HABER ARA >>>    >>> 2011 de NELER OLDU SON 30 HABER

O Konuştu Çorlu Karıştı

 Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) nın 60. kuruluş yılı kapsamında yapılan ödül töreninde CHP Mv. İlhami Özcan Aygun´un konuşması sonrasında a

corlu 15.09.2018 18:32:00    (3137) Okunma

Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) nın 60. kuruluş yılı kapsamında yapılan ödül töreninde CHP Mv. İlhami Özcan Aygun´un konuşması sonrasında adeta Çorlu karıştı.
  
ÇTSO Enis Sülün salonunda yapılan törende konuşma yapmak üzere kürsüye gelen İlhami Özcan Aygun´un konuşmasında hükümeti eleştirmesine dayanamayan AKPARTİ Çorlu yönetimi salonu terk etmişti.

ÇTSO yönetimi bugün yaptığı yazılı açıklamada ´CHP Tekirdağ Mv. İlhami Özcan Aygun´u yaptığı konuşma nedeni ile kınıyoruz´ açıklaması yaptı.

Çorlu siyasi ve iş dünyasını karıştıran o konuşmada Tekirdağ Mv. İlhami Özcan Aygun ne demişti.

işte o konuşma metni
Ticaret ve Sanayi Odaları, bulundukları kent ekonomisi için önemli işlev görürler. Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası’nın kentimiz için çalışmaları çok önemlidir, Çorlu’nun sosyo ekonomik kalkınmasında aktif rol oynamaktadır. Ticaret ve sanayi odamız, ülkemizin ekonomik aynasıdır.
FAİZDE DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ OLDUK
Ekonomide ayna derken, gerçeklerden bahsetmek de vatandaşımıza boynumuzun borcudur. Herkesin de bildiği üzere Maalesef ekonomide işler hiç iyi gitmemektedir.
Merkez Bankası dün, politika faizi olan “bir hafta vadeli repo faizini” yüzde 17,75ten yüzde 24e yükseltti. Yükseltmek zorunda kaldı. Bu karar ile Türkiye Arjantin ve Surinam’ın ardından dünyada en yüksek faiz uygulayan üçüncü ülke olmuştur Amaç neydi? Dövizdeki yükselişe set çekmek

Peki dövizde beklenen düşüş oldu mu? Hayır Dün bir ara 6,02 civarında iken bugün biraz önce baktım, dolar tekrar yükselişe geçmiş Şu an 6.16 seviyesinde. Ne olacağını kimse tam olarak kestiremiyor. Bulgaristan’dan gelen yabancı vatandaşlar, TL değer kaybettiği için elindeki Euro ile kilolarca alışveriş yapıp gidiyor Çok üzülüyorum. Bu daha başlangıç. Krizin etkileri hızla derinleşiyor, topluma yayılıyor.

Cumhurbaşkanı ise Merkez Bankası’nın kararı için garip açıklamalar yapıyor. Bağımsızlığına vurgu yapıp, “Sabır bir yere kadar” deyip, faiz artışına karşı çıktığını söylüyor. Böyle ülke yönetilir mi? Yabancı yatırımcının kafası karışıyor. Bu kafa ülkeyi daha da kötü günlere götürür

YÜZDE 41 FAKİRLEŞTİK
Gelmeden TÜİK verilerine baktım. 2017 yılında kişi başına gayrisafi yurtiçi hasıla cari fiyatlarla 38 bin 660 TL, yani 10 bin 597 dolardı. Dolar o sırada 3.6. Şimdi dolar ne kadar 6,17 lira. Yani şu anda kişi başına düşen gelir 6265 dolar. Yüzde 40.9 fakirleştik Neredeyse yarı yarıya fakirleştik Sadece 1 yılda bu kadar fakirleştik.
Demek ki sorun Rahip meselesi değil, ekonomideki yapısal sorundur. Üretmeden tüketime dayanan, fabrikalarını haraç meraç satan, ülkeyi betona gömen, istihdam sağlayacak üretim tesisleri açmayan, eldeki en önemli Cumhuriyet kurumlarını yok pahasına satan zihniyettir.
Çiftçisine değer vermeyen, tarım sektörünü ayağa kaldıramaz. Bugün hem tarım, hem hayvancılıkta battık, yabancı ellere muhtaç hale geldik. Şarbon krizi ortaya çıktı daha bilmediğimiz nice sorunla karşılaşacağız.
Tasarrufa gitmemiz, sıkı maliye politikası uygulamamız gerekiyor. İsraf ve rant ekonomisinden hemen vazgeçilmelidir Borç batağındayız. İngiltere’de tefecilere teslim olduk Kimse Türkiye’ye kredi vermek istemiyor. Harcama artttıran tüm projeler, Kanal İstanbul vs hemen şimdi rafa kaldırılmalıdır Tasarruf sadece vatandaştan istenmez. Tepeden başlar. Lüks içindeki uçak siparişleri, yeni saray inşaatları, gereksiz ihtişam ve şatafat bizi tepe üstü götürür
Türkiye ekonomisi, katma değeri yüksek mal üretimi sağlayacak eğitim ile donatılmak zorundadır. Ne var ki tasarruf adı altında eğitim bütçesinden kesinti yapılıyor, karma eğitim kimi okullardan kaldırılıyor Bu kafa ile nasıl kalkınacağız

DÜNYA FİYATLARININ YÜZDE 28 ÜZERİNDEYİZ
Bakın Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü yani OECD 2018 Tarım Raporu açıklandı. Türkiye’de yurtiçi fiyatlar 2015 ve 2017 yıllarında dünya fiyatlarının yüzde 28 üzerinde

Devletin tarım sektöründeki inovasyon projelerine verdiği destek, doğrudan yardımların sadece yüzde 1’idir. Bu kahreden bir rakam. Herkes tarımdan çekiliyor Oysa İzlanda hükümeti çiftçisine yüzde 60 fiyat desteği veriyor. Norveç, İsviçre yüzde 50’nin üzerinde destek veriyor.

 TARIM ALANLARI AZALIYOR
Ülkemizde 2002 yılında 41 milyon 967 bin hektar olan tarım alanı şu an 37 bin 992 hektara düşmüştür. 2018 yılında 3 milyon 697 bin hektar alan ise nadasa bırakılmıştır. Hâlbuki nadas yerine natif ürün politikası ile tarım içinde tutulabilecek topraklar, üretim dışına atılmıştır.

Ülkemizde çiftçi adım adım üretimden çekiliyor. Mazot fiyatları geçen yıla göre yüzde 23 arttı, DAP gübresinin kilosu yüzde 130 arttı, çiftçi bu durumda niye üretim yapsın? Ama çiftçi üretimden çıktıkça, farkında değiliz, hepimiz fakirleşiyoruz. Dünya fiyatlarının yüzde 28 üzerinde gıda tüketiyoruz. Bu daha 2017 fiyatları. 2018 yılsonu bunu katlayacaktır

Tarım girdileri ithalata dayanıyor. Dolar arttıkça çiftçi kaybediyor, üretimden çekiliyor, pahalılık artıyor, mutfakta yangın çıkıyor. Domino taşları gibi hep birlikte devriliyoruz.

Yabancı yatırımcı, Türkiye piyasalarından çıkmaya devam ediyor.
Tabii, cari açık açısından ihracatımızın arttırılması gerekiyor. Ama o kadar çok ülke ile sıkıntı yaşıyoruz ki daha önceki rüzgârı kaybetmiş, ihracat pazarlarımızı daraltmış durumdayız Kurdan kaynaklı maliyet artışları Türk ihraç ürünlerinin fiyat rekabetini olumsuz etkileyecektir.

Konut balonu patlayabilir. Bankalar Birliği açıkladı. Ocak-Haziran 2018 verilerine göre; batık ve geri ödenemeyen kredilerin ağırlığını konut kredileri oluşturuyor. Toplam 75 milyar TL’lik bir rakam bu. Kredi taksitlerini ödeyemediği için bankalarca el konulan ipotekli konut sayısı ise altı ayın sonunda 14 bine ulaşmış durumdadır

Özelleştirmelerden bahsettik. Devletin yükünü azaltması gereken bu politika, AKP döneminde devletin en verimli büyük arazilerinin yabancı sermayedarlar da dahil yandaşlara peşkeş çekildiği bir dönemle sonuçlanmıştır.

En acı tablo Türk Telekom örneğidir. 2005 yılında dolar kuru 1.40 TL iken yüzde 55 hissesi Lübnanlı Hariri ailesine 1.3 milyar doları peşin, toplamda 6.5 milyar dolara satılmıştı Bu aile, Türk Telekom’un trilyonluk gayrimenkullerini sattı, elde edilen 22 milyar liralık temettüyü ülkesine götürdü

Ve şimdi yani 13 sene sonra içi boşaltılmış, zarar edilmiş halde Türkiye’nin kucağına, bankalara bıraktılar Bunun bedelini hep birlikte ödeyeceğiz. Şu anda 4.5 milyar dolar kredi borcu olan ve 2016 yılından bu yana zarar ettirilen Türk Telekom, üç Türk bankasına devredilmiştir

Bu rezalet esasında Yüce Divanlıktır. Özelleştirilmeden önce yılda 2 milyar dolar kâr eden, Türkiye’nin her yıl vergi rekortmenleri arasında olan Türk Telekom, Araplar tarafından zarar ettirilmiştir. Söz verdikleri hiçbir yatırımı yapmamışlardır. Araplar, kâr parasını kendi ülkelerine götürmüş, içi boşaltılmış halde tükettikleri Türk Telekom’u borçlu, batak halde, şimdi Türklere, bankalarımıza bırakmışlardır. Bunun vebali büyüktür. Bankalarımız, 4.5 milyar dolarlık kredi alacaklarını tahsil ettirmeye çalışacaklar.

Tabii bütün bunlar olurken bankalarımızın kredi notu da düşürülüyor. Moody’s de en son, 20 Türk bankasının notlarını riskli seviyeye indirdi. Bu da bankalarımızın uluslararası piyasalarda ciddi sıkıntı yaşayacağını, bazı bankalara dış kaynak kapısının kapanacağını ortaya koyuyor.

Özetle içinde bulunduğumuz ekonomik tablo acıdır. Buradan çıkışın acı reçetesini en çok vatandaşlarımız ödeyecektir.

Herkesin başını kuma gömdüğü ya da gömmek zorunda bırakıldığı bu süreçte muhalefet partisi olarak gerçekleri gün yüzüne sermek zorundayım. Ticaret ve Sanayi Odamızın ekonomik kriz sürecinde kendisine yakışan sorumlulukta rol üstlenerek, gerekeni yapacağına inancım tamdır. Umarım hep birlikte, dayanışma yaparak bu süreci atlatacağız.

corlu 15.09.2018    (3137) Okunma
BU HABERE YORUMLAR
YORUM YAPILMAMIŞ   SESSİZ KALMA YORUM YAP

Çorlu Gündemi

  Sahne Davası Duruşması Yapıldı.
  TOKİ Çorluda 608 Konut Yapacak
  Çorlu Nüfus Bilgileri (TÜİK 2018)
  Çorlu da Arsa Satın Alacaklar DİKKAT
  Çorlu Belediyesi Bu Caddeyi Neden Açmıyor.
  Ergene Belediyesi 31 Mart Seçim Sonuçları
  31 Mart 2019 Çorlu Sonuçları
  Çorlu Belediyesine 3 Soru
  AKPARTİ lilere 8 Önemli Soru
  Rasim Yüksel O Soruyu Cevapladı

Son Haberler

  Hasan Toprak O Arsaya Hastane Yapılacak 18.06
  AKP Tekirdağ İl Başkanı Özür Dilemeli 14.06
  Orion’dan 150 TL O-PARA kazanma fırsatı 13.06
  Vatandaşın Sorunları İle İlgileniyoruz. 11.06
  19 Mayıs Bütçesi Nasıl 222 Bin TL Oldu. 10.06
  Albayrak, Er Meydanında Söz Verdi 09.06
  6 Yıl Önce Söz Vermiştim 07.06
  Mezarlıklar Bayrama Hazır 01.06
  Akparti Ergenede Şifreyi Çözdü 27.05
  ÇBSK Basketbol Tk. 2. Lige Yükseldi. 27.05
  Aldığı Maaşı Öğrencilere Veriyor. 25.05
  Ergene Velimeşe 2.Lige Yükseldi 24.05
  Gazeteciler S.O.S Verdi 21.05
  19 Mayıs Çorluda Çoşku İle Kutlandı 21.05
  Zabıta Fırınlarda Gramaj Kontrolü Yaptı 18.05

İnternet Sınırsız Paylaşım ve Bilgi Kaynağıdır. Sitemizdeki Her Türlü Bilgi ve Resim Paylaşıma Acıktır. Kaynak Belirtilmesi Ahlaki Değerdir.

Sitemiz corluda.com İnternet yayıncıları Derneği      Üyesi ve Çorlu temsilcisidir                    Site Haritası