Gülgün PALA KEÇECİ
Çorluda Arama Kurtarma ekibi kuruluyor  18.02.2021   (173) Okunma


Çorlu Belediyesi tarafından deprem ve olası doğal afetlere karşı tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak arama kurtarma ekibi kurulacağı açıklandı. 

Çok daha önce böyle bir ekibin kurulması gerekliydi ama yine de Çorlu Belediyesini böyle bir girişimde bulunmasından ötürü kutluyorum. 

Deprem bölgesinde yaşadığımız gerçeği göz önüne alındığında eğitim almış bir ekibin Çorlu’da var olduğunu bilmek bile içimize bir nebzede olsa su serpecektir. Gönüllülük esasına dayalı oluşturulacak olan arama kurtarma ekibinde yer almanın koşulları ise şöyle 

 * Çorlu’da ikamet etmek. 
 * 18-40 yaş aralığında, 
 * Sağlık durumu elverişli, 
 * Herhangi bir bedensel engeli bulunmamak 
 * Yükseklik korkusu, 
 * Kapalı alan korkusu 
 * Kan tutması gibi rahatsızlıkları olmayan 
bireyler olması gerekiyor. 

Koşulları sağlayan adaylar arama kurtarma ekip üyesi olabilmek için başvurabilecek. Başvurunun kabul edilmesinin ardından ekibe katılan üyeler, alacakları eğitimler sonrasında ilçemizde veya ülkemizde yaşanabilecek afet gibi felaketlerin ardından arama kurtarma faaliyetlerinde görev alacaklar. 

Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, “5393 Sayılı Belediye Kanununun 53. maddesine istinaden biz de Çorlu Belediyesi olarak yangın, sanayi kazaları, deprem ve diğer doğal afetlerden korunmak, bunların zararlarını azaltmak amacıyla ilçemizin özelliklerini de dikkate alarak ekip ve donanımımızı oluşturacağız. Böylelikle de belediyemiz sınırları içinde ya da dışında yangın ve doğal afetler meydana gelmesi durumunda, bu bölgelere gerekli yardımı ve desteği sağlayabileceğiz.’ Dedi

Arama kurtarma ekibinin kurulması Çorlu’muz için çok güzel bir kazanç olacak. Allah korusun ama Çorlu’da yaşanacak herhangi bir olumsuzlukta kendi arama kurtarma ekibimiz ile olaya anında müdahale edilebilecek.