Leman CAN
Uganda  06.04.2021   (346) Okunma

Bir ülke düşünün ki başkanı:

“Ülkemizde ifade özgürlüğü var tabi ama, ifade ettikten sonra olacakları garanti edemem”

İdi Amin
Uganda Eski Devlet Başkanı.

Şükür ki biz böyle bir ülkede yaşamıyoruz. Anayasamız ifade özgürlüğünü Md.26 da güvence altına almış.

Bu sayede ülkeyi 37 yıldır kan gölüne çeviren terör örgütünün lideri yattığı hapishaneden düşüncelerini kaleme alarak kamuoyu ile paylaşabiliyor.

Bu terörist başının kırmızı bültenle aranan kardeşi devletin resmi televizyonuna çıkarak yapılacak yerel seçimler hakkında iktidar partisi lehine propaganda yapabiliyor. (Cumhurbaşkanı, bu şahsın kırmızı bültenle arandığı bilmiyor (!) doğal olarak.)

Yine Sevda NOYAN adında bir vatansever (!) “15 Temmuz´da hevesimiz kursağımızda kaldı, hazırlıklı değildik. Şimdi bizim aile 50 kişiyi götürür, liste hazır” diyerek karşı düşüncedekilere “ ifade özgürlüğü kapsamında” ayar verebiliyor.

Devletin memuru Fahrettin ALTUN twitter hesabından kanuna aykırı olarak iktidar rakiplerine siyasi ayar verebiliyor.

Bu ülkenin bir Profesörü, “Cahil kesimin ferasetine güveniyorum. Okuma oranı arttıkça beni afakanlar basıyor” cümlesiyle cehaleti ve geri kalmışlığı özendirerek YÖK’e atanıyor.

Cahil olan herkes Anayasa şemsiyesi altında özgürce fikirlerini ifade ediyorlar. Bilgi birikimine, uzmanlığa, konuya hakimiyete gerek yok . Bütün cahiller için anayasa koruması mevcut.

Ancak:

Meral AKŞENER’in parti kuruluş amacını açıklarken söylediği gibi “…ülkesi için sorumluluk alan bireylerden….” Olan, konusunda uzman, bu ülkeye yıllarını vermiş, iyi eğitimli ve analitik düşünebilen 104 amirali, her şeye rağmen kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla yayınladığı düşünceleri, anayasaya uygun olduğu için tepki çekti.

Basın özgürlüğü sıralamasında 180 ülke arasında 154 ncü olan (Uganda’nın 30 sıra altında) “özgür basın” nasıl becermişse darbe iması çıkarmış.

“Manda yuva yapmış söğüt dalına, yavrusunu sinek kapmış gördün mü?” Diyor.

Akl-ı evvel iktidarın emri doğrultusunda ekonomik çöküş gündemini değiştirecekler.

Ögrenciyken dünyanın yuvarlak olduğunu betimleyen “ sürekli doğuya giderek batıya ulaşmış oluruz” kalıbı vardı.

Birisi de bu ülkeyi yönetenlere “ sürekli geri giderek ileri gitmiş hatta aya çıkmış olursunuz” demiş olmalı.

Güzel ve aydınlık günlere ulaşacağız inancıyla hoşça kalın…

Leman CAN
6 Nisan 2021 Salı Çorlu