Börek Kıymalı

0TL.

İzol Börek

0282 652 49 65

Tavuk Graten

8TL.

İstanbul Çorba

0553 854 5959

Deri Ruhsat Kılıfı Baskılı

0TL.

DijiMed Promosyon

0282 65 112 65

Mustafa AYDINLI

Mustafa AYDINLI 1956 kertme köyü/çorum doğumlu çifçi bir ailenin oğlu olup ilkokulu doğduğu köyde, ortaokulu ve endüstri meslek lisesi elektrik bölümünü çorum’da, gazi üniversitesi tekn
Eğitimci- şair ve yazar
Yazara Mesaj Yaz
Bu Bölümde Yazılan Yazıların Sorumluluğu Yazarlara Aittir
Cezaevlerinde Alarım Ziller  22.03.2020   (104) Okunma
Koronavirüs salgınının ardından cezaevlerindeki tutuklulara ilişkin, aralarında İstanbul, Ankara, İzmir ve Diyarbakır barosunun da bulunduğu 32 baro yaptığı ortak açıklama ile tutukluların tahliye edilmesi yönünde çağrı yaptı. Çağrıda, “Hükümlüler yönünden ise infaz rejiminde yasal düzenlemeler yapılıncaya dek infaza ara verilmeli veya cezanın evde infazı sağlanmalıdır” ifadelerine yer verildi.

Devamında da;

"- Kapasitenin çok üstünde tutuklu var, sayıları üç yüz bine yaklaşıyor.

- Ortak kullanım alanları ve koğuşlar havasız ve temizlikten yoksun.

- Sıcak su, temizlik ürünleri ile dezenfektan ürünlerine erişim çok kısıtlı.

- Sağlık kuruluşlarına sevkler bazen aylar alıyor.

- Cezaevlerinde binlerce hasta ve yaşlı insan, kadınlar ve çocuklar var." Diye belirtmişlerdir.

Ülkemizde 366 cezaevinde yaklaşık 300 bin kişi tutuklu veya hükümlü olarak yatıyor. Fiziki yapının yetersizliği yüzünden bunların çoğu koyun koyuna, balık istifi, nöbetleşe yatıp uyuyan, nöbetle nefes alınan noktaya gelmiştir. 20 kişilik koğuşta 60 kişi kalıyor. Cezaevlerinde bir kişinin grip olması, tüm koğuşun grip olacağı anlamına gelir. Buralarda sosyal mesafe nasıl korunur?

Koronovirüsün 14 günlük kuluçka dönemi var. Her ne kadar mahkûm ve tutuklular ziyaretleri de kaldırınca, dışarı ile izole edilmiş gibi gözükse de, cezaevi görevlileri sürekli mahkûmla ve dışarı ile köprü vazifesi görüyor. Virüsün cezaevlerine de sıçraması hayal değil, an meselesi.

Suçları ne olursa olsun tüm mahkûmlar devletin koruma ve güvencesindedir. Hiçbir hatanın bedeli göz göre göre insanları ölüme terk etmek olamaz. Bu insanlar şu an hatalarının cezasını çekmektedir, ancak salgın nedeniyle ölümle, burun burunadırlar. Avrupa Konseyi, Türkiye´nin cezaevlerinde tutulan tutuklu ve hükümlü sayısı bakımından Avrupa´da 43 ülke arasında birinci sırada yer aldığını açıklıyor. Salgın nedeniyle dünyada pek çok ülke cezaevlerini boşalttı. Kişiler cezaevinde kamu yararına ıslah edilirler. Dileriz olmaz, fakat bir salgın hastalıkla yüzlerce kişinin ölümünde, kamunun yararı ne olacaktır. Açıktan geliyorum diyen bir ölüm tehdidi vardır. Aylardır üzerinde uğraşılarak çözüme bağlanmayan, infaz kanununda yapılacak bir değişiklikle, bu olasılık mümkündür. İnfazlar ertelenebilir. Hatta elektronik kelepçe ile mahkûmun kendi evini mahpushaneye dönüştürecek teknolojiler mümkündür. Virüsten en çok etkilenen yaşlı mahkûmlara kısmi af veya ev hapsi getirilebilir. Daha öncede yapıldı. Risk grubunda bulunan yaşlı, hasta, kadın ve

çocuk hükümlüler yönünden ise, Ceza infaz kanunundaki ‘infaza ara verme’ ve ‘özel infaz usulleri’ konusunda bazı değişikliklerin yapılması zor değildir.

Muhalefet bu konuda tüm desteği vereceğiz dediğine göre, geniş bir uyum söz konusudur. Salgın hastalık süresince infaza ara verilmesi veya cezanın evde infazı gibi uygulamalarla, hükümlülerin sağlığa erişim hakkının, yaşam hakkının korunmasının sağlanması gerekmektedir. Cezaevlerinde salgın nedeni ile alarm zilleri çalmaktadır.

Bu konuda bazen günler bir yana, saatin önemi vardır. Zaman ilerledikçe sonra tamiri, mümkün olmayan kötü sonuçlar olabilir. Virüs ülke ve insan ayrımı yapmıyor. Virüs konusunda bizde uygar Dünya’nın aldığı kararları alıyoruz. Cezaevleri ve infaz konusunda neden olmasın?

Gerek evrensel hukukun, gerekse insani olmanın gereği budur.

YAZANLAR

  Ercan KILIÇLI
  Feray KARAGÖZ
  Mustafa AYDINLI
  Atıf MUTLU
  Murat SEVGİ
  Gülgün PALA KEÇECİ
  Gülbin PEKEL

SON BEŞ YAZI

  Fenn-i Siyaset
  Aşı İşine İyi Başlamışız Ama
  Corona Virüs Ne Zaman Biter
  Evde Kal Kendinle Kal.
  Demek ki Neymiş

Börek Kıymalı

Porsi  0 TL.

İzol Börek

0282 652 49 65

Tavuk Graten

Adet  8 TL.

İstanbul Çorba

0553 854 5959

Deri Ruhsat Kılıfı Bas

Adet  0 TL.

DijiMed Promosyon

0282 65 112 65

Baskılı Bez Çanta

Adet  0 TL.

DijiMed Promosyon

0282 65 112 65

Gül Demeti 11 Ad.

Adet  0 TL.

Çiçek Evi

Dana Kokoreç Porsiyon

Adet  25 TL.

Kokorech

532 522 83 86