HABER ARA >>>     >>> 2011 de NELER OLDU SON 30 HABER

Ergene Nehrinde Balık Tutmaya Az Kaldı

 AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Mestan Özcan, Trakya´da ki çalışmaları aktardı.

AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Mestan Özcan, 12.000 km2 al

corlu 01.10.2020 14:31:43    (1128) Okunma

AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Mestan Özcan, Trakya´da ki çalışmaları aktardı.

AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Mestan Özcan, 12.000 km2 alana sahip Meriç-Ergene Havzası’nda plansız ve kontrolsüz bir şekilde gelişen sanayi bölgeleri ve buna bağlı olarak hızla artan nüfus, Ergene Nehri’nin aşırı derecede kirlenmesine neden olduğunu belirtti.

Endüstriyel, evsel ve tarımsal kökenli atık suların tamamı doğrudan ya da dolaylı olarak Ergene Nehri’ne deşarj edildiğini aktaran Özcan, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğanın talimatlarıyla Ergene Havzası Koruma Eylem Planı kapsamında, DSİ 12 adet Atıksu Arıtma Tesisi ve 3 adet Atıksu Kolektör Hattının yapımına başlandı ve söz konusu tesislerin tümünün inşaatı tamamlanmıştır. Tekirdağ’da Saray, Hayrabolu, Muratlı, Malkara, Çorlu ve Çerkezköy Atıksu Arıtma Tesisleri, Kırklareli’nde merkez, Vize, Babaeski ve Pınarhisar Atıksu Arıtma Tesisleri, Edirnede Keşan ve Uzunköprü Atıksu Arıtma Tesisleri tamamlanarak 1 yıl işletildikten sonra ilgili belediyelere devredilmiştir. dedi.

2019 yılından itibaren 12 belediyedeki toplam 800.000 kişinin atık suyunu arıtacak bu tesisler ile Ergene Nehri’ne deşarj olan kentsel atık suların 60’ının arıtılması sağlanmış olacaktır. Tesisler 2045 yılı için öngörülen toplam 1.130.000 kişilik nüfusun atık suyunu arıtacak kapasitede projelendirildiğini belirten Özcan, şu bilgiler verdi:

Ayrıca havzada yer alan 3 yerleşimin evsel atık sularının atıksu arıtma tesislerine iletimi için gerekli olan Edirne Uzunköprü, Kırklareli Merkez, Tekirdağ Çorlu Atıksu Kolektör Hatları da DSİ tarafından inşa edilerek belediyelere devredilmiştir.

Depolama Tesisleri ve Sulama Projeleri kapsamında da 8 adet depolama ile yüzey suyundan yılda 448 milyon metreküp içme - kullanma ve endüstri suyu temin edilecektir. Tekirdağ Naipköy Barajı ve Tekirdağ Saray Ayvacık Göletinin tamamlandığı 8 adet depolama tesisinin, 1 adedinin inşaatı devam etmekte (Ahmetbey Göleti Yükseltilmesi), 2 adedinin projeleri tamamlanmış olup inşaat ihaleleri yapılacaktır. 3 adet işin planlaması devam etmektedir.

Hayata geçirilecek 25 adet sulama projesi ile 1.241.090 da alan sulanacaktır. Hamzadere Barajı Sulaması ve Çakmak Barajı Sulaması gibi büyük projelerin de içinde yer aldığı 25 adet sulama projesinin 14ü tamamlandı, 5inin inşaatı devam etmekte, 1nin inşaatı ihale aşamasında ve 5inin projeleri tamamlanmış olup inşaat ihalesi yapılacaktır. İnşaatı tamamlanan 14 adet sulama tesisiyle 130.000 da arazi sulamaya açılmıştır.

67 sayılı kanunda yapılan değişiklik ile havzada yer alan 1.061 adet sanayi amaçlı kuyunun tamamına sayaç takılmıştır. 680 adet içme-kullanma ve sulama amaçlı kuyunun 217 adedine ön yüklemeli uzaktan kontrollü sayaç monte edilmiş olup 463 adedine kullanıcılar henüz sayaç takmamıştır. Takılan sayaçlarla (73) gereğinden fazla su çekimlerinin önüne geçilmesi sağlanmıştır.

ÖZCAN ; “13 KASIM ÇOK ÖNEMLİ BİR TARİH

AK Parti Tekirdağ İl Başkanı Mestan Özcan, 13 Kasım 2020 Tekirdağın Kurtuluş gününe dikkat çekerek “Bu tarih bizim için çok önemli bir tarih” dedi.

AK Parti İl Başkanı Mestan Özcan Ankara ziyareti öncesinde yazılı bir açıklama yaparak 13 Kasım 2020 Tekirdağın kurtuluş gününe dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un Tekirdağda bu tarihte bir dizi açılış gerçekleştireceğini belirtti.

ERGENEDE BİR İLK GERÇEKLEŞTİRİLECEK

İl Başkanı ÖZCAN; “Ergene havzasında İlk kez 3 ileri biyolojik arıtma tesisi ile arıtılmış sular, derin deşarj ile Marmara denizine aktarılacak. Bu töreni Bu projenin Mimarı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Ak Partimizin bölge milletvekilleri ve TBMM Başkanımız sayın Mustafa Şentop Hocamızın da katılımı ile yapacak olmamız ayrı bir anlam taşıyor. Geçmiş dönemlerde Vahşi sanayileşmeyle oluşan Kirli ve pis sular, bu şekilde Ergene nehrine verilmemiş ve arıtılarak Marmara denizine verilmiş olacak. Bu bölge için çok büyük bir adım. Sonuca yaklaştığımız Ergene Havzası çevre koruma eylem planı ile hem çevresel etkilerde, hem sağlıkta hem de bitkisel ve hayvansal üretimde büyük bir potansiyeli ayağa kaldırmış olacağız. Şehrimize hayırlı olsun.” Şeklinde konuştu.

Emeği geçenlere teşekkür eden AK Parti İl Başkanı Mestan ÖZCAN; “Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanımız Sayın Prof. Dr. Mustafa Şentop olmak üzere,Tekirdağ Milletvekillerimiz Sayın Mustafa Yel, Çiğdem Koncagül, Edirne

Milletvekilimiz Sayın Fatma Aksal, Kırklareli Milletvekilimiz Sayın Selahattin Minsolmaz ve İlgili Bakanlarımıza Ergene Havzası Çevre Koruma eylem Planının bu aşamaya getirilmesindeki emeklerinden dolayı Şükranlarımızı sunarız. Allah(cc) onları başımızdan eksik etmesin.” Diyerek sözlerini noktaladı.

corlu 01.10.2020    (1128) Okunma
BU HABERE YORUMLAR
YORUM YAPILMAMIŞ   SESSÄ°Z KALMA YORUM YAP

Çorlu Gündemi

  Tekirdağ Valiliği 2019 Raporu
  Sahne Davası Duruşması Yapıldı.
  Çorlu Nüfus Bilgileri (TÜİK 2018)
  Çorlu da Arsa Satın Alacaklar DİKKAT
  Çorlu Belediyesi Bu Caddeyi Neden Açmıyor.
  Ergene Belediyesi 31 Mart Seçim Sonuçları
  31 Mart 2019 Çorlu Sonuçları
  Çorlu Belediyesine 3 Soru
  AKPARTİ lilere 8 Önemli Soru
  Rasim Yüksel O Soruyu Cevapladı

Son Haberler

  Mağdur vatandaşın yanında olacağız 23.11
  CHP li İlker Yağcıoğlu Ne Demek İstedi 11.11
  CHP İl Başkanına Sorduk 10.11
  İş Adamı Uysalcan 10 Kasım Mesajı 07.11
  Kısa Kısa 4 Kasım 2020 06.11
  Çorluyu Sevmek Zafer Günlerinde Anmak Değildir 01.11
  Yarım Kalan Kültür Merkezini Tamamlayacağız 01.11
  Emmanuel Macron a Çorlu da Protesto 31.10
  Çorlu Asayiş Sorunlarında Düzelme Var 31.10
  Deprem Çantasında Bulunması Gerekenler 30.10
  Çorlu Belediyesinde 29 Personel Karantinada 30.10
  CHP Mv. Faik Öztrak 97.Yıl Mesajı 28.10
  Ergenede Engelliler Günü Kutlandı 27.10
  Çorlu Belediyesi 2021 Bütçesi Belli Oldu. 27.10
  Meme Kanseri Nedenleri 20.10

İnternet Sınırsız Paylaşım ve Bilgi Kaynağıdır. Sitemizdeki Her Türlü Bilgi ve Resim Paylaşıma Acıktır. Kaynak Belirtilmesi Ahlaki Değerdir.Site Haritası