Ercan KILIÇLI
Bir Vatandaşa Bir Bana  11.04.2022   (479) Okunma

Sosyal Belediyecilikte yeni konsept uygulaması.. 
´BİR VATANDAŞA BİR BANA´ modeli.. 

Siyaset bilimciler ve uzmanlar yaptıkları araştırmada Çorlu Belediyesi Aşevinden 2021 yılında 4 milyon 313 bin TL´ye; ihtiyaç sahiplerine 175 bin kişi/öğün yemek dağıtıldığı;

Dağıtılan yemeğin bir kişi/öğün maliyetinin 24.6 TL. olarak tespit edildiğini açıkladılar..

Araştırmanın devamında; 
Fabrikalara işçi yemeği üreten bir yemek fabrikasında;
aynı tarihlerde pişirilen yemeğin kişi başı kazan maliyetinin 8 - 9 TL. civarında olduğu;

kişi başı 1 TL de; kapıya götürme maliyetini ekleyince;  yemek fabrikasında üretilen yemeğin toplam maliyetinin 10 TL. olarak belirlendiği
bu maliyete yüzde 20 yanılma payını ekleyince toplam maliyetin 12 Tl.olarak tespit edildiğini açıkladılar.

Verilerin analizi yapılması sonucunda;

Yemek Fabrikasında 12 TL. ye mal olan bir öğün yemeğin Çorlu Belediyesinde 24.6 TL mal olduğunu gören uzmanlar; sosyal belediyecilikte yeni bir modeli tespit etmiş oldular.

bu modelin sosyal belediyecilikte yeni bir çığır acaçağı kaydeden siyaset bilimcisi uzmanlar; Yeni modelin adını "Bir Vatandaşa Bir Bana" olarak belirlendiğini kaydettiler.

Uzmanlar bu yeni modelin kardeşce paylaşım olduğunu;  ´´Bir Vatandaşa İki Bana´´ modelinden daha iyi sonuç vereceği değerlendirdiler.

Uzmanlar; bazı bölgelerde "Hepsi Bana" uygulamasının da görüldüğü ancak ´Hepsi Bana´ modelinin çok riskli olduğu için pek kullanılmadığını açıkladılar.

Uzmanlar "Kamu yönetiminde tabiki en karlı model ´hepsi bana´ modeli ancak çok riskli" dediler. 

Uzmanlar yaptıkları açıklamada "Hepsi Vatandaşa" modelinin artık uygulanmadığını bu modelin üniversitede tarih derslerinde okutulduğunu kaydettiler.

Yiyin Beyler Kusana Kadar Yiyin...