Ercan KILIÇLI
Aya Gidiyoruz. Gidemeyiz mi?  10.02.2021   (176) Okunma

İnşallah Ay´a gidiyoruz. Gidemeyiz mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın, "Milli Uzay Programındaki birincil ve en önemli hedefimiz, Cumhuriyetimizin 100. yılında Ay´a ilk teması gerçekleştirmektir. İnşallah Ay´a gidiyoruz.´´ açıklaması sonrasında sosyal medya bir anda karıştı.

İşte bazı örnekler;
Avrupa´ya vizesiz gidemiyoruz, Her yere gittin bir ay kalmıştı.

Önce Aşıyı yapsınlar sonra Aya çıksınlar.

Başta CHP´liler olmak üzere muhalif partililer olayla dalga geçerken bende biraz araştırma yaptım.

Mesela;
Uzay turizmi şirketi Axiom Space, 2022 Ocak ayında Uluslararası Uzay İstasyonu´na (ISS) yapılacak 8 günlük seyahate katılacak yolcuları açıkladı. 

İlk özel uzay yolculuğunun bedeli 55 milyon dolar olacak.
29.01.2021  https://tr.euronews.com/

SpaceX ve uzay turizmi şirketi Space Adventures, gelecek yıl turistleri, dünya yörüngesine taşıyacak seferleri başlatacaklarını duyurdu. 
Turistler yolculuğu "Crew Dragon" isimli kapsül ile gerçekleştirecek.
19.02.2020  https://www.aa.com.tr/

8 Ülke İçinde Türkiye Yok.
NASA, sekiz ülkenin Ay´da ve diğer gezegenlerde gelecekte yapılacak uzay keşfi ilkelerinin ana hatlarını çizen uluslararası Artemis Anlaşması´nın imzaladığını duyuruldu.

Artemis Anlaşması, NASA´nın 2024 yılına kadar Dünya´nın en yakın komşusuna insan gönderme projesine taraf devletlerin katılımını öngörüyor.

Anlaşmaya; Avustralya, Kanada, İtalya, Japonya, Lüksemburg, Birleşik Arap Emirlikleri, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri imza attı.
14.10.2020  https://tr.euronews.com/

Diğer Yandan;
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), insanlı Ay yolculuğu projesi Artemis için görevlendirilecek 18 kişilik ekibin kimliklerini duyurdu.
NASA tarafından yapılan açıklamada, 2024’te ayın yüzeyinde yürüyecek ilk kadın ve erkek astronot da yer alıyor.
10.12.2020  https://tr.sputniknews.com/

Mars´a yerleşmenin hayalini kuran SpaceX CEO´su Elon Musk, Kızıl gezegene gidiş biletinin 500 bin doların altında olabileceğini açıkladı.

Musk, bu yolculuğun önümüzdeki 7 yıl içerisinde gerçekleşebileceğini belirterek Kızıl gezegene taşınmayı umduğunu ve geri dönüşün de garanti edilemeyeceğini dile getirdi.

İşin özeti; Vatandaşın önceliği Covid-19 pandemisi ve ekonomik kriz, millet pazara gidemiyor. markete girmeye çekiniyor mu? evet.

ancak;
Diğer yanda elin oğlu durmuyor. biz neden duruyoruz.
Hayal de olsa, boş laf da olsa, Türkiye´de birileri de Uzay ve Ay yolcuğu ile ilgilenmeli.

Sonuç:
Konuşuluyorsan, Gündemi belirliyorsan LİDER sensindir.