HABER ARA >>>     >>> 2011 de NELER OLDU SON 30 HABER

Çorludaki Zehir Kokusunun Raporu Çıktı.

 Çorlu´da gece saatlerinde hissedilen zehir kokusu, vatandaşlardan gelen tekiler üzerine Çorlu Belediye Meclisi Çevre komisyonu tarafından yapılan ince

corlu 02.09.2020 21:49:41    (1451) Okunma

Çorlu´da gece saatlerinde hissedilen zehir kokusu, vatandaşlardan gelen tekiler üzerine Çorlu Belediye Meclisi Çevre komisyonu tarafından yapılan inceleme raporu Belediye Meclisinde okundu.

Çorlu Belediye Meclisi Çevre Komisyonu başkanı Alev Türk tarafından okunan rapor şöyle:


İlçemizde özellikle akşam saatlerinde başlayan, geç saatlerde de hissedilen kötü kokunun kaynağının tekstil fabrikaları ,kimya sanayii ve kontrolsüz geri dönüşüm tesislerinden kaynaklandığı belirtilmiştir. Bu sanayii tesislerini tek tek incelediğimizde,

TESPİT:
1. Tekstil fabrikalarının kumaş boyahanelerinde uygulanan termofikse( özellikle ön fikse) ve kurutma işlemleri sırasında ram makinalarının bacalarından atmosfere atılan dumanın içinde bol miktarda yağ zerrecikleri ve tozlar bulunmaktadır.

Bu işlem sırasında kumaşın cinsine bağlı olarak bacadan atılan yağ miktarıda değişkenlik göstermektedir. 

Bu yanmış yağ ve tozlardan kaynaklı yoğun bir koku oluşmaktadır. Ayrıca tekstil fabrikalarında başlangıçta doğalgaz üzerine kurulu sistemler maliyetlerin artması nedeniyle tekrar kömür kazanlarına dönüştürülmüştür.

Fabrikalar kömür kazan bacalarına filtre taksalar dahi, bu filtreleri bazen çalıştırmadıkları için hava kirliliğine neden olmaktadırlar. 

 2.Kimya sanayiinde kimyasal maddelerin şişelenmesi ve dozajlanması sırasında tank içinde buharlaşan kimyasalların ortama salınması kötü kokunun nedenlerinden biridir.

 3.Kontrolsüz geri dönüşüm tesislerinde .llerin kazanılması için lastik ve kabloların yakılması işlemi sırasında çıkan gazlar ve duman kötü kokunun nedenlerinden biridir.

Çorlu ilçemiz Ergene bölgesinde yer alan sanayinin, özellikle tekstil sanayiinin yoğun olduğu bir bölgededir. Yaklaşık 2500-3000 civarı endüstri ve sanayii tesisi bulunmaktadır. Ergene havzasında bu tesislerin 85 i Çorlu ve Çerkezköy de dir. Çorlu, Çerkezköy, Muratlı , Ergene, Velimeşe OSB lerin çizdiği aks üzerinde olup tüm sanayii faaliyetlerinden olumsuz etkilenmektedir. 

Özellikle kuzey doğudan rüzgar estiğinde ilçemiz tüm kokuyu hissetmektedir. Su ve hava kirliliği kentimizin kaderi olmamalıdır. 

 ÖNERİLER:

1.Çevre ve şehircilik il müdürlüğü tekstil fabrikalarında kullanılan ram makinalarından kaynaklanan emisyonu bertaraf etmek için bacalara filitre sistemi kurulmasıyla ilgili çalışma başlattığı ancak bu sistemi hala kullanmayan fabrikaların olduğu belirtilmişti. Bu nedenle filitre sisteminin kurulması ile ilgili yaptırımların artırılması ve denetimlere yoğunluk verilmesi önem arz etmektedir. 

Yine tekstil fabrikaların enerji üreten kazanlarına filtre takılmasının dışında sürekli bir denetimle bu filtrelerin zaman zaman değil, her zaman bakımının zamanında yapılması ve kullandırılması denetlenmelidir. 

2. Kimya sanayii tesislerinde üretim sürecinin ,kapalı sistem yapılmasının ve bundan sonraki kurulacak tesislerde, bunun zorunluluk haline dönüştürülmesi gerekmektedir. 

3.Boş arazilerde izinsiz , kontrolsüz şekilde yapılan geri dönüşüm faaliyetlerinin engellenmesi, yasaklanması 

Çevre Kanununun 11. Maddesi gereği Çevre ve Şehircilik Bakanlığının atıkların kontrolü yönetmeliğinin bölgemizdeki bütün atık işletmelerinde uygulanmasının sağlanması , 

Çevre ile ilgili bu sorunların tek yetkilisi İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünün personel olarak güçlendirilmesi, daha hızlı müdahele edebilmesi için donanımlarının artırılması ve sanayi ağırlıklı ilçemizde yerel denetim birimlerinin kurulması,

sorunlu bölgelerdeki hava kalitesinin anlık izlenebilmesi için mobil hava izleme istasyonlarının temin edilmesi gerekmektedir. 

 Sanayi kuruluşlarıyla ilgili her türlü izin ve denetimin ( 17 ağustos 2011 tarihli 664 sayılı KHK ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının kuruluş yasasında belirtildiği şekilde) Çevre ve Şehircilik Bakanlığında olduğu , başka kurum ve kuruluşların şikayetleri iletmek dışında herhangi bir yetkisi ve sorumluluğu bulunmamaktadır. 

 Buna istinaden vatandaşlarımızın her türlü koku şikayetlerini, ekte bulunan şikayet dilekçesini doldurarak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne yapmaları gerekmektedir.

 Kentimizde yaşayan vatandaşlarımızı ,rahatsız eden bu koku problemiyle ilgili Çorlu Belediyesi ve NKÜ. Çevre mühendisliği bölümü iş birliğiyle hazırlanan, yakın zamanda KODER isimli bir uygulama kullanıma sunulacaktır. 

Bu uygulama ile kokunun duyulduğu anda vatandaşlarımızca anlık bildirimlerle kokunun yeri tespit edilerek, yetkili birimlere bildirilecektir. 

Bu uygulamayla ilgili yakın tarihte bilgilendirme yapılacaktır. 

Bu rapor Çevre Komisyonumuzca hazırlanıp meclisimizin bilgisine sunulur. 

Çorlu Belediye Meclisi Çevre Komisyonu Üyeleri
Alev TÜRK  Bilun KARAEVLİ Muzaffer BİRDAL Medet Çağlayan EREL Muhammet Emin GÜLBABA
corlu 02.09.2020    (1451) Okunma
BU HABERE YORUMLAR
YORUM YAPILMAMIŞ   SESSÄ°Z KALMA YORUM YAP

Çorlu Gündemi

  Tekirdağ Valiliği 2019 Raporu
  Sahne Davası Duruşması Yapıldı.
  Çorlu Nüfus Bilgileri (TÜİK 2018)
  Çorlu da Arsa Satın Alacaklar DİKKAT
  Çorlu Belediyesi Bu Caddeyi Neden Açmıyor.
  Ergene Belediyesi 31 Mart Seçim Sonuçları
  31 Mart 2019 Çorlu Sonuçları
  Çorlu Belediyesine 3 Soru
  AKPARTİ lilere 8 Önemli Soru
  Rasim Yüksel O Soruyu Cevapladı

Son Haberler

  Ergenede Engelliler Günü Kutlandı 27.10
  Çorlu Belediyesi 2021 Bütçesi Belli Oldu. 27.10
  Meme Kanseri Nedenleri 20.10
  Trakya Bilim Kurulu Oluşturuldu 20.10
  Akparti Çorlu Kongresi Yapıldı 19.10
  Lila Gurup Tedbirleri Arttırdı 17.10
  Akparti Gurubundan Soru Önergesi 16.10
  Ergene Nehrinde Balık Tutmaya Az Kaldı 01.10
  Çok Büyük Rant Artışı Var. 22.09
  Çorlu ya Korona Test Cihazı Geliyor. 19.09
  Teşkilatlarından İl Başkanına Destek 19.09
  Belediye Meclis Üyeliği Düşecek mi 17.09
  CHP 97 Yaşında İlk Mesaj MUysalcandan 07.09
  Çorludaki Zehir Kokusunun Raporu Çıktı. 02.09
  Çorlu TSO Üniversite Öğrencilerine Burs 02.09

İnternet Sınırsız Paylaşım ve Bilgi Kaynağıdır. Sitemizdeki Her Türlü Bilgi ve Resim Paylaşıma Acıktır. Kaynak Belirtilmesi Ahlaki Değerdir.Site Haritası