HABER ARA >>>    >>> 2011 de NELER OLDU SON 30 HABER

1.5 Yıl Aradan Sonra Basın Toplantısı

 Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ genelinde görev yapan basın mensupları ile 1,5 yıl aradan sonra kahvaltı programında bir

corlu 06.08.2018 13:15:14    (648) Okunma

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ genelinde görev yapan basın mensupları ile 1,5 yıl aradan sonra kahvaltı programında bir araya geldi.

GELECEK GÜNLER TEKİRDAĞ’IN OLACAK
Programda konuşma yapan Başkan Albayrak, basın mensupları ile uzun zamandır bir araya gelmediklerini belirterek bu kahvaltı programı sayesinde Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin sürdürdüğü çalışmalar hakkında da bilgilendirme yapma şansı yakaladıklarını ifade etti. Başkan Kadir Albayrak konuşmasında ayrıca, “Tekirdağ’ın nüfusu 4 yılda 133 bin 300 kişi arttı. Türkiye’de mutlak nüfusu artışında bazen 1, bazen de 2’nci sırada yer alıyoruz. Tekirdağ’ın bu durumundan dolayı özel hizmetler alması gerekiyor. Burada Devletin de, Büyükşehir Belediyesi’nin de yapması gereken özel yatırımlar var. Büyükşehir Belediyesinin ilk bir senesi daire başkanlıklarının ve kurumların oturması ile geçti. Ondan sonraki yıllarda kentimizde gerçekleşen hizmetlerin yüzde 75’i Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirildi. Hizmetlerimizi gerçekleştirirken en fazla zorlandığımız konu altyapı konusudur. Büyükşehir Belediyesi ve TESKİ olarak gerçekleştirdiğimiz toplam 175 projeye 1 milyar 750 milyon lira harcadık. Bu sayılar da Tekirdağ’ın altyapı hizmetlerine ne kadar ihtiyacı olduğunu ve bizim bu konuda ne kadar çalıştığımızı ortaya koyuyor. Süleymanpaşa’nın sadece Zafer ve Aydoğdu Mahallelerinde 60 km altyapı hizmeti yapıldı. Tüm hizmetlerimizde Büyükşehir Belediyesi daire başkanlıklarının önemli katkıları var. Örneğin Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, Tekirdağ’ın 325 bin dönüm merasının 150 bin dönümünü ıslah ederek oradaki kaba yem üretimini 5 katına çıkardı. Türkiye’de böyle bir çalışma yapan başka bir büyükşehir belediyesi yok. Kentimizde 400 bin kovanlık arı potansiyeli var. Fakat üreticilerimizin elinde toplam 50 bin kovan bulunuyordu. Biz 20 bin kovan dağıtımı gerçekleştirdik. Onun dışında 11 İlçeye 11 Okul projemizi tamamladık. 25 tane okulun içme suyu hatlarını ve su depolarını

yeniledik. 110’a yakın caminin bakımlarını yaptık. Bunların dışında Çerkezköy, Kapaklı, Saray ve Ergene ilçelerinde kültür sarayları yapıyoruz. TESKİ yeni kurulan bir yapı olmasına rağmen sağlıklı su vermede Genel Halk Sağlığı Müdürlüğün kayıtlarına göre Türkiye’de ilk üç içinde. Bu bizi çok mutlu ediyor. Son zamanlarda AK Parti İl Başkanı Sayın Cüneyt Yüksel’in Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi hakkında bazı eleştirileri oldu. Bu eleştirilere gereken yanıtlar da verildi. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi bugün geldiği yerde Türkiye’deki diğer büyükşehirlerle karşılaştırıldığında çok iyi bir konumdadır, gelecek dönemlerde çok daha iyi yerlerde olacağız. Bugün sizlerle burada olmaktan dolayı son derece mutluyum. Gelecek günler Tekirdağ için olsun” dedi.

5 MİLYONUN ÜZERİNDE JENARATÖR YATIRIMI GERÇEKLEŞTİ

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın ardından konuşmasını gerçekleştiren TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa ise TESKİ bünyesindeki arıtma, içme suyu arıtma, terfi merkezleri ve su kuyuları gibi tesislerin elektrik enerjine bağlı tesisler olduğunu belirterek “TREDAŞ’ın yapmış olduğu düzenli veya düzensiz elektrik kesintilerinden TESKİ olarak olumsuz etkileniyoruz. Biz bunlarla mücadele etmek ve işi koordine etmek için TESKİ bünyesinde Enerji Yönetimi Şube Müdürlüğü adı ile özel bir şube müdürlüğü kurduk. TREDAŞ’tan bizzat ben elektrik kesintilerinden haberdar olmak istediğimizi ilettim. Eskiye göre daha iyi durumda olmamıza rağmen çoğunlukla haberimiz olmuyor. Bu durumda bizim birçok yerde pompalarımız duruyor ve su kesintiler meydana geliyor. Örneğin Çorlu’da 5 saat elektrik kesintisi yaşandığında bu bize 10 saat elektrik kesintisi olarak yaşanabiliyor. Biz de TESKİ olarak etap etap en problemli yerlere jeneratör ihtiyaçlarını gideriyoruz. Şu ana kadar 3 yerde ihale yaptık ve jeneratör sayımız 105’i geçti. Bu yatırım 5 milyonun üzerindedir. Elektrik kesintisi ile ilgili en fazla problem yaşadığımız Çorlu ilçemizde bu sene bir pilot proje uyguladık. 23 noktaya jeneratör koyarak bireysel sorunlar dışında su kesintisi sorununu büyük oranda çözdük. Önemli tesislerimizin çoğuna jeneratörlerimiz koyuldu. Şimdi 4. Etap projemizi gerçekleştiriyoruz. Böylece daha kırsal bölgelere gireceğiz. Yağışlar nedeniyle bu yıl olağanüstü bir dönem yaşanıyor. Belki de son 50 yılın en fazla yağışını aldık. Küresel ısınma nedeni ile yağışlar hızlı ve ani yağışlar olarak kendini gösteriyor. Türkiye’nin hangi iline bakarsanız bakın yağmurlar nedeniyle sıkıntı yaşanıyor. Şimdi kısaca Süleymanpaşa’da yaşadığımız sıkıntıdan kısaca söz etmek istiyorum. Süleymanpaşa’da iki tane önemli hattımız var. Birincisi 1970’lerde yapılan Sarılar Hattı, diğeri de 1990’larda yapılan Aşağısevindikli Hattı. Biz Sarılar Hattı’ndan saniyede 250 litre/saniye su elde ediyoruz. Bu hattan Hürriyet Mahallesi ve TOKİ Konutları bölgesine su veriyoruz. Aşağısevindikli Hattı’ndan da 430litre/saniye su alıyoruz. Buradan da Süleymanpaşa’nın yüzde 60’ı yararlanıyor. Naip Barajı İçme Suyu Hattını devreye aldık ve Naip Barajından 300 litre/saniye su veriyoruz. Bu sayede Aşağısevindikli Barajının yükü hafifledi. Bu hatlarda meydana gelen sorunlar ister istemez durumu etkiliyor. Sarılar ve Aşağısevindikli hatları eski olduğu için de tamiri sorun yaratıyor. Bunları neden değiştirmediğimize yönelik bir soru gelebilir. Bunların çalışmasına başladık. Örneğin; Sarılar Hattı’nın en sıkıntılı bölgesi olan 1. Etabı’nda 5 km’lik alanını yeni borularla yeniledik. Bizim yaptığımız plan dâhilinde Süleymanpaşa’nın içme suyu hattının çok

eski olduğu mahallelerin kanalizasyonları yapılırken içme suyu hattının da değişmesine karar verdik. Süleymanpaşa merkezde şu ana kadar 130 km’ye yakın içme suyu hattı değişti. Bu hatlar mahalle mahalle devreye alınıyor. Devreye alındıkça da bizim arıza sorunumuz azalıyor. Şimdi sırada Sarılar İshale hattı var. Kaynak temini konusunda İller Bankası ile görüşmemiz var. En kısa zamanda yapacağız. Aşağısevindikli hattı nispeten daha iyi bir hat. Bu iki hat arasındaki bağlantıyı bitirdik. Böylece Sarılar’da bir sıkıntı olduğunda Aşağısevindikli’den ya da tersi durumu söz konusu oldu. Süleymanpaşa’da sorun yaşandığı gün Sarılar’da elektrik trafomuz yandı. TREDAŞ habersiz elektrik kesintisi yaptı. Bundan dolayı bir süre su veremedik. Bu durumları yaşamamak için jeneratör yatırımlarımız devam edecek.” şeklinde konuştu.

DERELERİN ISLAH ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Programda Şafak Başa’nın konuşmasının ardından Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Zeki Gürcün, dere ıslahları konusunda bilgi vererek, “Çorlu’da Dutluk Deresi meclisten aldığımız destekle TESKİ tarafından yapılıyor, bedeli Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanıyor. Şarköy’de iki tane derenin ıslahını tamamladık. Kapaklı’da Karagöz Deresinin ıslahı bitti sayılır, çevre düzenlemesine geçiyoruz. Süleymanpaşa’da Ruşen Güneş Sokak’ta da üstü kapatılmış bir derenin ıslahı yapıyoruz. Sırf dere temizliği için Ekskavatör aldık. Bu da en son Göçerler’deki dereyi temizledi. DSİ ile de mümkün olduğu kadar koordinasyon sağlamaya çalışıyoruz. Dere Islahlarında Büyükşehir de yapsa, DSİ de yapsa kamulaştırmanın maliyetini Büyükşehir Belediyesi ödüyor. Çerkezköy’ün içerisindeki Çorlu Deresi Muratlı’ya kadar devam ediyor. 35 milyon lira kamulaştırma bedeli çıktı. Bizim çalışmalarımız sonucunda Çerkezköy’ün içinde olan kısmını 2,5 milyon civarında bir kamulaştırma olduğunu tespit ettik. Meclisimizde kararımızı alarak kamulaştırmaya başladık. Büyükşehir Belediyesi olarak yağış anında tıkanmaya neden olan menfezlerin de yenilenmesine yönelik çalışmalarımız var.” ifadelerini kullandı.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin il genelinde sürdürdüğü faaliyet ve yatırımlarla ilgili bilgi ve görüş alışverişinde bulunulan Kahvaltı Programında basın mensuplarının soruları üzerine Tekirdağ genelinde kurulan ulaşım ağı, çeşitli ilçelerde gerçekleştirilen meydan projeleri ve sürdürülen altyapı yatırımları hakkında da bilgi verildi. Program, basın mensuplarının sorularının cevaplandırılmasının ardından son buldu.

corlu 06.08.2018    (648) Okunma
BU HABERE YORUMLAR
YORUM YAPILMAMIŞ   SESSİZ KALMA YORUM YAP

Çorlu Gündemi

  TEKPARK ta Operasyon 6 Kişi Görevden Alındı.
  İYİ Parti den AKPARTİ Çelengine Tepki
  Ergene Belediyesinde Sular Durulmuyor.
  Çorlu da Arsa Satın Alacaklar DİKKAT
  Çorlu Belediyesi Bu Caddeyi Neden Açmıyor.
  Ünal Baysan Özür Dilemeli
  AKPARTİ de ŞOK İstifa
  CHP Saray İlçe Başkanı Uzaklaştırıldı.
  Rasim Yüksel O Soruyu Cevapladı
  Hedefim Milletvekili Olmak

Son Haberler

  Onların 9 unu Toplasan İbrahim Uyan Yapmaz 09.12
  Ergene nin Birleştirici Gücü Müge Yıldız 09.12
  Saray da Sandığın Zaferi 09.12
  Belediyelerin 2019 Bütçesi; 2.7 Milyar TL. 08.12
  Çorlu Belediyesinde Su Usulsüzlüğü 05.12
  Vatandaş Ne İstiyorsa Onu Yapıyoruz. 05.12
  Kış Lastiği Uygulamasında Valilik açıklaması 04.12
  Kış Lastiği Uygulamasında Ceza Yok 04.12
  Kış Lastiği Uygulamasında Son Nokta. 30.11
  Adalet Tecelli Etti 30.11
  O Pankart Örtülü Mesaj mı? 27.11
  Otopark Ücretlerin Kimin İşene Yaradı 21.11
  O Araçlar Sayıştay Raporuna Yansıdı 17.11
  Özel Kaleme Atama Yapıldı 15.11
  Trabzonlulara Cevap Geldi 14.11

İnternet Sınırsız Paylaşım ve Bilgi Kaynağıdır. Sitemizdeki Her Türlü Bilgi ve Resim Paylaşıma Acıktır. Kaynak Belirtilmesi Ahlaki Değerdir.

Sitemiz corluda.com İnternet yayıncıları Derneği      Üyesi ve Çorlu temsilcisidir                    Site Haritası