HABER ARA >>>    >>> 2011 de NELER OLDU SON 30 HABER

Hazırladıkları Proje İle Ihlamura Can Verdiler

 Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamura Can Ver Projesi kapsamında Ergeneli vatandaşlara 1032 ıhlamur fidanı dağıttı.

Tarımsal Hizmetler Da

corlu 22.03.2018 14:22:29    (267) Okunma

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamura Can Ver Projesi kapsamında Ergeneli vatandaşlara 1032 ıhlamur fidanı dağıttı.

Tarımsal Hizmetler Dairesi tarafından Ergene ilçesinde düzenlenen etkinliğe, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Ergene Kaymakamı Fatih Kızıltoprak, Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Hacı Aslan, Ergene Kent Konseyi Başkanı Ercüment Tunca, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Fidan dağıtımı programında ilk olarak konuşma yapan Ergene Kent Konseyi Başkanı Ercüment Tunca, 21-26 Mart Orman Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlediğimiz Ihlamur fidanı dağıtım etkinliğine hoş geldiniz. Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanımızla birlikte daire başkanımızın kapısını bayağı aşındırdık ve bizler de bu sayede kendisinden ıhlamur fidanında bize yardımcı olmasını diledik. Kendisi de bizi kırmayarak bu isteğimizi yerine getirdi. Bu anlamda kendisine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. İlçemizin daha da nefes alabilir bir ilçe, daha mis kokulu bir Ergene olmasını sağlamak adına biz de küçük bir katkı sağlamak istedik. Bu etkinlikte emeği geçen Kadın Meclisi Başkanıma, yürütme kuruluma, muhtarlarımıza, Tarımsal Hizmetler Daire Başkanımıza, Belediye Başkanımıza, Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve Sayın Kaymakamıza teşekkür ediyorum dedi.
Tuncanın ardından konuşma yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Hacı Aslan, Bu projenin oluşmasına katkı sağlayan Ergeneli hanımlara saygılarımı sunarım. Bilindiği üzere bugün Dünya Ormancılık Günü, Orman Günü ve haftanın başlangıcı. Yarın Dünya Su Günü, ertesi gün de Dünya Meteoroloji Günü. Şimdi bu üç günün arka arkaya gelmesinin bir güzelliği var. Yaşamın kaynağı su ile orman ekolojisinin ilişkisinin kurulmasına yardımcı olacak etkinlikler, dünya genelinde ve bizim ülke özelinde de çeşitli kentlerimizde farklı etkinliklerle kutlanıyor ve değerlendirilmeye çalışılıyor. Bu ülkede ormancıların yaptığı işler ülkede pek hissedilmez, görülmez ve önemsenmez. Farkında bile değildir insanlar. Oysa ormancıların mesela Geliboluda yakın tarihte yanan 4 milyon ağacın, 200 bin nüfuslu bir kentin bir yıldaki oksijen ihtiyacının karşıladığı dikkate alınırsa, ormancıların ne kadar önemli bir iş yaptığı gözler önüne serilir. Avrupa Tarım Federasyonunun önerisiyle Dünya Gıda Örgütü tarafından bugün Orman Haftası Orman Günü olarak kabul edilmiştir. Ülkemiz de 1975 yılından beri bu harekatın içinde yer alıyor. 21 Mart, Kuzey yarımkürede yani dünyanın yarısında ilkbaharın başlangıcı, güney yarımkürede sonbaharın başlangıcı anlamına geliyor. Doğanın canlandığı ya da belli bir evreden bir başka evreye geçtiği anlamına geliyor. İnanıyorum ki, dikilen yaklaşık bin adet fidanın büyük bölümü tutacak ve çoğalarak yaygınlaşacaktır. Bu projenin hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen herkese saygılarımı sunuyorum şeklinde konuştu.

Aslanın ardından konuşma yapan Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Büyükşehir Belediye Başkanımız bugüne kadar her zaman yanımızda oldu. Bugün de yanımızda olmaya devam ediyor. Eğitime çok büyük destekler verdi. 11 ilçeye 11 okul yaptı. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından Sağlık, Yeşiltepe ve Vakıflar Mahallerimizde 116 kilometre altyapı hattı ve yağmursuyu kanalı yapıldı. Bunlar büyük maliyetlerle yapılan işler. Çok değil, dört sene geriye gittiğimiz zaman sularımız içilmiyordu. Kanalizasyonlar taşıyordu. Bugün çok şükür ki böyle bir sorun kalmadı. Büyükşehir Belediye Başkanıma böyle büyük hizmetlerden dolayı teşekkür ediyoruz. Bu sene yatırım yılımız olacak. Büyük planlarımız, projelerimiz var. Bu hafta Orman Haftası. Bizler de bugüne kadar ilçemiz genelinde 2014-2018 arası 16.500 adet ağaç dikimi gerçekleştirdik. Yaklaşık 57750 adet mevsimlik çiçek, 11.628 adet gül fidanı diktik. Mustafa Kemal Atatürk, Yeşili görmeyen gözler renk zevkinden mahrumdur sözleriyle yeşilin önemini ifade etmiştir. Yine peygamberimizin bir sözü vardır; Kıyamet günü koptuğunu bilseniz de elinizdeki fidanı dikiniz demiştir. O yüzden fidan bizim için çok önemlidir. Bu nedenle ben tüm katılımcılara ve bu projeyi başlatan herkese teşekkür ediyorum dedi.
Ergene Belediye Başkanı Rasim Yükselin ardından konuşma yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Böyle güzel bir günde, 21-26 Mart Orman Haftasında Ergenelilerin de katılımı ile yapacağımız fidan dağıtım töreninde bulunmaktan büyük mutluluk duyuyorum. Ihlamurları en yakından bilen birisiyim. Ihlamur merkezi Uçmakderedir.

Beyoğlunda, daha çok gençken uzun yıllar hizmet yapmış birisi olarak, mevsimin başlamasıyla o dağların mis gibi ıhlamur koktuğunu biliyorum. 8 adet köyden mahalleye dönen kırsal yerleşim yerlerinde 1032 fidanı 258 kadınımıza teslim ediyoruz. Ne zaman kadın emeğininin olduğu bir yere gitsem orada bir başarı görüyorum. Bu projede de mutlaka başarılı olacaktır. Özellikle Ergenede kadınların etkinliklere çok etkin katılması, Ergenenin başarısında en önemli etkendir arkadaşlar. Benim kadınlardan ricam; bu dağıtılan fidanların takipçisi olun ki, bunu en güzel siz bu işi bilirsiniz. Bundan sonra diğer fidan dağıtımlarında da Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi her zaman emrinizde, bunu gayet net söylüyorum. Yarın Allah kısmet ederse, 11 Belediye Başkanımızla beraber Gaziantepe ve ertesi gün de Hataya gideceğiz. Orada Afrin tarafına gitmeye çalışacağız. Orada askerlerimize Tekirdağlıların selamını götüreceğiz. Kahraman askerlerimize Ergeneli hemşerilerimizin de selamını götüreceğiz ifadelerini kullandı.

Son olarak konuşma yapan Ergene Kaymakamı Fatih Kızıltoprak, Ergenenin güçlü yönlerinden biri kadınların etkin bir şekilde projelerde görev almasıdır. Bu projede de kadınları görmemiz bize büyük bir mutluluk vermektedir. Biz şunu söylüyoruz, çevreye en çok zarar veren insandır. Çevreden en çok da etkilenen de yine insandır. Birinci amacımız, çevreye zarar vermemek. Bunun yollarını aramamız lazım. Öncelikli amacımız, çevreyi kirletmemek, bu konuda da biz ne kadar başarılı olursak, çevreyi o kadar iyi korumuş oluruz. İkinci amacımız da çevreyi güzelleştirmektir. Bugün bu ıhlamurlarla da çevremizi güzelleştireceğiz ve inanıyorum ki, mis kokular yayılacak. Gerçekten Türkiyenin en kaliteli toprakları bu bölgede. Bu toprakları korumamız lazım. Programda biraz önce Kadir Başkanımız ifade etti: Hataya gidecekler, Gaziantepe gidecekler ve bizden selam götürecekler. Bu programın düzenlenmesinde emeği geçen Büyükşehir Belediye Başkanımıza, ilçe belediye başkanımıza teşekkür ediyorum. Hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum dedi.

Konuşmaların ardından 1032 adet fidan dağıtımı yapıldı. Projeden Kırkgöz, Ulaş, Vakıflar, Velimeşe, Pınarbaşı, Karaahmet, Ahimehmet ve Esenler olmak üzere 8 kırsal mahalledeki 258 ev hanımı yararlanmış oldu.

corlu 22.03.2018    (267) Okunma
BU HABERE YORUMLAR
YORUM YAPILMAMIŞ   SESSİZ KALMA YORUM YAP

Çorlu Gündemi

  Sahne Davası Duruşması Yapıldı.
  TOKİ Çorluda 608 Konut Yapacak
  Çorlu Nüfus Bilgileri (TÜİK 2018)
  Çorlu da Arsa Satın Alacaklar DİKKAT
  Çorlu Belediyesi Bu Caddeyi Neden Açmıyor.
  Ergene Belediyesi 31 Mart Seçim Sonuçları
  31 Mart 2019 Çorlu Sonuçları
  Çorlu Belediyesine 3 Soru
  AKPARTİ lilere 8 Önemli Soru
  Rasim Yüksel O Soruyu Cevapladı

Son Haberler

  Çorlu Belediyesi 2018 Denetim Raporu. 15.04
  Ergene Samsunlular Derneğine Yeni Başkan 15.04
  Çorlu Belediye Meclisinde Görev Bölümü Yapıldı 14.04
  Sarıkurt Söz Verdi, Ayırım Yapmayacağım 09.04
  Kadir Abinin hedefindeki 2 Kişi 09.04
  CHP li Vekilden Sakallı Direniş 08.04
  Sandıktan Adı Çıktı Haberi Yok 08.04
  Başkan Yardımcıları Kim Olacak? 07.04
  Ergene Belediyesi 31 Mart Seçim Sonuçları 02.04
  31 Mart 2019 Çorlu Sonuçları 02.04
  AKPARTİ Gençlik Kolları Tam Yol 23.03
  Mestan Özcan; Bana Martaval Okumasınlar 20.03
  Grevdeki İşçilere Fırça Atmışlar Küfür Etmişler 18.03
  Siyasette Seviye Çok Düştü 18.03
  Mestan Özcan Rakibi Kadir Abiye Sordu? 17.03

İnternet Sınırsız Paylaşım ve Bilgi Kaynağıdır. Sitemizdeki Her Türlü Bilgi ve Resim Paylaşıma Acıktır. Kaynak Belirtilmesi Ahlaki Değerdir.

Sitemiz corluda.com İnternet yayıncıları Derneği      Üyesi ve Çorlu temsilcisidir                    Site Haritası