Ercan KILIÇLI
Bir Musibet Bin Nasihattan İyidir  26.08.2021   (230) Okunma

Dün Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi TEKULAŞ A.Ş ye bağlı Çorlu şehir içi ulaşımını sağlayan belediye otobüsü yeni sanayi sitesinde zincirleme trafik kazasına sebep oldu.

Periyodik bakımları yapılmak üzere bir gün önce Çorlu yeni sanayi sitesindeki ticari servise bırakılan belediye otobüsü, bakımları yapıldıktan sonra test sürüşü için trafiğe çıkartıldı.

Test sürüşü esnasında frenleri boşalan 40 kişiklik koca belediye otobüsü önüne çıkan 7 araca çarparak durabildi.

Edinilen bilgilere göre olayda şans eseri ufak sıyrıklar ile atlatıldı ve hayatını kaybeden olmadı.

Şimdi esas konu 1000 civarında iş yerinin bulunduğu Çorlu yeni sanayi sitesinin özellikle araç testlerinin yapıldığı bir test sürüş alanı neden yok?

Peki nerede var? Türkiye´nin hangi sanayi sitesinde test sürüş pisti var? yada hangi markanın servis bakım atölyesinde test sürüş alanı var?

Tabi ki hiç birinde yok, bu tür test sürüş alanları sadece araç üretim fabrikalarında bulunuyor..

Böyle bir test sürüş pistlerinin sanayi sitelerine yapılması tabi ki hayal...

Ne yapılabilir?

Gerek arıza için gerekse periyodik bakımları için sanayi sitelerine gelen araçlar, onarım ve bakımları yapıldıktan sonra TUVTÜRK araç muayene istasyonlarındaki fren test cihazları gibi cihazlar ile fren testleri yapılabilir. Araç servislerinde ve tamircilerinde bu test cihazlarından bulundurulma zorunluluğu getirilmeli.

Olaya dönersek, edindiğim bilgilere göre; kaza yapan otobüs her ne kadar büyükşehir belediyesine bağlı olsa da, otobüsün servis bakımı ve test sürüşü esnasında kaza yapmasından dolayı hukuki sorumluluğun servis şirketinde olduğunu öğrendim.

Edindiğim bilgilere göre otobüsün bağlı olduğu Büyükşehir Belediyesi TEKPARK A.Ş. nin sigorta şirketi kazada zarar görenlerin maddi manevi zararlarının tamamını karşılayacak. daha sonra servis şirketine rucu edilecek.

Bir Musibet bin Nasihattan İyidi..

Önemli olan bu kazadan ders çıkartıp bundan sonra aynı kazaların yaşanmaması için tedbirlerin alınmasını sağlamaktır.