HABER ARA >>>    >>> 2011 de NELER OLDU SON 30 HABER

Çorlu Belediyesinde Su Usulsüzlüğü

 Çorlu Belediyesi 2017 sayıştay raporuna yansıyan bir bulguya göre ´doğrudan temin suretiyle alınan su alımında gerekli piyasa araştırmasının yap

corlu 05.12.2018 10:41:08    (563) Okunma

Çorlu Belediyesi 2017 sayıştay raporuna yansıyan bir bulguya göre ´doğrudan temin suretiyle alınan su alımında gerekli piyasa araştırmasının yapılmadığı görülmüştür´ denildi.

İşte Sayıştay Raporunun ilgili bulgusu.

Gerek Kamu İhale Kanunu gerekse Kamu İhale Genel Tebliğinde belirtildiği üzere doğrudan temin suretiyle alım şekli ihale olmamakla birlikte piyasa araştırması yapılarak ihtiyaçlar en uygun fiyatla temin edilmelidir. Piyasa araştırması da yazılı teklif alınarak yapılır. Teklif hazırlanırken tereddüt olmayacak şekilde ifade edilmeli ve böylece teklif veren neye teklif verdiğini bilmelidir. Bunu sağlamanın yolu da doğrudan temin suretiyle alınan tekliflere esas olmak üzere alınacak mal/hizmetin tanımı açık ve anlaşılabilir olması, gerekirse teknik şartname düzenlenmesidir.

Çorlu Belediyesince sosyal etkinliklerde dağıtımı yapılmak üzere 0,33lt suyun kolisi (12 adet) 7,02TL (KDV Dâhil) alınmıştır. Bir adedi 0,58KRŞ’ye alınmıştır. Piyasa araştırması yapılması halinde yani Çorluda faaliyette bulunan marketler zincirlerinde 0,50lt suyun satış fiyatının 0,35TL (KDV dâhil) olduğu görülecektir. Miktar olarak 0,33lt olan şişe su 0,50lt olan şişe sudan pahalı alınmıştır. Alım yapılan miktarların büyüklüğüne bakıldığında piyasa araştırmasının çok daha özenle yapılması gerektiği halde yapılmadığı görülmüştür.
İhtiyaçlar için alınacak su için piyasa araştırmasının en uygun fiyatla alımı sağlayacak şekilde yapılması sağlanmalıdır.

Kamu idaresi cevabında; "Belediyemiz tarafından doğrudan temin yöntemiyle yapılan su alımlarında 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 22’nci Maddesine uygun olarak fiyat araştırması yapılmak üzere fiyat teklifleri talep edilirken bardak su ve 0,33 lt pet su kolilerinin standart olduğu düşünülerek özellik olarak belirtilmemiştir. Piyasa fiyat araştırması komisyonu üyelerimiz, zincir market yetkililerinden proforma fatura talebinde bulunmuş fakat şirket politikaları gereği teklif vermekten kaçınmışlardır. Bu sebeple piyasa araştırması verileri toptan satış ve dağıtım yapan firmalardan edinilmiştir. Bundan sonra bu konu ile ilgili işlemlerimizde bulgunuzda belirtilen hususlara dikkat edilecektir." denilmiştir.
corlu 05.12.2018    (563) Okunma
BU HABERE YORUMLAR
YORUM YAPILMAMIŞ   SESSİZ KALMA YORUM YAP

Çorlu Gündemi

  TEKPARK ta Operasyon 6 Kişi Görevden Alındı.
  İYİ Parti den AKPARTİ Çelengine Tepki
  Ergene Belediyesinde Sular Durulmuyor.
  Çorlu da Arsa Satın Alacaklar DİKKAT
  Çorlu Belediyesi Bu Caddeyi Neden Açmıyor.
  Ünal Baysan Özür Dilemeli
  AKPARTİ de ŞOK İstifa
  CHP Saray İlçe Başkanı Uzaklaştırıldı.
  Rasim Yüksel O Soruyu Cevapladı
  Hedefim Milletvekili Olmak

Son Haberler

  Tecrübe Deyince İbrahim Gönül.. 13.12
  ÇORLU TSO YENİDEN “A” SINIFI 12.12
  CHP İle İttifak Söz Konusu Değil. 12.12
  Onların 9 unu Toplasan İbrahim Uyan Yapmaz 09.12
  Ergene nin Birleştirici Gücü Müge Yıldız 09.12
  Saray da Sandığın Zaferi 09.12
  Belediyelerin 2019 Bütçesi; 2.7 Milyar TL. 08.12
  Çorlu Belediyesinde Su Usulsüzlüğü 05.12
  Vatandaş Ne İstiyorsa Onu Yapıyoruz. 05.12
  Kış Lastiği Uygulamasında Valilik açıklaması 04.12
  Kış Lastiği Uygulamasında Ceza Yok 04.12
  Kış Lastiği Uygulamasında Son Nokta. 30.11
  Adalet Tecelli Etti 30.11
  O Pankart Örtülü Mesaj mı? 27.11
  Otopark Ücretlerin Kimin İşene Yaradı 21.11

İnternet Sınırsız Paylaşım ve Bilgi Kaynağıdır. Sitemizdeki Her Türlü Bilgi ve Resim Paylaşıma Acıktır. Kaynak Belirtilmesi Ahlaki Değerdir.

Sitemiz corluda.com İnternet yayıncıları Derneği      Üyesi ve Çorlu temsilcisidir                    Site Haritası