Tavuk Pilav üstü

14TL.

Diyar Döner

535 966 07 83

Fransızca

0TL.

Pera Dil Akademi

0282 654 29 29

Baskılı laptop Çantası

0TL.

DijiMed Promosyon

0282 65 112 65

Mustafa AYDINLI

Mustafa AYDINLI 1956 kertme köyü/çorum doğumlu çifçi bir ailenin oğlu olup ilkokulu doğduğu köyde, ortaokulu ve endüstri meslek lisesi elektrik bölümünü çorum’da, gazi üniversitesi tekn
Eğitimci- şair ve yazar
Yazara Mesaj Yaz
Bu Bölümde Yazılan Yazıların Sorumluluğu Yazarlara Aittir
Okul Öncesi Din Eğitimi  04.12.2019   (234) Okunma
Milli Eğitim Bakanlığı sessiz sedasız bir şekilde anaokullarında ilk kez dini eğitim sınıfını açtı. Küçük yaştaki çocuklara Diyanet İşleri Başkanlığı personeli tarafından haftada en az 6 saat Arapça ve din eğitimi verilecek. Projede yasa ve yönetmeliklere uydurmak için Mustafa Kemal Atatürk´ün adınında kullanılacağını öğreniyoruz.

MEB bağlı okullarda verilecek eğitimin müfredatı ve ders materyallerinin de müftülük yetkililerinin yer alacağı bir ekip tarafından hazırlanması planlanıyormuş. Müftülüklere ayrıca “kayıt işlemlerinin yapılması ve onaylanması” ve eğitimin denetimi görevleri de verilmiş.

Mevcut iktidar döneminde eğitimle ilgili sorunlar son noktaya ulaştı. Bu dönemde en büyük tahribat eğitim alanında olmuştur. Karma eğitim, yerini “kız-erkek” okullarının ayrılmasına bıraktı. Karma eğitim veren okul sayısı düşerken, cinsiyete göre ayrılmış okul sayısında artma gözleniyor. Kız öğrencilerin okuma oranlarının düştügü haberleri geliyor.

Devlet okullarında kelitenin düşmesi ve müfredat proğramlarının olumsuzluğu nedeniyle, ekonomik durumu iyi aileler çocuklarını özel okullara yönlendirmeye başladı. Yoksul aile çocuklarına meslek okulları veya İmam-Hatip okullarının dışında seçenek kalmıyor. Özellikle yoksul kesimlerde devlet okulları İmam-Hatip okullarına dönüştürüldü. “Eğitimde fırsat eşitsizliği” dev boyutlara ulaştı. OECD ülkeleri arasında, devletin öğrenci başına en az harcama yaptığı ülke durumundayız.

Eğitim Reformu Girişimi’nin (ERG) 2017-2018 yılı “Eğitim İzleme Raporu” Zihinsel gelişim açısından en hassas dönem olan 4-6 yaş grubundaki çocuklara dini eğitim verilmesinin, “bu çocukların zihinsel, fiziksel ve pedagojik gelişimleri açısından çok tehlikeli sonuçlara yol açacağı” söyleniyor.

Türkiye farklı mezheplerin ve farklı dinlerin birarada yaşadığı bir ülkedir. “tek din, tek mezhep” anlayışı tüm okullara yerleştirilmek isteniyor. “Zorunlu din dersi” uluslararası sözleşmelere aykırıdır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Türkiye aleyhine verdiği çok sayıda karar olduğu halde, “Zorunlu din dersi” okutulmaya devam ediliyor.

Anayasa da devletin “laik” olduğu yazmaktadır. O halde eğitim ve toplumsal yaşamın dini kurallara göre düzenlenmesi suçtur. Mevcut iktidar bu yasaları hiçe saymaktadır. Muhalefet ise sözde çok şey söylüyor olsada, gerçekte yetersizdir.

İktidar taraftarı “dini vakıflar” ile MEB arasında protokoller imzalanıyor. Eğitim tarikatlara teslim ediliyor. Gerek rant, gerekse kadro olanağı sağlanıyor, eğitimi dinselleştirmek için her yol olağan sayılıyor.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM), eğitimde zorunlu din ve ahlak kültürü derslerine karşı 14 Türk vatandaşı 2011 yılında dava açtı ve davayı kazandılar. Mahkeme, oy birliğiyle aldığı kararda, Türk hükümetinden ‘zaman geçirmeden öğrencilerin zorunlu din ve ahlak kültürü derslerinden özgür kalmalarını sağlayacak yeni bir sisteme

geçilmesini’ istedi. Devletin dini konularla ilgili düzenlemelerde ‘yansız ve tarafsız olma yükümlülüğünü’ anımsattı.

CHP Tekirdağ Milletvekili Sayın Candan Yüceer bir söylevinde; “Çocuklarına hangi dini eğitimi vereceklerini, hangi dinsel pratikleri öğreteceklerini belirlemek çocukların ana-babalarına bırakılmalıdır.” Diyor. Sonuna kadar katılıyoruz, çocukların dinsel pratikleri öğrenmesi ailelere bırakılmalıdır. Devlet anayasada yazılı laik demokratik eğitim sistemine dönmelidir. AİHM kararlarına uymalıdır. Çağdaş ve anayasal gereksinim budur.

YAZANLAR

  Müjdat UYSALCAN
  Hülya PERİN
  Mehmet Taylan KOÇER
  Ercan KILIÇLI
  Nizamettin GÜMÜŞ
  Feray KARAGÖZ
  Mustafa AYDINLI
  Atıf MUTLU
  Murat SEVGİ
  Gülgün PALA KEÇECİ
  Gülbin PEKEL

SON BEŞ YAZI

  Ayasofya Üzerine
  Çalışan Polis ve Polis şiddeti
  Buruk Bayram Sevinci
  İçimizdeki Adam
  Belediyelerde İhaleler Nasıl Oluyor.

Tavuk Pilav üstü

Adet  14 TL.

Diyar Döner

535 966 07 83

Fransızca

Kişi  0 TL.

Pera Dil Akademi

0282 654 29 29

Baskılı laptop Çantası

Adet  0 TL.

DijiMed Promosyon

0282 65 112 65

Ekmek Arası Arnavut Ci

Adet  13 TL.

Kokorech

532 522 83 86

Baklava

Kilo  0 TL.

Göçmen Baklavacım

282 654 74 09

Ciğer Sarma

Adet  25 TL.

İstanbul Çorba

0553 854 5959