Bardak Altlığı

0TL.

DijiMed Promosyon

0282 65 112 65

Limon Kolonyası

15TL.

Korkmaz Temizlik

532 652 02 68

Saç Kurutma Makinesi

0TL.

Doğan AVM

282 654 23 00

Mustafa AYDINLI

Mustafa AYDINLI 1956 kertme köyü/çorum doğumlu çifçi bir ailenin oğlu olup ilkokulu doğduğu köyde, ortaokulu ve endüstri meslek lisesi elektrik bölümünü çorum’da, gazi üniversitesi tekn
Eğitimci- şair ve yazar
Yazara Mesaj Yaz
Bu Bölümde Yazılan Yazıların Sorumluluğu Yazarlara Aittir
Demokrasi mi Şeriat mı?  21.01.2020   (267) Okunma
Ülkemizde son dönemde yoğun bir şeriat isterik özlemleri yükselmeye başladı. Durum özleminde ötesinde, Başkenti İstanbul olan bir şeriat devleti kurulmalıdır. Söylemleri dile getiriliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başdanışmanı Adnan Tanrıverdi Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği (ASSAM)’nin, düzenlediği toplantıda Kuran hükümlerine dayalı ortak Anayasa fikrinden bahsetti. Ayrıca “Mehdi” beklediğini “Ortamın hazırlanması” gerektiğini söyledi.

Demokrasi ve şeriat birbirine karşı olgulardır. Avrupa’da demokratik ülkeler, Hıristiyan şeriatını devirerek demokrasiye geçtiler.

Türkiye’de ise Demokratik Devrim İslam Şeriatını tasfiye ederek gerçekleşti.

Cumhuriyet kurulalı beri, demokrasiyi içselleştiremeyen güçler, şeriat özlemi ile yanıp tutuştu. Ancak demokrasinin dindarla bir sorunu yoktur. Dinci ile sorunu vardır. Dini kullanarak siyasi özlemlerini gerçekleştirmek isteyen, dini siyasallaştırmak isteyenlerle sorunludur.

Demokrasi bir batı uygarlığıdır. Yaklaşık ikiyüz yıldırda insan haklarının ve uygarlığın geldiği son aşama olarak insanlık tarihinde yerini almıştır.

Batı “Şeriat isterük” diye yırtınanların bile bugün sıkışınca sığınak merkezidir.

Batı bu uygarlığa kolay gelmedi. Şeriat bir kilise öğretisidir. Aklını din adamlarına emanete bırak, hatta kökten bırak, İncil’in dediği dediktir. İncil hükmüdür. Tartışma götürmez. Devletin düzenini Allah kurmuştur. Kralda gücünü göklerden alır. Kral tanrının yeryüzündeki gölgesidir. Ne demokrasi, ne de insan hakkı arama. Şeriatta birey ve hakkı yoktur. Kulluk vardır. Biat vardır.

Demokrasi ve şeriat arasındaki asla uzlaşmaz çelişki, düşünce bazında, sınıflar arası çatışmada, partiler arası mücadelede sürüp gider. Bu uğraşın uygarlık, insan hakları çağdaşlık boyutunu demokrasi kazanmış, despotluk ve totaliterlik ise dinci şeriatın payına düşmüştür.

Türkiye’nin sorunu nedir?

57 Müslüman ülke içinde demokrasiye en yakın duran tek ülke Cumhuriyeti kuranların sayesinde TÜRKİYE’DİR.

57 Müslüman ülke de müslümanlıkta birbiri ile anlaşamıyor o başka bir konu. Hiç biri diğerine benzemiyor.

Şeriat devleti ve anayasası isteyenler bir karşı devrim hareketi içindeler. Anayasanın ilk üç maddesini tanımıyorlar. Böylesi fetvaları dile getirenlere karşı bir soruşturma açıldığını duymuş değiliz. Yargı susturulmuş ve baskı altındadır.

Unutmayalım demokrasi dine ve inanca karşı değildir. Ülkemizde yüzbinleri bulan ibadethanelerde herkesin inancını özgürce yerine getirmesi bunun göstergesi.

Dinci şeriat demokrasiye karşıdır. Özgürlüğe karşıdır. İnsan haklarına karşıdır. Şeriatla yönetilen islam ülkeleri buna örnektir.

Laiklik bu ülkenin harcıdır çimentosudur. Laiklik kalkarsa en büyük zararı dinci tarikatlar görecek, birbirine benzemeyen tarikatlar önce birbirine düşecek.

Türkiye tarihsel birikimi, kültürü, anayasasından aldığı güçle laikliği ebediyete kadar yaşatacak, Cumhuriyetle çağdaş uygarlığa attığı adımı tamamlıyacaktır kuşkusuz. Demokrasi kazanacak.

YAZANLAR

  Müjdat UYSALCAN
  Hülya PERİN
  Mehmet Taylan KOÇER
  Ercan KILIÇLI
  Nizamettin GÜMÜŞ
  Feray KARAGÖZ
  Mustafa AYDINLI
  Atıf MUTLU
  Murat SEVGİ
  Gülgün PALA KEÇECİ
  Gülbin PEKEL

SON BEŞ YAZI

  Ayasofya Üzerine
  Çalışan Polis ve Polis şiddeti
  Buruk Bayram Sevinci
  İçimizdeki Adam
  Belediyelerde İhaleler Nasıl Oluyor.

Tombik Et Döner

Adet  14 TL.

Diyar Döner

535 966 07 83

Paşa Et Dürüm

Adet  25 TL.

Diyar Döner

535 966 07 83

İnfrared Isıtıcı

Adet  0 TL.

Doğan AVM

282 654 23 00

Hamburger

Adet  7 TL.

Diyar Döner

535 966 07 83

Salon Çamı

Adet  0 TL.

Çiçek Evi

Tavuk Döner Sandovic

Adet  6 TL.

Diyar Döner

535 966 07 83