Ercan KILIÇLI
Darbe Tiyatrosunun Amerikan Vizyonu  10.01.2021   (115) Okunma
2021 yılının 6 Ocak günü, Dünya´nın en süper gücü Amerika´da darbe tiyatrosunu canlı olarak izledik. Amerikan başkanlık seçimlerini kaybetmediğini iddia eden Cumhuriyetçi Parti´den Donald Trump, tamamı beyaz Amerika´ lılardan oluşan taraftarlarını Kongre binasına 2 km mesafede toplayarak miting yapıp seçim sonuçlarına itiraz etti. 

O esnada aynı saatlerde miting alanına 2 km mesafedeki kongre binasında rakibi Jeo Biden´ın ABD seçimleri kazanmasının son tescili yapılıyordu. 

Miting alanındaki kalabalığı kongre binasının önünde gösteri yapmaya yönlendiren ve sonuçlarını hesaba katmayan Donald Trump, oynanan tiyatronun bir sonraki sahnesini hesaba katamadı ve kendisi hakkında kurulan tuzağa düştü.

Tiyatro bildiğiniz gibi; senaryosu daha önceden planlanmış, kimin hangi rolü oynayacağı önceden belli olan, bir sahnede seyirciler önünde oyuncuların sergilemesi amacıyla hazırlanmış gösterilerdir.

Dünya´yı yönete küresel güç kontrolden çıkan Donald Trump´ın ABD´yi 4 yıl daha yönetmesine izin vermeyeceği belli idi.

Korana virüs pandemisi de aslında bu tiyatronun bir sahnesi. Korona virüs salgınında yapılan plan Amerikan ekonomisini çökertmek ve Trump´ı seçimleri kaybetmesi üzerine planlandığı konuşuluyor.

Korona pandemisi önümüzdeki aylarda yavaşlama dönemine girer ise, oynanan tiyatronun bu sahnesi gerçek olduğu görülecek.

Dönelim darbe sahnesine; taraftarlarını miting alanından Kongre binası önüne gönderen Trump, sonuçlarının böyle olacağını tahmin etmiyordu. 

Ona göre insanlar kongre binası önüne gidecek masum gösterilerde bulunacaktı. Ama karşı tarafın tiyatro senaryosu öyle değildi. 

Kalabalık içine sızmış provakatörler kongre binası önüne gelindiğinde durmadılar, kalabalığı kışkıtarak kongre binasına girdiler. 

Peki ya Kongre binasını korumakla görevli güvenlik personeli neredeydi? bence onlarda özellikle gerekli müdahaleyi yapmadı/yapamadı, bir çok yorumcu ´´ABD´de Senato darbesini yapanlar siyahiler olsaydı hepsi öldürülürdü´´ diyorlar.

Peki Demokrasinin beşiği olarak lanse edilen ABD´de Demokrasi nerede? 
Dünya´yı yöneten ABD başkanının, Twitter başta olmak üzere sosyal medya hesapları neden kapatıldı? Hani ifade özgürlüğü nerede? Sosyal medya hesaplarının kapatılması için kim talimat verdi.

Peki Dünya´yı yöneten küresel gücün amacı ne?
Trump gibi kontrolü sağlanamayan liderlerin bir daha siyaset sahnesinde yer almasını engellemek. 

Aynı Irak devlet başkanı Saddam Hüseyin´de, Libya devlet başkanı Kaddafi´de olduğu gibi, kontrollerinden çıkan liderleri bir bahane ile aşağı almak.

ABD seçimlerinde 75 milyon oy alan Donald Trump seçimleri kaybetmediğini, oy sayımında usulsüzlük yapıldığını iddia ediyor, kim bilir belki de doğrudur.

Aslında ABD´de oynanan bu darbe tiyatrosunun bir amacı da tüm ülke liderlerine gözdağı vermek ´´ayağınızı denk alın, biz ne dersek o, biz istersek ABD başkanını bile aşağı alırız´´ mesajı vermek.