HABER ARA >>>     >>> 2011 de NELER OLDU SON 30 HABER

Çorlu Kaymakamlığı 2019 Raporu

 

Çorlu Kaymakamı Cafer Sarılı basın mensupları ile bir araya geldi. İlçe Milli eğitim Müdürlüğünce, halk eğitim merkezinde düzenlenen basın toplan

corlu 18.02.2020 13:24:09    (584) Okunma

Çorlu Kaymakamı Cafer Sarılı basın mensupları ile bir araya geldi. İlçe Milli eğitim Müdürlüğünce, halk eğitim merkezinde düzenlenen basın toplantısında açıklama yapan Kaymakam Cafer Sarılı şunları kaydetti.

OKULUMDA SAĞLIKLI BESLENİYORUM’
Okulumda Sağlıklı Besleniyorum” Projesi ve Eğitim Materyal Yardımı” Projesi ile ile Sosyo Ekonomik Açıdan dezavantajlı ailelerin çocuklarını eğitime yönlendirmede ekonomik nedenlerin bir nebze engellenip çocukların okula devam etmeleri teşvik edilerek sağlıklı beslenmeleri sağlanmış,sosyal çevredeki yoksunlukları giderilerek aile bütçesine katkıda bulunulmuştur. Sosyal Yardımlaşma Merkezi ”SODAM” Çalışmaları ile ilçede ikamet eden dezavantajlı gruplardan Roman kadınları başta olmak üzere bütün kadın ve çocuklara yönelik kurslar,seminer ve atölye çalışmaları,meslek edindirme kursları ile meslek kazandırmak, farklı sosyal tabakalarda yer alan kadınların bir araya gelebileceği sosyal birlikteliği sağlamak,bireysel gelişim ve beraberinde kitlesel iletişim ile ailenin temel direği olan kadınların ve ailenin diğer bireylerinin sosyal hayata entegrasyonunu sağlamak, manevi olarak desteklemek ve kadınların öncülüğünde ailenin diğer bireylerinin de katılımını sağlayarak bunların yanında çocuklarında ruhsal ve bedensel gelişimi ile yeteneklerinin ortaya çıkarılması ve onlara yeni beceriler kazandırılması projesi uygulandı.
‘İLK ÖĞRETMEN AİLEDİR’
Okul öncesi öğrencilerine ayrıştırma ve geri dönüşüm bilinci kazandırılması, Dezavantajlı velilerin evlerine ziyaretler yapılarak ;öğrenci ve veli sorunlarını yerinde çözmek.”İlk öğretmen Ailedir” görüşünden yola çıkarak öğrenci velilerine çocuk gelişimi,çocuk gelişiminde ailenin rolü,çocukla iletişim,çocuk beslenmesi,çocuk hastalıkları,çocukta uyumsuzluk ve ruhsal sorunlar,okul ve öğretmenlerle etkili iletişim vb. konularda bilinçlendirilmesi.Yeni evlenecek çiftlerin bilinçlendirilmesi.
30247 KURSİYERİMİZ FAYDALANDI
Vatandaşlarımızın verimli ve kaliteli zaman geçirerek,mesleki,kişisel,akademik,sosyal ve sportif gelişmelerine katkı sunmak.Mesleki yenilikler konusunda bilgi sahibi olmalarını sağlamak.için 2018 yılında açılan 482 kurs programından 30247 kursiyerin faydalandığı Çorlu Halk Eğitim Merkezimiz 2018 yılında kursiyer sayısı bakımından Ülke sıralamasında ikinci olmuştur.
KİŞİSEL GÜVENLİK VE SUÇTAN KORUNMA YÖNTEMLERİ
Çorlu Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği Tarafından İlk ve Ortaokulu Öğrencilerine Yönelik Kişisel Güvenlik ve Suçtan Korunma Yöntemleri Hakkında Bilgilendirme yapıldı.
OKULLARDA TRAFİK EĞİTİMİ
Çorlu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümü ve Çorlu İlçe Emniyet Müdürlüğü işbirliği ile Güvenli Okul Projesi kapsamında okullarda trafik eğitimleri verildi.
OKULLARDA TEDBİRLERİMİZ ARTIRDIK
“Okullarda Güvenli Ortamın Sağlanmasına Yönelik Koruyucu ve Önleyici Tedbirlerin Arttırılmasına İlişkin İşbirliği Protokolü” gereği daha güvenli ortamda eğitim görmelerinin sağlanması amacıyla her bir okula bir polis memuru eşleştirme suretiyle 26 okula 26 polis zimmetlendirilmiştir.
KÖYE DÖNÜŞ PROJESİ
Çorlu İlçe Tarım Müdürlüğüne tahsis edilen 13 arazide kurulan örnek ceviz bahçesi ile bölgemizdeki üreticilerimize münavebeli olarak ekimi yapılan buğday ve ayçiçeği tarımına natif ürün olması Köye dönüş projesi ile hibe destek programından sadece ve sadece köye dönüş yapan uygulama kapsamında belirli kriterlere sahip üreticilerimizin, çiftçilerimizin ve gençlerimizin faydalanmasını sağlamak
Yetiştiricinin sahip olduğu melez anaç koyunların saf Karacabey Merinosu koçlarla döllenmesiyle et ve yapağı verimi yüksek Karacabey Merinosu kuzular elde etmek.Her yıl elde edilen dişi kuzulardan seçilen damızlıklarla sürünün 25’ni yenilemek .
SED HİZMETİ
SED Hizmeti alan ailelerde çocuk adına bir farkındalık oluşturmak
Sosyoekonomik yoksunluk içinde yer alan çocukların, normal düzeyde yer alan çocuklarla yarışabileceği bir fırsat eşitliği yaratmak Toplumsal olarak geleceğimizi şekillendirecek neslin milli ve manevi değerler ile yetişmesine katkı sunmak
VATANDAŞ İLE EMNİYET ARASINDA HIZLI ERİŞİM
Sorumluluk alanında Yaya ve Motorize devriye hizmetleri yürüterek halkın can ve mal güvenliği ile genel salığı tehye düşüren durumlarda gerekli koruyucu ve düzenleyici görevleri yerine getirilmesi hızlandırılmış ve arttırılmıştır.Şehit Sabahattin Ergin Polis Merkezi Amirliğinin açılması ile Cumhuriyet Polis Merkezi Amirliği sorumluluk alanı paylaşımı yapılarak vatandaşların emniyet hizmetlerine hızlı erişimi sağlanmıştır.
Elektronik Denetleme Sisteminin devreye girmesi sonrası trafikte meydana gelen kural ihlallerinin önüne geçilmiş, EDS sisteminin olduğu noktalarda Kaza oranlarının düştüğü görülmüştür.
EDS sisteminin olduğu noktalarda trafik akışında meydana gelen aksamaların önüne geçilmiştir.
EMNİYETE YENİ ARAÇ TAKVİYESİ
Çorlu Belediye Başkanlığı ile yapılan protokol sonucunda 35 araç hibesi planlanmış, 23 adet araç Emniyet hizmetlerine sunulmuş, kalan 12 araç ise en kısa zamanda alınarak hizmete sunulmuş olacaktır.
Araçların yeni olması sebebiyle tamir yönünden maliyetlerin düştüğü, hizmetlerin etkin ve hızlı yürüdüğü görülmüştür.
ÖNCELİK HAYATIN ÖNCELİK YAYANIN
Bu proje kapsamında İlçemizin çeşitli bölgelerinde uygulamalar yapılarak farkındalık amaçlanmış olup, zaman zaman uygulamalarımız devam etmektedir.
DRONE ALIMI YAPILDI
Uyuşturucu ile mücadele operasyonları ve trafik denetimlerinde kullanılmak üzere drone alımı yapıldı.
KUR’AN HAYAT OLSUN
Kur’an Hayat Olsun Projesi Proje 2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılında İlçe Müftülüğümüz ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün ortaklaşa olarak yürütmüş olduğu projedir. Proje kapsamında İlçemizdeki tüm Ortaokul ve Liselerde Kur’an-ı Kerim, Hz. Peygamberin Hayatı ve Temel Dini Bilgiler derslerini seçmeli ders olarak seçen öğrenciler eğitim görmüş olduğu okullarda ziyaret edilmiş, proje ve kapsamı hakkında detaylı bilgiler sunulmuş, milli ve manevi değerlerin önemi anlatılarak Müftülüğümüz ve faaliyet alanları hakkında öğrencilere bilgi verilmiştir. Yapılan ziyaretlerde her bir öğrenciye olmak üzere 7000 (Yedibin) adet Kur’an-ı Kerim hediye edilmiştir.
Sabah Namazı Buluşmaları Gençlerimizin milli ve manevi değerlere sahip, devletini ve milletini seven bir birey olarak yetişmelerine katkı sağlamak amacıyla Müftülüğümüzce her hafta Cuma günleri İlçemizdeki bir camide Sabah Namazı Buluşması programı düzenlenmektedir. Sabah Namazı Buluşmaları programlarına yapılmış olduğu Camiye yakın Ortaokul öğrencileri de davet edilmektedir. Bu proje daha önce 2017-2018 ve 2018-2019 eğitim öğretim yıllarında da Perşembe günü olarak uygulanmıştır.
OKUL ÖNCESİ EĞİTİM MANEVİ DEĞERLER VE SOSYAL BECERİ GELİŞTİRME PROJESİ
Okul Öncesi Eğitim Manevi Değerler ve Sosyal Beceri Geliştirme Projesi,Bu proje ile Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim Programı ile Diyanet İşleri Başkanlığı 04-06 yaş Kur’an Kursları Öğretim programını birlikte ele alarak 04-06 yaş grubu öğrencilerimize manevi değerler ve sosyal beceri boyutuyla daha bütüncül bir eğitimin verilmesine imkan sağlamıştır. İmam Hatip Ortaokulu Hafız Yetiştirme Projesi Bu proje öğrencilerin hafızlık gibi bir unvan ve beceri kazanmaları yanında, şahsiyet sahibi, her ortam ve şartta inandığı milli ve manevi değerleri ödün vermeden yaşayan ve savunan, kendisi ve toplumu için faydalı olmayı hedefleyen gençlerin yetiştirilmesini amaçlamaktadır. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Müftülüğümüzün ortaklaşa yürütmüş olduğu projedir.
FİDAN DİKİMİ GERÇEKLEŞTİRDİK
Gerçekleştirilmiş olan fidan etkinliğine Çorlu ve Ergene ilçelerin okullarından gelen 800 kadar öğrenci, Türk Kızılay’ı yetkilileri, Çorlu Başsavcılığı ve Denetimli Serbestlik yetkilileri ile mahkûmların katılımı ile toplumsal farkındalık hedeflenmiştir.
7 SANAYİCİNİN ULAŞIM SORUNU ÇÖZÜLDÜ
2019 yılı içerisinde gerçekleştirilen 1km’lik yol için bölgede yer alan 7 sanayicinin ulaşım sorunu çözülmüştür
SEVGİNİN TOHUMLARI ATILDI
Kitap Okuma Alışkanlığının Çocukluk Çağında Edinileceği düşünülerek Kütüphanelerin eğlence ve öğrenme için sık sık gidilecek mekanlar olarak görülmesi sağlanmış okuma sevgisinin tohumları atılmış olmuştur.
SPORCULARIMIZIN YANINDAYIZ
Sporun yaygınlaşması ve gelişmesini sağlamak, Spor kulüplerine altyapı oluşturmak. Başarılı Sporcuları büyük takımlarda ve milli sporcu olabilme düzeyine getirmek.
KADINLARIMIZIN ANNELİK VE YENİDOĞAN HAKLARI
(Klinikum Drıtter Orden München-Nymhenburg Academisches Lehrkrankenhaus) Ziyaret Programı Çorlu Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm.Dr.Lütfi Çağatay ONAR, Tekirdağ Halk Başkan Yardımcısı Dr. Hülya BECERİRİ, kadın-doğum uzmanı Dr. Adlen KELEBEK VE Sağlık bakım Hizmetleri Müdürü Ayten KALANER 26-27/08/2019 tarihlerinde Almanya’da klinik ziyaretinde bulunmuşlardır.
DİSLEKSİ FANKINDALIK PROJESİ
Çorlu Devlet Hastanesinde Dâhilerin Farkındalığı İçin Disleksi Eğitimi TRAKYA KALKINMA AJANSI’nın katkılarıyla 22-25 Şubat 2019 tarihlerinde 4 günlük (28 saatlik) program dahilinde Doktor, Hemşire, Fizyoterapist, Ergoterapist, Sosyal Çalışmacı, Çocuk Gelişim Uzmanı, Fizik Tedavi Teknikeri ve Kreş Öğretmenlerine konferans salonunda teorik ve pratik olarak gerçekleştirilmiştir.
PERSONELE YÖNELİK İŞARET DİLİ EĞİTİMİ
Programı Sağlık Bakanlığı, engelli vatandaşların mağdur edilmemesi için işaret dili eğitimlerine başladı. Valiliklere gönderilen genelgede, engelliler ile çalışanlar arasında etkili iletişim kurabilmek için kurumlardan, “İşaret dili, etkili iletişim, beden dili gibi konuları kapsayan eğitimler düzenlemesi, bu eğitimlerin ehliyetli kurum veya kişilerce verilmesi ve eğitimi alanların sertifikalandırılması” istendi.Bu kapsamda; SAĞLIK Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’yla (MEB) işbirliği yapılarak engelli vatandaşların mağdur edilmemesi için öncelikle polikliniklerde hizmet veren sağlık personeli ve hasta karşılama-danışma ve yönlendirme 32 personele iki dönem halinde işaret dili eğitimi verildi.İşaret dili eğitimlerinin toplam çalışan personel sayısının yüzde 70’ine ulaşması planlanıyor.
ÇORLU AMATEM İLE YENİDEN HAYATA TUTUNMAYA VAR MISIN?
Projesi BAM/2016/003 kodlu Bağımlılıkla mücadele destek programı kapsamında 20.12.2017 tarihinde YEŞİLAY CEMİYETİ ile VAKFIMIZ arasında proje sözleşmesi imzalanmıştır. Projenin Adı; ÇORLU AMATEM İLE YENİDEN HAYATA TUTUNMAYA VAR MISIN projesidir.TEMEL AMACI ise; Çorlu İlçesi Devlet Hastanesi bünyesinde 19 yatağı ile hizmet veren AMATEM servisinde tedavi olan bireylerin, tedavi ve rehabilite edici sağlık hizmetleri ile birlikte mesleki nitelik kazandırılarak toplumla yeniden bütünleşmelerini sağlamaktır. Bu kapsamda, Yeşilay Cemiyeti’nin toplam hibe miktarı 84.884,00-¨ dir. Yeşilay Cemiyeti tarafından bu tutarın ilk ödemesi 16/02/2018 tarihinde 50.930,40-¨, diğer ödemesi ise 11/01/2019 tarihinde 31.800,60-¨ olarak yapılmıştır. İş bu ÇORLU AMATEM İLE YENİDEN HAYATA TUTUNMAYA VAR MISIN projesi kapsamında, proje kursları olarak Bilgisayar Sistemleri, Kuaförlük,El Sanatları, Giyim Teknolojisi alanlarında 50 erkek, 10 bayan mesleki olarak faydalandırılmıştır.Ayrıca bu kurslardan AMATEM hastalarının uğraş terapisi olarak faydalandırılmaları da sürdürülmektedir.
YENİ OLUŞTURULAN 21 YATAKLI YOĞUN BAKIM İNŞAATI
Projesi PALYATİF HEMŞİRELİĞİ GÖNCELLEME EĞİTİMİ Projesi Trakya kalkınma Ajansı tarafından kabul edilmiş olup, 10/12/2019 günü İTİBARIYLA sözleşme imzalanacaktır. Bu amaçla 50 hemşiremizin eğitim güncellemesi ajans tarafından karşılanacaktır.
EBELİK BECERİLERİ GELİŞTİRME EĞİTİMİ
Projesi Çorlu Devlet Hastanesi Başhekimliği olarak sağlıklı nesiller için, Ebelik Becerileri Geliştirme Eğitimi 4 günlük 28 saatlik program dahilinde doğumhane, kadın-doğum servisi, kadın-doğum poliklinikleri, gebe danışma polikliniği ve gebe okulunda çalışan tüm hemşire ve ebelerimize gebe okulunda teorik ve pratik olarak TRAKYA KALKINMA AJANSI’nın katkılarıyla gerçekleştirilmiştir.
AMELİYATHANE HEMŞİRELİĞİ SERTİFİKASYON PROGRAMI
Bu sertifikalı eğitim programının amacı; ameliyathanede çalışan hemşirelere görevlerini etkin ve verimli bir şekilde yürütecek bilgi, beceri ve tutumları kazandırmaktır.
Ameliyathane Hemşiresi; Ameliyathane için belirlenmiş protokol ve standartlar doğrultusunda steril çalışan ve dolaşan hemşiredir.
YEMEN’E YARDIM
Yemene Yardım kampanyası düzenlenerek İlçemizde farkındalık oluşturmak suretiyle ayni ve nakdi yardım yapılması sağlanmıştır.
HÜKÜMET KONAĞINA 600 KİŞİLİK MESCİD
Çorlu Hükümet Konağına 600 kişilik mescit açılmasıyla gerek Hükümet Konağındaki çalışanlar gerekse hizmet almak üzere hükümet konağına gelen vatandaşların namaz ibadetini yapmalarına imkan sağlanmıştır.
ANKARA SEFER SAYISI 5’E ÇIKARILDI
Tekirdağ Çorlu Havalimanı ismi Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları üzerine Tekirdağ Çorlu Atatürk Havalimanı olarak değiştirilmiştir.Pegasus yönetimi ile yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde haftalık üç olan Ankara sefer sayısı beşe çıkarılmıştır.
UYUŞTURUCU İLE MÜCADELEMİZ SÜRÜYOR
Çorlu Kaymakamlığı Uyuşturucu ile Mücadele çalışmaları
Okullarda uyuşturucu ile mücadele toplantıları
Çorluda muhtelif zamanlarda uyuşturucu madde ticareti ile ilgili operasyonlar.
Okul çevrelerinde ki güvenlik ve uyuşturucu madde kullanımının engellenmesine ilişkin çalışmalar yapıldı.
corlu 18.02.2020    (584) Okunma
BU HABERE YORUMLAR
YORUM YAPILMAMIŞ   SESSÄ°Z KALMA YORUM YAP

Çorlu Gündemi

  Tekirdağ Valiliği 2019 Raporu
  Sahne Davası Duruşması Yapıldı.
  Çorlu Nüfus Bilgileri (TÜİK 2018)
  Çorlu da Arsa Satın Alacaklar DİKKAT
  Çorlu Belediyesi Bu Caddeyi Neden Açmıyor.
  Ergene Belediyesi 31 Mart Seçim Sonuçları
  31 Mart 2019 Çorlu Sonuçları
  Çorlu Belediyesine 3 Soru
  AKPARTİ lilere 8 Önemli Soru
  Rasim Yüksel O Soruyu Cevapladı

Son Haberler

  Ünlü Baklavacıdan İki Bin Maske 01.04
  Tekirdağ Şehir Hastanesi’ne kavuşuyor 31.03
  Kocaman Bir Aileyiz Hesap Numaraları 31.03
  Biz Bize Yeteriz İBAN Hesap Numaraları 31.03
  Tekirdağ da Personel Alımı 28.03
  OHAL i Kimse Aklından Geçirmesin 27.03
  Belediye Meclis Toplantıları Ertelendi. 26.03
  Hep Birlikte Atlatacağız 24.03
  Çalışmalarıma Evden Devam Edeceğim 22.03
  Çorluda Corona Virüs Haberi 19.03
  Sağlık Çalışanlarına Jest 19.03
  Atatürkçülüğümü Sorgulayanlara Kapak Olsun 18.03
  Çorluda Her gün 250 TON Çöp Çıkıyor. 14.03
  AK Parti siyaset akademisi başladı 13.03
  Tarım ve Orman Bakanı Tekirdağa gidiyor 11.03

İnternet Sınırsız Paylaşım ve Bilgi Kaynağıdır. Sitemizdeki Her Türlü Bilgi ve Resim Paylaşıma Acıktır. Kaynak Belirtilmesi Ahlaki Değerdir.Site Haritası