HABER ARA >>>    >>> 2011 de NELER OLDU SON 30 HABER

Hasan Toprak O Arsaya Hastane Yapılacak

 Kamuoyunda ve Sosyal medyada gündeme gelen, Önerler Mahallesinde bir arsaya 5 katı fazla imar uygulaması haberinin muhatabı Hasan Toprak’a konuyu sord

corlu 18.06.2019 14:53:54    (1487) Okunma

Kamuoyunda ve Sosyal medyada gündeme gelen, Önerler Mahallesinde bir arsaya 5 katı fazla imar uygulaması haberinin muhatabı Hasan Toprak’a konuyu sorduk.


Haber sitemize konu hakkında açıklama yapan Çorlu ile Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi ve İş Adamı Hasan Toprak ‘’Bu arsayı 25 yıl önce satın aldım o zamanlar tarla vasfında idi, daha sonra imar düzenlemesi yapıldı ve arsa vasfına dönüştürüldü.’’ dedi.

Çorlu’nun Hastane İhtiyacı Var.
Hızla büyüyen Çorlu’da hangi sektöre yatırım yapılması konusunu araştırdıkları kaydeden Hasan Toprak ‘’Yaptığımız araştırmada Çorlu’da hastane ihtiyacı olduğunu gördük ve hastane yapımı için çalışmalara başladık. Zaten 2017 yılın da 1/5000 ‘liğe uygun görüş Çorlu belediyesinden 1/5000 lik plan değişikliği de Büyükşehir belediye meclisinden oy birliği ile kabul edilmişti. ’’ dedi.

Türkiye’nin En İyi Markası İle Görüştük.
Adı geçen arsada hastane yapımlı için 2 yıl önce çalışmalara başladıklarını kaydeden Hasan Toprak ‘’Bu konuda Türkiye’nin en iyi iki markası ile görüşmelerimiz oldu, şimdi ismini vermek istemediğim bir marka ile anlaşmaya vardık’’ dedi.

Amacımız Hastane Yapmak
Amaçlarının Çorlu’ya bir hastane daha kazandırmak olduğunun altını çizen Hasan Toprak ‘’Anlaşma sağladığımız hastane markası bize ‘imar durumu düzelince ruhsat için çalışmalara başlayalım’ dedi. Bizde imar durumu için konunun muhatabı Büyükşehir Belediyesine müracaat ettik zaten bu tür yapılarda bakanlık ruhsatı kendi veriyor ve hastane olmasından dolayı ayrıcalıklı imar hakları bulunuyor.´´dedi.

Üstün Kamu Yararı Var.
Hastane ve Okul gibi tesislerin yapımında kanunların farklı olduğunu belirten Hasan Toprak ‘’Devlet burada üstün kamu hizmeti gördüğü için inşaat alanı, özel iş yeri, ya da konut gibi olmuyor, kanun size daha fazla hak tanıyor. Danıştayın da bu konu ile ilgili çok net bir kararı var. ‘’dedi

Bana Özel Bir Uygulama Değil
Bu konuda Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin diğer ilçelerde benzer uygulamalarının olduğu belirten Hasan Toprak ‘’Bana özel bir uygulama olması mümkün değil, imar kanunu belli, bu gibi durumlarda her iş adamına uygulama nasılsa bize de aynı, benim belediye meclis üyesi olmam ile uzaktan yakından alakası yok’’ dedi.

Mart Toplantısında Geçmişti.
Bu arsanın Mart 2019 Büyükşehir Belediye Meclisinde sağlık tesisi olarak imar düzenlemesinin yapıldığını kaydeden Toprak ‘’Mart ayında imar düzenlemesi yapılmıştı askıya çıktığında bazı itirazlar olmuş kanun gereği itirazlar yeniden değerlendirildi ve Haziran 2019 toplantısında oy çokluğu ile kabul edildi’’ dedi.

Başka Amaç İçin Kullanılamaz.
Amaçlarının Çorlu’ya hastane kazandırmak olduğunun altını çizen Hasan Toprak ‘’Amacımız hızla büyüyen Çorlu’ya yeni bir hastane kazandırmak, burası sağlık tesisi olarak imar kayıtlarına işlendi, bundan sonra başka bir amaç için kullanılması kanun gereği imkansız’’ dedi.


Danıştay´ın İlgili Kararı
Ülkemizin çözüm bekleyen temel temel sorunlarından biri olan sağlık hizmetlerinin etkin ve yaygın biçimde sunumunun önem arz etmesi karşısında bu hizmetin yürütülmesine yönelik tasarrufların da ´Üstün Kamu Yararı´ taşıdığı dairemizin süregelen kararlarındandır kamusal kullanımda olan binalara emsal verilirken konut olarak kullanılan binalar gibi değerlendirilmediği ve öncelikle ihtiyacın dikkate alındığı bilinmektedir. Nitekim idari dava daireleri kurulunun 26. 02 2004 tarihli 2002/936  K: 2004/213 sayılı kararıyla onaylanan idare mahkemesinin kararına esas alınan bilirkişi raporunda kimi yapılara yükseklikleri açısından öncelik verilebileceği kamu yararı içeren kamu yapılarının bu kapsamda değerlendirilmesi gerektiği yine Danıştay 6. dairesinin 07.04 2004 tarihli ve 2002/5720, K: 2004/2001 sayılı kararı ile onaylanan idare mahkemesi kararında hükme esas alınan bilirkişi raporunda da; faaliyet alanlarına, hizmet birimlerine, yatak kapasitelerine, teknolojik donanımlarına, hizmet verilen uzmanlık dalına göre çağın gerektirdiği özel sağlık tesisi kurumları için yapılan imar planı değişikliğinde kamu yararı bulunduğu burada emsal artırımı ile nüfus artışı olmayacağı, sadece yapıda bir yoğunluğun artacağı bu nedenle yörede yeni sosyal donatı alanlarına gerek bulunmadığı hususları vurgulanmıştır.

corlu 18.06.2019    (1487) Okunma
BU HABERE YORUMLAR
YORUM YAPILMAMIŞ   SESSİZ KALMA YORUM YAP

Çorlu Gündemi

  Sahne Davası Duruşması Yapıldı.
  TOKİ Çorluda 608 Konut Yapacak
  Çorlu Nüfus Bilgileri (TÜİK 2018)
  Çorlu da Arsa Satın Alacaklar DİKKAT
  Çorlu Belediyesi Bu Caddeyi Neden Açmıyor.
  Ergene Belediyesi 31 Mart Seçim Sonuçları
  31 Mart 2019 Çorlu Sonuçları
  Çorlu Belediyesine 3 Soru
  AKPARTİ lilere 8 Önemli Soru
  Rasim Yüksel O Soruyu Cevapladı

Son Haberler

  Tepkiler Artınca Basın Açıklaması Geldi 13.07
  Süleymanpaşa da Sinirler Gerildi. 11.07
  CHP İlçe Başkanından Vahim İddia 07.07
  Türkiye de Satılmadık Yer Bırakmadılar 05.07
  Bundan Sonra Ergene de Rahat Uyku Yok 04.07
  Deniz ve Havuzdan Bulaşan Hastalıklar 04.07
  Akparti İl Yönetimine 2 Kadın 01.07
  Karadenizliler Bu Milletin Asli Unsurlarıdır. 01.07
  Hasan Toprak O Arsaya Hastane Yapılacak 18.06
  AKP Tekirdağ İl Başkanı Özür Dilemeli 14.06
  Orion’dan 150 TL O-PARA kazanma fırsatı 13.06
  Vatandaşın Sorunları İle İlgileniyoruz. 11.06
  19 Mayıs Bütçesi Nasıl 222 Bin TL Oldu. 10.06
  Albayrak, Er Meydanında Söz Verdi 09.06
  6 Yıl Önce Söz Vermiştim 07.06

İnternet Sınırsız Paylaşım ve Bilgi Kaynağıdır. Sitemizdeki Her Türlü Bilgi ve Resim Paylaşıma Acıktır. Kaynak Belirtilmesi Ahlaki Değerdir.

Sitemiz corluda.com İnternet yayıncıları Derneği      Üyesi ve Çorlu temsilcisidir                    Site Haritası