Gülgün PALA KEÇECİ
10 Ocak Çalışan gazeteciler Günümüz kutlu olsun  11.01.2021   (185) Okunma
10 Ocak Çalışan Gazeteciler günümüz kutlu olsun Henüz bir iki yaşındayken Dedemin sahibi olduğu Hayrabolunun Sesi Gazetesinde rahmetli Şerif Baysalan abimin yüzüme sürdüğü matbaa mürekkebi ile üzerime bulaşan ve 1990 yılında bölgenin en güçlü günlük gazetesi olan Trakya Doğuş Gazetesi’nde başlayan gazetecilik serüvenim, 2021 yılının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününde 31. Yılına girmiş. Ne zaman geçti onca yıl. Ne mutlu ki bu yılda çalışarak kutluyorum Çalışan Gazeteciler Gününü. 

ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ NEDEN KUTLANIYOR? 

4 Ocak 1961´de kabul edilen ve basın çalışanlarının bazı haklar ve yasal güvence sağlayan “212 sayılı kanun” adlı düzenlemenin Resmi gazetede yayınlanışı nedeniyle 10 Ocak günü kutlama günü olmuştur. 1961-1971 arasında “Çalışan gazeteciler bayramı” adıyla kutlanmış; 1971 yılındaki askeri müdahaleden sonra ülkede gazetecilerin bazı haklarının geri alınması üzerine kutlama gününün adı, ” 10 Ocak Çalışan gazeteciler günü” olarak değiştirilmiştir. 

212 SAYILI YASANIN ÖNEMİ NE? 

Söz konusu düzenleme, iş sözleşmelerinin yazılı olarak yapılması, sözleşmelere işin türü ve ücret miktarının yazılması gibi gazetecilerin sosyal ve yasal haklarını belirleyen hükümleri içeriyordu. Bu yasa ile kendilerine yüklenen sorumlulukları kabul etmek istemeyen 9 gazete patronu (Akşam, Cumhuriyet, Dünya, Hürriyet, Milliyet, Tercüman, Vatan, Yeni İstanbul ve Yeni Sabah) 212 sayılı yasanın ve Basın İlan Kurumu´nun oluşmasına ilişkin 195 sayılı yasanın mesleki sakıncalar doğuracağını iddia eden bir ortak bildiriye imza atarak gazetelerini 3 gün kapadıklarını duyurmuşlardır. “Dokuz patron olayı” olarak basın tarihine geçen bu gelişme üzerine gazeteciler, boykot boyunca “Basın” adlı bir gazete yayımlamaya karar vermişlerdir. Basın gazetesi 11 Ocak günü yayına başladı ve üç günlük boykot sırasında düzenli olarak yayını sürdürdü. Çalışan Gazeteciler Günü, bu olayın bir sonucu olarak ortaya çıktı. 10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlanmaya başladı ve 1971´de “Çalışan Gazeteciler Günü” halini aldı. 

10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle günümüzü kutlayanlara teşekkür ederken, Tüm çalışan meslektaşlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum.