Gülşah YEMİŞÇİOĞLU
Kaygılar ile Gelişim  15.02.2021   (130) Okunma

Unutmayalım ki ne kadar güçlü olduğunuzu ancak böyle zamanlarda fark edebilirsiniz.

Zor zamanlarda güçlü insanlar ortaya çıkacaktır. Sizler de o güçlü insanlardan olabilirsiniz. Bu yüzden ayağa kalkın, yaşadığımız sıkıntılarla uzun süre yaşayacağımızı kabul edin. Çünkü insanoğlu aklı ile benzeri çok sayıda farklı zamanları da aşmayı hep başarmıştır.

Zor durumlarda yaşananlardan kaynaklı bazı farklı duygular söz konusu olabilir hepimiz için. Moral bozukluğu , bazen kontrolü kaybetmek, değersizlik hissine kapılmak , özgüven krizleri , endişe yada gelecek korkusu yaşamak böyle durumların doğasında vardır.

Bu zor zamanlarda sorunlarımızla nasıl başa çıkabiliriz?

Hayat mükemmel değil ama kötü de değil.

Amacımız mükemmel bir hayat yaratmak olmamalı, iyi olmayan bunca şey içinde mümkün olduğunca iyi bir hayata dönüştürmek olmalı.

Geçirdiğimiz bu zor günler ; yaşamımızın, gelişmemizin ve yaratıcılığımızın en önemli zamanları olabilir.

Yoğunluktan kaynaklı ertelediğimiz bazı şeyleri yapmak için zamanımızı bu yönde kullanabiliriz.

Kişisel gelişimlerimizi gözden geçirmek, eğitimlerle kendimizi gerek mesleki gerekse kişisel anlamda geliştirmek. Biraz öz eleştiri yapıp ,kendi swot analizimizi gözden geçirmek , hayatımızda karşımıza çıkan her konu için , her olay için alternatif yolları aramak ve bunun için düşünüp zihnimizi yormak.

Böylesi zor dönemlerde yaratıcı olun, araştırın, yaşanan krizleri fırsata çevirmeye gayret edin.

Belirsizliklere tahammül edemeyiz, herşeyin planladığımız gibi gitmesini isteriz. Aslında böyle düşünmek olumsuz değil normal bir istek.

Ne olursa olsun en kötü günler de , zamanlar da geçer ve hayat devam eder. Ve karşınıza iki seçenek çıkar.

Ya ; pandemik tramvanın oluşturduğu hayal kırgınlıklarına , kaygıya, karamsarlığa, korkuya kapılacak, günler ardı ardına akmaya devam edecek ve kendinizi çaresizlik içinde kaybolmuş bulacaksınız.

Yada ; kendi inançlarınız ve olumlu düşünceleriniz yaşamınızın gerçeği olacak.