Kavurmalı Pide

22.00TL.

Şanlı Urfa Kebap

282 651 87 77

Adana Kebap

22.00TL.

Şanlı Urfa Kebap

282 651 87 77

5'li Fosforlu kalem

4.75TL.

DijiMed Promosyon

0282 65 112 65

Mustafa AYDINLI

Mustafa AYDINLI 1956 Kertme Köyü/Çorum doğumlu çifçi bir ailenin oğlu olup ilkokulu doğduğu köyde, Ortaokulu ve Endüstri Meslek Lisesi Elektrik Bölümünü Çorum’da, Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Elektrik Bölümü Öğretmenliğini Ankara’da bitirerek. Sungurlu, Çorum Merkez Endüstri Meslek Lisesin de Elektrik Bölüm Öğretmenliği, Saray/Tekirdağ Endüstri Meslek Lisesin de Bölüm Şefi (1982-92) ve Çorlu M. R. Uzel Endüstri Meslek Lisesin de Elektrik bölüm öğretmeni olarak görev yaptı. (1992-2004) Aynı okuldan emekli oldu. Mustafa AYDINLI Uzun yıllar halk şiiri türünde yazdığı şiirleri KEŞİŞ DAĞI adlı eserinde topladı, bazı gazete ve dergilerde öyküleri yayınlandı, Yine yerel gazetelerde köşe yazarlığı yapıyor. Makale ve ağırlıklı denemelerinden oluşan eserlerini YARIN, BİR ÜLKE DÜŞÜNÜN adlı kitaplarında topladı. Yayına hazır üç eseri daha bulunmakta. Evli, İkisi kız üç çocuk babası olan yazar, Çorlu’da yaşamaktadır.
Eğitimci- şair ve yazar
Yazara Mesaj Yaz
Bu Bölümde Yazılan Yazıların Sorumluluğu Yazarlara Aittir
Tecavüzlerin Tarihsel Rotası  09.09.2019   () Okunma
İstanbul’da sözde din eğitimi veren Fıkıh Araştırmaları Derneği’nde 30’a yakın erkek çocuğa tecavüz edildiği ortaya çıktı. Gün geçmiyorki bu tür kurumlarda bir tecavüz olayı duymayalım. Bildiğimiz üzere daha öncede Konya/Karaman’da Ensar Vakfı’na ait bir yurtta 45 çocuğa tecavüz edilmiş, hatta zamanın bakanı olayı bir defaya indirgeyerek “Bir defa tecavüz bu seçkin kurumu karalamaya neden değildir” demişti. Yine Adana Aladağ’da 11 kız cocuğu ve bir bakıcı bu tarikat yurtlarında yanarak kül olmuştu. Ülkenin dört bir yanından yağmur gibi sapkınlık haberleri geliyor. Peki buraya nasıl gelindi. Ülke laik, çağdaş eğitimden koparılarak karanlığın dibine nasıl sürüklendi.

2004 Yılından önce Türk Ceza Kanununa göre din eğitimi adı altında tarikat yurdu açmak suçtu. Buraları açanlara ve buralarda hocalık yapanlara altı aydan, üç yıla kadar habis cezası veriliyordu. Kaçak kurslar yakalanırsa kapısına kara kilit vuruluyordu.

Mevcut iktidar 2005 yılında çıkardığı kanunla tarikat yuvalarının kapatılmasını engelleyen kanunlar çıkardı. Kaçak kurs açanlara ceza indirimi yaptı, dahası o cezayıda paraya çevirdi. Aslında bir yönüyle kaçak kursları teşfik etti, küçük para cezası karşılığı, hatta affetti. Kaçak kursu para cezası verecek aşamaya getirmek zaten merasime tabi. Varsayalım ki çok dikkat çeken bir olay sonucunda gelmiş olsun. Küçük para cezası karşılığı affedilecekti. Buralarda hocalık yapanlar tamamen ceza kapsamından çıkarılacak. Sadece kaçak yurt sahipleri küçük paralar karşılığı affedilecek kanun teklifleri hazırlanıyordu.

10. Cumhurbaşkanı Sayın Ahmet Necdet Sezer bu tarikatlara hoşgörülü kanunları; “Anayasaya aykırı...Türkiye Cumhuriyetinin kuruluş felsefesine aykırı...Sapkın yöntemlerle çağdışı eğitimlerin önüne açar” gerekçesi ile iade etti. Sonuçta iktidarın dediği oldu. Dayatma yöntemlerle kabul ettirdiler.

CHP bu konuda çok çetin hukuk mücadelesi verdi. O zamanın milletvekili olan Sayın Kılıçdaroğlu adeta kendini parçaladı. “Laik eğitime aykırıdır...sapkınlığın yolunu açar...Türk devriminin temel niteliklerine aykırı” diye Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Ne yazıkki Anayasa Mahkemesi dört yıl işi salladıktan sonra başvuruyu reddetti. Ne kadar garip değil mi? Anayasaya aykırı tarikat yuvaları, Anayasa Mahkemesi onayı ile serbest kaldı. “Yüreklerin kulakları sağır” Cumhuriyetin temel nitelikleri elimizden adeta sabun kalıbı gibi kayıyordu!!!

Ondan sonrada kaçak tarikat yurtları adeta yurdun her tarafında mantar gibi bitmeye başladı. 2013 yılında ise AKP öldürücü darbeyi vurdu. Laik eğitimin köküne kibrit suyu döktü. Bir kanun daha çıkardı. “Kanuna aykırı eğitim kurumu” maddesini kökten kaldırdı. Kaçak tarikat yurtları açmak ceza maddesinden kökten kaldırıldı. Yetmiyor bu yurtları açanlar hakkında soruşturma açmayıda kaldırdığı gibi, para cezalarınıda kaldırdı. Laik eğitimin ruhuna fatiha okurken, tarikat yuvalarının önü dolu- dizgin açıldı.

CHP milletvekili Nur Serter mecliste kendini parçaladı sağır kulaklara “Bu ülkede tertemiz yaşanan İslam dinini, dipsiz ve karanlık kuyularda, tekke ve zaviyelerde

yapılandırıyorsunuz, dipsiz ve karanlık kuyularda tarikat okullarının kapısını açıyorsunuz...sapkın gruplara hizmet ediyorsunuz...kendi kazdığınız kuyuya düşeceksiniz” Fakat masaları, sıraları duydu, ceylan derili koltukları duydu. TBMM’nin İktidar duymadı duymadı duymadı.

Kulakları zaten öeteden beri sorunlu olan o zamanın Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül, CHP’nin 2005’de, 2009’daki, 2013’deki çırpınışlarını duymadı, görmedi sapkınlık yasasını gururla onayladı.

Şimdi kuşku yokki her partiden, her siyasetten, akıl, irfan, vicdan sahibi herkes gelinen bu noktada rahatsız, üzgün ve dişleri kıl kesiyor. Gerçeği haykırmak zorundayız, başımızı kuma gömmeyeceğiz, ülkeyi bu garabete mevcut iktidar sürükledi, şimdi onlarca çocuğa tecavüz ediliyor. İktidar kazdığı kuyuya düştü. Vebalı bu yasaları çıkaranların. “Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesilden” çocuklarına tecavüz edilen nesile geldik.

Çözüm kolay, laik, demokratik ve çağdaş karma eğitime dönmek. Çıkış yok çırpındıkca batacaksınız, akla, bilime, çağa aykırı giderek, suyu yokuşa yukarı akıtamazsınız.

YAZANLAR

  Nizamettin GÜMÜŞ
  Feray KARAGÖZ
  Cenab ERSÖZ
  Mustafa AYDINLI
  Nejdet KÜLÜNK
  Atıf MUTLU
  Murat SEVGİ
  Hüseyin KARADENİZ
  Gülgün KEÇECİ
  Zaim ERKEN
  Erdal ÖZCAN
  Doğan GÜNEŞ
  Gülbin PEKEL

SON BEŞ YAZI

  Kadın Cinayetleri Toplumsal Sorundur.
  Tecavüzlerin Tarihsel Rotası
  Park ve Rant
  Muhtarlardan Sorma Ver Parası
  Barış İçinde Yaşama Uygarlığı

Kavurmalı Pide

Adet  22.00 TL.

Şanlı Urfa Kebap

282 651 87 77

Adana Kebap

Adet  22.00 TL.

Şanlı Urfa Kebap

282 651 87 77

5'li Fosforlu kalem

Adet  4.75 TL.

DijiMed Promosyon

0282 65 112 65

Benjamin Büyük Boy

Adet  0 TL.

Çiçek Evi

Baskılı Bez Çanta

Adet  2.70 TL.

DijiMed Promosyon

0282 65 112 65

Ezo gelin çorbası

Adet  9.00 TL.

Şanlı Urfa Kebap

282 651 87 77