Künefe

12TL.

Diyar Döner

535 966 07 83

Baskılı Çakmak

0TL.

DijiMed Promosyon

0282 65 112 65

Et Döner

24TL.

Birtat Köfte

282 651 78 78

Mustafa AYDINLI

Mustafa AYDINLI 1956 kertme köyü/çorum doğumlu çifçi bir ailenin oğlu olup ilkokulu doğduğu köyde, ortaokulu ve endüstri meslek lisesi elektrik bölümünü çorum’da, gazi üniversitesi tekn
Eğitimci- şair ve yazar
Yazara Mesaj Yaz
Bu Bölümde Yazılan Yazıların Sorumluluğu Yazarlara Aittir
Suriye Çıkmazı  19.02.2020   (156) Okunma

Suriye’de çamura battığımız kesin, çıkması da kolay olmayan bir bataklık, kısa zamanda düzeleceğine ait hiçbir gösterge yok.

Yıllardır konunun uzmanlarının ve muhalefetin uyarıları para etmedi. ‘Ortadoğu’nun bir bataklık olduğu’ girmenin kolay, fakat çıkmanın zor olacağı, çırpındıkça batacağımız hep söylendi durdu. Tek adam iktidarının bu söylemlere kulakları tıkalı, duymadılar.

“Esad’ı devirip, Şam’daki Emevi Camii’nde cuma namazı kılacağız!” sevdası yıllardır devam etti. Şimdi peş peşe masum vatan evlatlarının şehit haberleri gelmeye başlayınca, aklı eren yurdum insanı düşünmeye ve sorgulamaya başladı.

Ne oluyoruz? Niçin? Ve ne uğruna?

18 yıldır ülkeyi yöneten iktidar ne zaman Cumhuriyetin kurucu iradesine ters düştü. Göbeğine kadar çamura battı. Kurucu iradenin felsefesi ise;

“ Mutlaka şu veya bu sebepler için milleti savaşa sürüklemek taraftarı değilim. Savaş zorunlu ve hayati olmalıdır. Hakiki düşüncem şudur: Ulusu savaşa götürünce vicdan azabı duymamalıyım. Öldüreceğiz diyenlere karşı, “ölmeyeceğiz” diye savaşa girebiliriz. Ancak, ulusun hayatı tehlikeye girmedikçe, savaş bir cinayettir.” M. Kemal Atatürk

Yaklaşık yüz yıldır uygulanan “Yurtta barış, dünyada barış” politikasının ne zararını gördük, açıklayabiliyor muyuz? Macera peşinde koşuyoruz.

Suriye konusunda Amerika bize gaz veriyor. “Haklısınız, arkanızdayız” yürüyün aslanlarım filan.

Bizim askerleri Amerikalı analar mı doğurdu?

Suriye’nin arkasında Rusya var. Suriye ile vuruşmak, Rusya ile de vuruşmak anlamına gelir. Peki, neden? Niçin? Ve sonuç. Her savaşın bir neden? Niçin? Ve sonucu yok mudur?

Rusya ile aramızdaki en ufak gerilimi fırsat bilen ABD´nin Suriye Özel Temsilcisi James F. Jeffrey hemen Ankara´da aldı soluğu.

İdlib´de hain bir saldırı sonucu hayatlarını kaybeden Mehmetçiklerden “Şehidimiz” var diye bahsetti. Bu sahte senaryo adeta gözlerimizi yaşarttı.

ABD’ye bir tek soru yeterli mi? Yıllardır PKK’da askerlerimizi şehit ediyor. Bir defa “Şehitlerimiz var” demedi. Aksine terörün arkasında durdu. Bunlar Türk Halkı’nı ahmak mı sanıyor?

ABD ‘bizim eşeği’ ancak ‘türkü çalarak’ arar. ‘Ateş düştüğü yeri yakar’

ABD dışişleri bakanı Condoleezza Rice 7 ağustos 2003 de Washington Post gazetesindeki yazısında ne demişti? “ Ortadoğu’da bulunan 22 devletin rejiminin, sınır ve haritalarının değiştirileceğini, Türkiye’nin de bunların içinde olduğunu” vurgulamıştı.

Suriye politikasında doğruyu bulamazsak, Rice’nin söyleminin doğru olduğunu görmek için, kör olmaya gerek var mı?

YAZANLAR

  Müjdat UYSALCAN
  Hülya PERİN
  Mehmet Taylan KOÇER
  Ercan KILIÇLI
  Nizamettin GÜMÜŞ
  Feray KARAGÖZ
  Mustafa AYDINLI
  Atıf MUTLU
  Murat SEVGİ
  Gülgün PALA KEÇECİ
  Gülbin PEKEL

SON BEŞ YAZI

  İnsanlığın Göçü
  Ayasofya Üzerine
  Çalışan Polis ve Polis şiddeti
  Buruk Bayram Sevinci
  İçimizdeki Adam

Künefe

Adet  12 TL.

Diyar Döner

535 966 07 83

Baskılı Çakmak

Adet  0 TL.

DijiMed Promosyon

0282 65 112 65

Et Döner

Adet  24 TL.

Birtat Köfte

282 651 78 78

Karaca Servis Seti

Kişi  0 TL.

Doğan AVM

282 654 23 00

Tek Lavaş Tavuk Dürüm

Adet  8 TL.

Diyar Döner

535 966 07 83

Et Haşlama

Adet  25 TL.

İstanbul Çorba

0553 854 5959