HABER ARA >>>     >>> 2011 de NELER OLDU SON 30 HABER

Vidasız Dar Kanal Ameliyatı

 Özel Çorlu Vatan Hastanesi Beyin ,Omurilik ve Sinir Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Oğuz ÖZEL Vidasız Dar Kanal Ameliyatı ile ilgili bilgiler paylaştı.

corlu 14.07.2020 14:46:43    (1625) Okunma

Özel Çorlu Vatan Hastanesi Beyin ,Omurilik ve Sinir Cerrahi Uzmanı Op.Dr.Oğuz ÖZEL Vidasız Dar Kanal Ameliyatı ile ilgili bilgiler paylaştı.

Op.Dr.Oğuz ÖZEL ‘’Vidasız dar kanal ameliyatı (Mikroteknikle internal Dekompresyon), klasik vidalı dar kanal ameliyatı ile kıyaslandığında çok önemli bazı avantajlara sahiptir.

Vida kullanılmadan gerçekleştirilen ve Mikroteknikle internal Dekompresyon adı verilen dar kanal operasyonu vidalı ameliyata göre daha kısa ameliyat süresine sahip; daha ince, kibar ve emniyetli bir yöntemdir.

Vidasız dar kanal ameliyatında hastanın vücuduna vida ve benzer enstrümanların

;

konmaması, yani vücuda yabancı cisim girmemesi çok önemli bir avantajdır. Çünkü

vücuda giren yabancı cisimler ve uzamış ameliyat süresi her şeyden önce enfeksiyon

;

riskini artırmaktadır. Vidasız dar kanal ameliyatı ise vidalı ameliyata göre çok daha kısa sürmekte ve böylece enfeksiyon riski en alt düzeye inmektedir. Ayrıca ameliyat süresi kısalan hastalan daha az anestezi almaktadırlar. Daha az anestezi almak yaşlı ve diğer bazı hastalar için özellikle çok büyük önem arz etmektedir.

i

Vidasız dar kanal ameliyatı daha kısa sürmesinin yanında hem daha kibar hem de

emniyetlidir. Buna karşılık vida kullanılarak yapılan dar kanal ameliyatlarında omurilik

;

kanalının arka duvarındaki kemik kısım (lamina) çıkartılıp ortadan kaldırıldığı için omurilik ve sinir elemanları travmanın yanında diğer dış etmenlere karşı da savunmasız hale

gelmektedir. Ayrıca bağ ve kas dokusunun savunmasız sinir elemanlarının zarlarınayapışması ciddi problemlere yol açabilmektedir. Klasik cerrahide omurilik kanalının

arkasındaki kemik duvarın çıkartılması sonucu bozulan stabilizasyonu tekrardan teminetmek için mecburen vidalar konmaktadır.

Vidasız dar kanal ameliyatı ise ileri bir yöntemdir ve dar omurga kanalının arka duvarındaki

. ,

.

kemik kısım korunmaktadır. Ayrıca ciltten itibaren mikroteknikle çalışıldığı için operasyon

esnasında hassas olan omurilik, sinir dokusu ve diğer dokular da iyi korunmaktadır. Bu

: :

operasyonda dar omurilik kanalının iç kısmına girilmekte; özel bazı aletler, cihazlar

kullanılarak kanalı daraltan, sinir elemanlarına bası yapan tüm yumuşak ve sert dokular içeriden kibarca boşaltılmakta, temizlenmektedir. Böylece omurilik kanalının arkasındaki

. .

kemik duvar korunmakta , omurganın stabilizasyonu bozulmadığı için hastaya ayrıca vida

ve benzer tarzdaki yabancı cisimleri takmak gerekmemektedir. Sonuçta daha kısa süren, sade, temiz, emniyetli bir ameliyat ortaya çıkmaktadır. Böyle bir operasyon sonrasında hastalar doğal olarak kendilerini daha rahat ve konforlu hissetmektedirler.

Vidasız dar kanal ameliyatı sonrasında hastaların belinde vidalar bulunmadığı için hareketleri ve oturup kalkmaları daha rahat olmaktadır. İnsanlar vidasız daha konforlu yaşamaktadır.

Vida konmayan bu hastalarda ameliyat sonrasındaki dönemde vidaların kırılması ve gevşemesi gibi riskler de bulunmamaktadır. Böylece ikinci ve üçüncü bir ameliyat gerekme ihtimali de çok ama çok azalmaktadır.

Vidasız dar kanal ameliyatı daha kısa sürdüğü, daha emniyetli olduğu için 80 yaş üzerindeki hastalarda da uygulanabilmektedir. Ayrıca kemik erimesi bulunan ve diyabet tedavisi gören hastalar için de daha uygundur.

Vidasız dar kanal ameliyatında dokular daha iyi korunduğu ve vücuda yabancı cisim konmadığı için hastalar normal günlük yaşantılarına daha kısa sürede dönmektedirler. Vidasız ameliyatta hastanede yatma süresi de çok kısalmıştır ve ortalama bir gündür. Hastalar ameliyat oldukları gün yürüyebilmekte ve ertesi gün taburcu olabilmektedir.

Ameliyat sonrası dönemde hastalar her gün daha iyiye doğru gitmektedirler.

Vidasız dar kanal ameliyatı çok daha emniyetli bir girişimdir. Deneyimli ekibimiz tarafından gerçekleştirilen operasyonlarda felç riskinin bulunmaması bunun bir göstergesidir.

Bilim sürekli gelişmekte ve insanlık sonuçta iyiye doğru gitmektedir. Vidasız dar kanal ameliyatı (Mikroteknikle internal Dekompresyon) bu bağlamda insanlığa sunulmuş önemli bir nimettir.’’dedi.

corlu 14.07.2020    (1625) Okunma
BU HABERE YORUMLAR
YORUM YAPILMAMIŞ   SESSÄ°Z KALMA YORUM YAP

Çorlu Gündemi

  CHPli Belediyeler Yüzde 10 daha Fazla Verdi.
  Çorlu Asayiş Sorunlarında Düzelme Var
  Sahne Davası Duruşması Yapıldı.
  Çorlu da Arsa Satın Alacaklar DİKKAT
  Çorlu Belediyesi Bu Caddeyi Neden Açmıyor.
  Tekirdağ da Ekmek Fiyatı 2 TL. Oldu
  Hisseli Arsa Satışına Dikkat
  Kızılay Kan Stokları Azalıyor mu?
  Çorluyu Sevmek Zafer Günlerinde Anmak Değildir
  Rasim Yüksel O Soruyu Cevapladı

Son Haberler

  1 Yıl Aradan Sonra Basın Toplantısı 26.01
  Karne Olayına Basın Açıklaması 24.01
  24 Ocak Hüzünlü Bir Gün 24.01
  Esnafın Sorunlarını CHP Çözer 22.01
  Mv. Enez Kaplan Çorlu Çıkartması 21.01
  Siyaset mi Komedi mi 18.01
  Mv. Soru Önergesine Erişim Engeli 18.01
  Kapaklar Can Olsun 16.01
  Teşekkürler Yusuf Gümüş 15.01
  Sağlık Çalışanları Aşılanmaya Başladı 14.01
  Karla Mücadeleye Hazırız 13.01
  Kadir Albayrak’tan 16 Meclis Üyesine Teşekkür 13.01
  Muhtarların Dikkatine 13.01
  Basın Özgürlüğünde 154. Sıradayız 13.01
  Validen Su Tasarrufu Çağrısı 12.01

İnternet Sınırsız Paylaşım ve Bilgi Kaynağıdır. Sitemizdeki Her Türlü Bilgi ve Resim Paylaşıma Acıktır. Kaynak Belirtilmesi Ahlaki Değerdir.Site Haritası