HABER ARA >>>     >>> 2011 de NELER OLDU SON 30 HABER

ÇTSO da PAKOP a Karşı

 

Ergene Karamehmet köyü civarındaki ASB bitişiğinde 2.800 dönüm arazi üzerine kurulması düşünülen kısa adı PAKOP Plastik Sanayicileri Kooperatifi

corlu 25.02.2021 16:40:56    (367) Okunma

Ergene Karamehmet köyü civarındaki ASB bitişiğinde 2.800 dönüm arazi üzerine kurulması düşünülen kısa adı PAKOP Plastik Sanayicileri Kooperatifi Sanayi Sitesi hakkında Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu başkanı İzzet Volkan ´´mevcut OSB ler içinde boş sanayi arsaları dururken yeni bir OSB´yi kabul etmemiz mümkün değil´´ dedi.

OSB´ler de Doluluk Yüzde 45-50
Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İzzet Volkan´´Bölgemizdeki mevcut OSB (Organize Sanayi Bölgeleri)nde doluluk oranı yüzde 40 50 seviyelerinde, yani bizim bölgemiz hala sanayiciler tarafından yatırım yapılabilecek ve derin deşarj projesi ile birlikte diğer şehirlere göre rekabet edebilecek bir bölge, biz katma değeri yüksek olan sanayi tesislerinin bölgemize gelmesinde teşvik edici çalışmalar yapıyoruz,´´ dedi.

Önceliğimiz OSB´leri Doldurmak
İzzet Volkan ´´Tabii ki önceliğimiz buradaki mevcut organize sanayi bölgelerinin doldurmak, burada iki amacımız var birincisi bölgemizdeki istihdamı ve gelir arttırmak, devamında ise mevcut OSB ler deki, derin deşarj ve arıtma tesisleri için yüksek meblağ da aidatlar ödeniyor, o paylaşımı daha fazla firma ve üyeye arasında bölüştürüp şu an ki mevcut üyelerimizin ödemiş olduğu aidat meblağları düşürmek´´ dedi.

Sanayi Odalarının İşin İçinde Olma Mecburiyeti Var.

Volkan ´´Plastik üreticileri kooperatifinin bölge ile alakalı bir planı olduğunu biz de kamuoyundan duyuyoruz, mevcut organize sanayi bölgeleri, Sanayi Odalarının, Belediyelerin ve Valiliğin ortak hakkı ile kurulmuştur, burada belediyeler ve valilikler OSB´lere girip girmeme konusunda inisiyatif sahibiler, ancak Ticaret ve Sanayi Odalarımız bu kuruluşlarda olması mecburiyeti var.´´ dedi.

Bu Güne Kadar Bilgi Veren Olmadı
ÇTSO yön. kur. bşk. İzzet Volkan ´´ancak bugüne kadar ne valilik tarafından, ne de bu kooperatifi kurmak isteyen kurumlar tarafından bize, Çorlu Ticaret ve Sanayi Odasına yapılan bir başvuru, bizden alınan bir fikir, bize yapılan bir bildirme yok,´´ dedi.

Mevcut OSB´lerde Boş Yerler Varken Yeni Bir OSB Olmaz
Volkan ´´Bu işte doğru olarak gördüğümüz, bu konuda yakın zamanda AK Parti Tekirdağ milletvekili sayın Mustafa Yel´in de benzer bir açıklama yaptı, yatırım yapmak istiyorlarsa bizim mevcut organize sanayi bölgelerinde boş alanlar var, buradaki doluluk oranları belli bir seviyeye gelmeden mevcutta tarım yapılan bir arazinin sanayi alanına dönüştürülmesi çok mantıklı ve rasyonel bir karar değil´´ dedi.

ÇTSO başkanı İzzet Volkan ´´Ayrıca planlanan bu proje ile ilgili bize detaylı bilgi verilmediği için OSB mi kurulması isteniyor? kooperatif mi yapmak istiyorlar? niyetlerini ve yapmak istedikleri bilmiyoruz. Yatırımı sizlerden ve kamuoyundan takip edebiliyoruz, şu an anlatıldığı şekli ile bizim fikrimizin alınması gerektiğini düşünüyorum şu ana kadar bize herhangi bir bilgilendirme yapılmadı´´ dedi.

Volkan ´´Şu an ki görüşümüz; tabii ki katma değer sağlayacak yatırım varsa yardımcı oluruz, ama mevcut organize sanayi bölgeleri yüzde 45 - 50 dolulukta iken yeni bir organize sanayi bölgesinin açılması çok da ekonomik değil, kaldı ki Ergene havzası koruma eylem planı için büyük paralar harcanıyor, bu paralar harcanırken mevcut OSB´lerde ki sanayicilerimiz bu süreçte daha da rahatlamış olur´´ dedi.
corlu 25.02.2021    (367) Okunma
BU HABERE YORUMLAR
YORUM YAPILMAMIŞ   SESSÄ°Z KALMA YORUM YAP

Çorlu Gündemi

  CHPli Belediyeler Yüzde 10 daha Fazla Verdi.
  Çorlu Asayiş Sorunlarında Düzelme Var
  Sahne Davası Duruşması Yapıldı.
  Çorlu da Arsa Satın Alacaklar DİKKAT
  Çorlu Belediyesi Bu Caddeyi Neden Açmıyor.
  Tekirdağ da Ekmek Fiyatı 2 TL. Oldu
  Hisseli Arsa Satışına Dikkat
  Kızılay Kan Stokları Azalıyor mu?
  Çorluyu Sevmek Zafer Günlerinde Anmak Değildir
  Rasim Yüksel O Soruyu Cevapladı

Son Haberler

  Velimeşe Bozası Tescillendi 15.04
  Çocuklar susmayacak, UCIM yanlarında olacak 13.04
  DEVAdan Kan Bağışına Destek 12.04
  CHPli Vekil Ayrımcılığı Teşhir Etti 12.04
  TREDAŞ’tan “Gönüllü Sayaç Okuma Uygulaması 12.04
  Nisan Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi 08.04
  Kapaklı Belediye Meclisinde Gergin Dakikalar 06.04
  Süleymanpaşaya Adli Tıp Grup Başkanlığı 05.04
  Kapaklar Orionda Can Oluyor 05.04
  Ömrümün Dört Mevsimi 05.04
  Bulgaristan Göçmenleri Sandığa Gidiyor. 03.04
  Şükrü Erhal Yeniden Mecliste 02.04
  36 Milyon Dolarlık TUĞLA 01.04
  Covid-19 son kararlar 30.03
  AKPARTİden İYİ Partiye Geçti 29.03

İnternet Sınırsız Paylaşım ve Bilgi Kaynağıdır. Sitemizdeki Her Türlü Bilgi ve Resim Paylaşıma Acıktır. Kaynak Belirtilmesi Ahlaki Değerdir.Site Haritası