Ercan KILIÇLI
Nereden Çıktı Bu Yol Katılım Bedeli  09.02.2021   (298) Okunma

Şimdi de Yol Katılım Bedeli Çıktı.

Nedir Bu Yol Katılım bedeli Nereden Çıktı?

1981 yılında çıkarılan yol katılım bedeli bugüne kadar uygulanmıyordu. Çorlu Belediyesi tarafından uygulanmaya 2020 de başlandı.

Çorlu´da yapılan bazı yollar için vatandaşlara gönderilen yol katılım bedeli ihbarnameleri büyük tepkilere neden oluyor.

Yol harcamalarına katılma payı, 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunun 86. Maddesinde düzenlenmiş Buna göre;

Bina ve arsalarda vergi değerinin yüzde 2’sini geçemez

a) Yeni yol açılması;

b) Mevcut yolların yüzde 40 nispetinde veya daha fazla genişletilmesi;

c) Kaldırımsız ve bakımsız bulunan yolların, kaldırım veya parke kaldırım haline getirilmesi veya asfalt yapılması, kaldırım veya şose halindeki yolların da parke, beton veya asfalta çevrilmesi;

d) Mevcut kaldırım veya parkelerin sökülüp yeniden düzenlenmesi,

hallerinde bu yolların iki tarafında bulunan veya başka bir yola çıkışı olmaması dolayısıyla bu yoldan yararlanan gayrimenkullerin sahiplerinden Yol Harcamalarına Katılma Payı alınır. 

Yolların kaldırımlar da dahil olmak üzere (15) metreden fazla genişliklerine düşen giderler, belediyelere ait olup harç payına konu teşkil etmemektedir.

Yol Harcamalarına Katılma Payını Ödemekle mükellef olanlar, esas olarak bu hizmetin yapıldığı yollardan faydalanan gayrimenkul sahipleridir.

Kendilerine yapılan yazılı tebliğ üzerine mükelleflerin söz konusu paya 1 ay içerinde vergi mahkemesi nezdinde itiraz etme hakkı bulunmaktadır.


Araştırdım ne çıktı dersiniz?

Yol katılım vergisinin kaldırılması kanun teklifi TBMM Plan Bütçe Komisyonunda bekliyor.

Peki teklifi kim vermiştir dersiniz.?

CHP 26. dönem Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan;

8 Haziran 2016 tarihinde verdiği; Belediyeler tarafından alınan yol katılım bedeli alınmasının İPTAL EDİLMESİ ne dair kanun teklifi TBMM Plan Bütçe Komisyonunda görüşülmeyi bekliyor.