Ercan KILIÇLI
Ekmek Zammının Perde Arkası  05.01.2021   (237) Okunma
Geçtiğimiz günlerde Tekirdağ Süleymanpaşa´da yayın yapan gunaydingazetesi.com internet sitesinde Ertan Gence imzalı bir haber ile Ekmak zammı kavgası gün yüzüne çıktı.

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cengiz Günay, odaya bağlı esnafı düşünerek Ekmeğin fiyatının 1.50 den 2 TL. çıkartılmasını istemiş, Süleymanpaşa´nın Akpartili Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, bu artışa şiddetle karşı çıkmıştı.


Son Noktayı Sami Kayın Koydu.
Konu hakkında son noktayı Tekirdağ Esnaf Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın koydu.

Gazeteci Ertan Gence´nin facebook sayfasındaki haberin altına yorum yapan Kayın ´´Arkadaşlar kimsenin ekmek fiyatı için tartışmasına Gerek yok. Esnaf sanatkarlar birliģi olarak Tekirdağ ili genelinde 220 gram Ekmeğe 2 tl fiyat onaylanmıştır´´  dedi.


Oda Başkanları Zam İstiyor.
Daha sonra çeşitli oda başkanları ile görüşme yaptım, hepsi zam artışını destekler nitelikte görüş belirttiler.

Esnaf Odaları Başkanı Sami Kayın ´´Özellikle odun ateşi ile ekmek üreten 50 yıllık esnaflarımız var bunların bir çoğu iflas etme aşamasına geldi. Maliyetler çok arttı, yeni nesil fabrikasyon ekmek üretenler maliyetleri kurtarabilir ancak kücük esnafımız çok zor durumda´´ dedi.

Komisyon 2 ye Karşı 3 Oyla Kabul Etti.
Kayın ´´Konu gündemimize geldi, komisyonumuz toplandı, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi temsilcisi ve Odamız temsilcilerinin oy çokluğu ile 2 ye karşılık 3 oyla Tekirdağ genelinde 220 gram ekmek 2 TL. olarak kabul edildi. Bu fiyat üst sınırdır, bazı fırıncılarımız artış istemiyor onlar istediği fiyattan satabilir´´ dedi.

En Pahalı Ekmek Tekirdağ´da
Türkiye´nin Konya´dan sonra 2. sırada Buğday üretim merkezi olan Tekirdağ´da, Türkiye´nin en pahalı ekmeği mi yenecek?.

Edindiğim bilgilere göre, an itibarı ile; Türkiye´nin en pahalı ekmeği 1.75 fiyatı ile Balıkesir ve Bursa´da, onu Ardahan, Sakarya, Erzincan, Adana izliyor.

En ucuz Ekmek 1.10 TL ile Afyonkarahisar, 1.20 TL. ile Bitlis, Ağrı, Gümüşhane, takip ediyor.

Türkiye genelinde 220 gram ekmek fiyatı ortalaması 1.50 TL.

Perdenin Arkasında Ne Var?
Buğday ambarı Tekirdağ´da Ekmek neden 2. TL. olsun isteniyor.

Oda başkanları yaklaşan oda seçimlerde üyelerinin karşına güçlü çıkmak istiyorlar, Fırıncı esnafının yaklaşan oda seçimlerinde gönlünü hoş tutmak istiyorlar. Seçime güçlü girmek istiyorlar, esnafın talebini uygulamak istiyorlar.

Diğer bir durum Tekirdağ buğday ambarı olmasına rağmen diğer girdiler yüksek olması.

Ergene Velimeşe´de Ekmek 1 TL.
Oysa ekmeği 1 Tl. satan Belediyeler var, Örneğin Ergene Belediyesi Velimeşe Halk ekmek fırınında ürettiği ekmeği 1 TL. den satıyor.

Tekirdağ´da ekmek 2 TL. den mi satılacak?
Oda başkanlarının ekmek fiyatını tek başına belirleme yetkisi yok, Tarım Bakanlığının listeyi onaylaması gerekiyor. Bakanlığın bu listeyi onaylamayıp geri gönderme ihtimali çok yüksek., 
Diğer bir olasılık ta Valilik mahkemeye gidebilir, ´´Tekirdağ´da 220 gram ekmek 2 TL. oldu´´ demek biraz erken olur.


Oda Başkanlarının Senaryosu Ne?
Büyük olasılık ile Bakanlık listeyi onaylamadan geri gönderecek, Oda Başkanları da ´´Biz yaptık ama Bakanlık onaylamadı, Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel karşı çıktı´´ diyecekler.

Belediyelerin Halk Ekmek Silahı Var.
Diğer bir olasılık Belediyelerin Halk Ekmek silahı. Edindiğim bilgilere göre Özellikle Süleymanpaşa Belediyesi halk ekmek kozunu ortaya koyabilir.

Bu durumda Fırıncılar ile Belediye Başkanlarını karşı karşıya getirecek. Bu seferde ´´biz istemedik ama başkan halk ekmek fabrikası´´ kurdu olacak.

Ekmek Siyasete Bulaştı mı?
Ekmek zammına CHP´li belediyelerin sessiz kalması dikkat çekerken diğer bir sessizlik de Çorlu TSO´da yaşanıyor. Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası ´´Bekle Gör´´ taktiği izleyerek sessiz kalmayı tercih ediyor. 

Sonuç: Tahminime göre Tekirdağ´da ekmek fiyatı değişmeyecek yada 25 kuruş zam ile 1.75 olacak.