HABER ARA >>>     >>> 2011 de NELER OLDU SON 30 HABER

Basın Özgürlüğünde 154. Sıradayız

 CHP Tekirdağ Milletvekili, Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak haftalık olağan toplantısında gündem üzerine açıklamalarda bulundu.

corlu 13.01.2021 09:04:39    (252) Okunma

CHP Tekirdağ Milletvekili, Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak haftalık olağan toplantısında gündem üzerine açıklamalarda bulundu.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNDE 154. SIRADAYIZ
Dün, Çalışan Gazeteciler Günü’ydü. Bu vesileyle hepinizin Çalışan Gazeteciler Günü’nü bir defa daha kutluyorum. Ucube tek adam vesayet rejimine geçildikten sonra, özgür basın üzerindeki baskılar hızla artmıştır. Türkiye, 180 ülkenin değerlendirildiği Basın Özgürlüğü Endeksi’nde, 2020 itibariyle 154. sırada. Kongo bile bu ligde bizim dört sıra üstümüzde. Rakiplerimiz Brunei, Ruanda gibi ülkeler. 2020’de de gazetecilerimiz, ciddi baskılarla, karşı karşıya kaldı. 68 gazeteci 2021’e cezaevinde girdi. Geçtiğimiz yıl gazeteciler 479 kez hâkim karşısına çıktı. 78 gazeteci gözaltına alındı, 25’i de tutuklandı. Basın ve yayın organları da sarayın istibdat rejiminden paylarını aldı. Televizyon ekranları RTÜK tarafından karartıldı. Saray’ın istediği gibi yayın yapmayan gazetelerin resmi ilanları Basın İlan Kurumu tarafından hiçbir hukuki dayanak olmadan kesildi. Yeni bir televizyon kanalı, Saray, yayın politikasını beğenmediği için, ancak 26 gün yayında kalabildi, 26. günün sonunda yayın hayatını bitirmek zorunda kaldı. Hazine ve Maliye Bakanı damat, sosyal medya üzerinden istifa etti. Baskılara direnebilen birkaç mecra hariç, yazılı ve görsel basının büyük kısmı, Saraydan icazet çıkmadığı için bu haberi veremedi. Milletimiz 27 saat boyunca, ağır bir buhran içinde olan ekonominin başında kimse var mı, yok mu öğrenemedi.SARAY’IN SÖZLERİ KARA MİZAH
Basına baskı, darbe dönemlerini bile mumla aratacak düzeye ulaştı. Ama tüm bunların müsebbibi olan Sarayın kibirli kişisi dün çıktı; “Basın özgürlüğünden vazgeçmeyiz” dedi. Tam bir “kara mizah” Genel Başkanımız dün, sadece bu konuya yönelik, bir basın toplantısı yaptı. Gazetelerin sahiplik yapısından, gazete dağıtım şirketlerine, RTÜK ve Basın İlan Kurumu’nun yapısından, gazetecilerin yargılanma usullerine kadar pek çok alanda, basın özgürlüğünü, haber alma hakkını korumak için yapılacakları içeren; “Medya Özgürlüğü İçin Asgari 10 Koşulu” açıkladı. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında, bu ilkelerin tamamını hayata geçirmeye kararlıyız.

corlu 13.01.2021    (252) Okunma
BU HABERE YORUMLAR
YORUM YAPILMAMIŞ   SESSÄ°Z KALMA YORUM YAP

Çorlu Gündemi

  CHPli Belediyeler Yüzde 10 daha Fazla Verdi.
  Çorlu Asayiş Sorunlarında Düzelme Var
  Sahne Davası Duruşması Yapıldı.
  Çorlu da Arsa Satın Alacaklar DİKKAT
  Çorlu Belediyesi Bu Caddeyi Neden Açmıyor.
  Tekirdağ da Ekmek Fiyatı 2 TL. Oldu
  Hisseli Arsa Satışına Dikkat
  Kızılay Kan Stokları Azalıyor mu?
  Çorluyu Sevmek Zafer Günlerinde Anmak Değildir
  Rasim Yüksel O Soruyu Cevapladı

Son Haberler

  İmamoğlu bugün Tekirdağa geliyor 04.03
  Esnafa Maddi Destek 04.03
  Tekirdağ İl Pandemi Kurulu Karaları 2 Mart 02.03
  Lila Grup Yatırımlarını Büyütüyor. 25.02
  ÇTSO da PAKOP a Karşı 25.02
  Ünal Baysan Kültür Merkezi Olabilir. 25.02
  Soydaşlarımız 4 Nisan Seçimlerine Hazırlanıyor 21.02
  PAKOP OSBye Kesinlikle Karşıyım 16.02
  Davutoğlu İl Sayısı 100 Çıkartılabilir. 15.02
  YEL: Sen Süleymanpaşa lısın Diyecekler 14.02
  Rasim Yüksel Dualar İle Göreve Başladı. 12.02
  Şehidimize Saygımızdan Susuyoruz. 08.02
  Yüzücülerimiz Madalyaları İle Döndü 08.02
  Şentop Hocaya Sitem Dolu Konuşma 07.02
  Trakyada Tek Ağaç Sökme Makinası 04.02

İnternet Sınırsız Paylaşım ve Bilgi Kaynağıdır. Sitemizdeki Her Türlü Bilgi ve Resim Paylaşıma Acıktır. Kaynak Belirtilmesi Ahlaki Değerdir.Site Haritası