maas, hatta iki maaş dahi verilen yerlerde vardır. 300 işlem yapılan bir muhtarlık düşünün, işlem başı 8 lira olarak hesaplarsak usulsüzlüğün, haksızlığın dahası halkın nasıl soyulduğunun boyutu, devletin ettiği zararın boyutu ortaya çıkar.

Asgari ücretliyi vergi alarak inim inim inleten devletimizin, çoğu muhtarlıklarda muhatarların cebine, usulsüz, halkın cebinden günlük bir maaş atıyor olamasını, devletin adaletine, yönetim mantığına, örnek olarak yorumluyabilir miyiz

YAZANLAR

  Müjdat UYSALCAN
  Hülya PERİN
  Mehmet Taylan KOÇER
  Ercan KILIÇLI
  Nizamettin GÜMÜŞ
  Feray KARAGÖZ
  Mustafa AYDINLI
  Atıf MUTLU
  Murat SEVGİ
  Gülgün PALA KEÇECİ
  Gülbin PEKEL

SON BEŞ YAZI

  İnsanlığın Göçü
  Ayasofya Üzerine
  Çalışan Polis ve Polis şiddeti
  Buruk Bayram Sevinci
  İçimizdeki Adam

Eldifen Cerrah Corona

Kilo  35 TL.

Korkmaz Temizlik

532 652 02 68

Tavuk Pilav üstü

Adet  14 TL.

Diyar Döner

535 966 07 83

Yarım Ekmek Suçuk

Adet  13 TL.

Kokorech

532 522 83 86

Börek Dereotlu

Porsi  0 TL.

İzol Börek

0282 652 49 65

Köfte Porsiyon

Adet  25 TL.

Kokorech

532 522 83 86

Baskılı duvar Saati

Adet  0 TL.

DijiMed Promosyon

0282 65 112 65