HABER ARA >>>     >>> 2011 de NELER OLDU SON 30 HABER

Tekirdağın Bağrına Hançer

 CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Tekirdağ merkez Süleymanpaşada yapılacak liman hakkında TBMMde soru önergesi verdi.

Yapılacak limanı

corlu 26.12.2019 21:56:58    (971) Okunma

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Tekirdağ merkez Süleymanpaşada yapılacak liman hakkında TBMMde soru önergesi verdi.

Yapılacak limanın Tekirdağın bağrına saplanacak hancer olarak değerlendiren Milletvekili Candan Yüceer, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yazılı olarak yanıtlanması talebi ile soru önergesi verdi.

İşte o Soru Önergesi.


Tekirdağ ili Süleymanpaşa ilçesinde Ceyport Tekirdağ Uluslararası Liman İşletmeciliği A.Ş. tarafından likit tank çiftliği kurulması planlanmaktadır. Aynı proje kapsamında 90 bin metrekarelik dolgu alanı oluşturulması amaçlanmaktadır.

Barbaros Mahallesi’nde yapılmak istenen proje, yoğun nüfusun yaşadığı bir bölgenin hemen yakınındadır. Burada kurulacak likit tank çiftliğinde yaşanabilecek olası bir kazanın, bölgede yaşayan insanları etkileyebileceği konusunda yoğun bir endişe söz konusudur.

Bununla birlikte; projenin hayata geçirilmek istendiği alan 1. ve 2. derece deprem bölgesi olarak belirlenmiş alanlar içindedir. Üstelik proje alanından biri yarım kilometre, diğeri yaklaşık 1 kilometre ötede iki tane diri fay geçmektedir.

Büyük Marmara Depremi’nde, dolgu alanı üzerinde bulunan sınai tesisler ve depolama tesislerinin yarattığı felaket ortadayken; 1. derece deprem bölgesinde yer alan iki aktif fayın hemen yakınına kimyasal depolama alanı kurulması kaygı yaratmaktadır.

Ayrıca proje kapsamında 90 bin metrekarelik dolgu alanı yaratılması, Tekirdağ’ın sahille bağlantısını kesecek, kent yaşamını olumsuz etkileyecek ve kent silüetini değiştirecek mahiyettedir. Dolgu malzemesinin bölgeden temininin planlanması da, Tekirdağ’ın bağrına saplanacak ikinci bir hançer niteliğindedir.

Proje, 1/100.000 ölçekli Trakya Alt Bölgesi Ergen Havzası Revizyon Çevre Düzeni Planına ve 1/25.000’lik Tekirdağ Çevre Düzen Planına da aykırıdır.

Bu bağlamda,

1- MTA’nın “Diri Faylar” arasında gösterdiği fay hatlarının hemen yakınında, 1. Deprem Bölgesi’nde likit tank çiftliği adı altında kimyasal depolama alanı oluşturulmasının, halk ve çevre sağlığı üzerindeki etkisine ilişkin bir araştırma yapılmış mıdır?

2- 90 bin metrekarelik alan için gerekli dolgu malzemesi nereden temin edilecektir? Bu kadar yoğun bir dolgu çalışmasının hem dolgunun yapılacağı alana hem malzemenin temin edileceği alana hem de taşıma güzergahına etkileri incelenmiş midir?

3- Likit tank çiftliğindeki depoların temizlenmesiyle oluşacak kirlilik düzeyi yüksek atıkları arıtacak tesis için Bakanlığınızın aradığı şartlar nedir? Söz konusu projenin ÇED başvurusunda bahsi geçen tesis, bu şartları karşılamakta mıdır?

4- Projenin deniz ekosistemine etkisine ilişkin bakanlığınız bir çalışması var mıdır?

5- Limanın genişletilmesiyle kent içinde, kimyasal yük taşıyan TIR ve uzun araç yoğunluğu yaşanacağı tahmin edilmektedir. Bu ve benzer durumların yaratacağı risklere ilişkin Bakanlığınızın belirlediği kriterler var mıdır? Varsa nedir ve hangi yasaya/yönetmeliklere dayanmaktadır.

corlu 26.12.2019    (971) Okunma
BU HABERE YORUMLAR
YORUM YAPILMAMIŞ   SESSÄ°Z KALMA YORUM YAP

Çorlu Gündemi

  Tekirdağ Valiliği 2019 Raporu
  Sahne Davası Duruşması Yapıldı.
  Çorlu Nüfus Bilgileri (TÜİK 2018)
  Çorlu da Arsa Satın Alacaklar DİKKAT
  Çorlu Belediyesi Bu Caddeyi Neden Açmıyor.
  Ergene Belediyesi 31 Mart Seçim Sonuçları
  31 Mart 2019 Çorlu Sonuçları
  Çorlu Belediyesine 3 Soru
  AKPARTİ lilere 8 Önemli Soru
  Rasim Yüksel O Soruyu Cevapladı

Son Haberler

  Ünlü Baklavacıdan İki Bin Maske 01.04
  Tekirdağ Şehir Hastanesi’ne kavuşuyor 31.03
  Kocaman Bir Aileyiz Hesap Numaraları 31.03
  Biz Bize Yeteriz İBAN Hesap Numaraları 31.03
  Tekirdağ da Personel Alımı 28.03
  OHAL i Kimse Aklından Geçirmesin 27.03
  Belediye Meclis Toplantıları Ertelendi. 26.03
  Hep Birlikte Atlatacağız 24.03
  Çalışmalarıma Evden Devam Edeceğim 22.03
  Çorluda Corona Virüs Haberi 19.03
  Sağlık Çalışanlarına Jest 19.03
  Atatürkçülüğümü Sorgulayanlara Kapak Olsun 18.03
  Çorluda Her gün 250 TON Çöp Çıkıyor. 14.03
  AK Parti siyaset akademisi başladı 13.03
  Tarım ve Orman Bakanı Tekirdağa gidiyor 11.03

İnternet Sınırsız Paylaşım ve Bilgi Kaynağıdır. Sitemizdeki Her Türlü Bilgi ve Resim Paylaşıma Acıktır. Kaynak Belirtilmesi Ahlaki Değerdir.Site Haritası