HABER ARA >>>     >>> 2011 de NELER OLDU SON 30 HABER

Çorlu Halkı Zehirli Havayı Solumamalı

 
Çorlu genelinde son zamanlarda etkili olan havadaki kötü koku sebebiyle harekete geçen Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, fabrikalardaki den

corlu 17.08.2021 14:18:23    (320) Okunma


Çorlu genelinde son zamanlarda etkili olan havadaki kötü koku sebebiyle harekete geçen Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, fabrikalardaki denetimlere katıldı ve konu ile ilgili açıklamada bulundu.

Çorlu’nun en büyük problemlerinden biri olan fabrika bacalarından gelen kötü kokular sebebiyle vatandaşlardan yoğun şikâyet gelmesi sonucunda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce Çorlu’da ve Ergene’de faaliyette bulunan bazı fabrikalara denetim düzenlendi. Fabrika bacalarının filtrelerinin incelendiği denetimlerde Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt da yer aldı.

Fabrikalar Denetlendi
Farklı tarihlerde ve gece 02.00 ile 04.00 saatleri arasında gerçekleştirilen denetimlerde fabrikalar tarafından hava kirliliğine sebep olan kokuya karşı alınan önlemler uzmanlar tarafından tek tek incelendi. Denetimlerin ardından resmî sosyal medya hesaplarından açıklamada bulunan Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, “Eğer harekete geçmezsek ve şikâyette bulunmazsak maalesef bizleri karanlık bir gelecek bekliyor.” dedi.

“Alınan Tedbirler Yetersiz”
Başkan Sarıkurt yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi: “Son zamanlarda iyice artan kötü kokular sebebiyle ben de en az sizler kadar kızgın ve tedirginim. Fabrika bacalarından sızan zehirli gazları soluyor olmaktan, Çorlu’daki her vatandaşımızın bu kötü kokuya maruz kalmasından inanılmaz üzüntü duyuyorum. Çorlu’muz sanayi bölgesinde yer alıyor olabilir fakat bu durum ciğerlerimizin her gün kontrolsüz sanayi atıklarıyla dolması anlamına gelmiyor. Yıllardır bunun için sesimizi çıkarıyoruz ama maalesef ya duyulmuyor ya da alınan tedbirler yetersiz kalıyor.

“Şikâyetler Gizli Kalacak”
Sizlerden iki ricam var: Öncelikle Namık Kemal Üniversitesi Çorlu Mühendislik Fakültesi iş birliği ile hayata geçirdiğimiz Koku Derecelendirme Mobil Uygulamasını (Çorlu KODER) akıllı telefonlarınıza indirin ve kötü kokuyu duyduğunuz an bildirimde bulunun. İkinci ricam olarak ise özellikle bazı kişilerin vicdanına sesleniyorum: Doğaya ve çevreye zarar veren firmalarda çalışan ama vicdanen rahatsız olan vatandaşlarımızın şikâyette bulunması hayati bir önem taşıyor. Ve biliyoruz ki şu anda birileri bu sorunun nereden ve nasıl kaynaklandığını biliyor… Çocuklarımız ve geleceğimiz için gördüğünüz olumsuzlukları bizlerle paylaşın. Yapılan şikâyetlerin gizliliğine azami dikkat edilecektir, bu anlamda hiçbir tereddüdünüz olmasın.

“Vatandaşlık Görevimin Bilincindeyim”
Bu güzel kente sahip çıkmak için her fırsatta vatandaşlık görevimin bilincinde olarak şikâyette bulunuyorum ve yetkililerle sahada incelemelere katılıyorum. Eğer harekete geçmezsek ve şikâyette bulunmazsak bizleri karanlık bir gelecek bekliyor. Hepimiz Çorlu’da yaşıyoruz, ciğerlerimiz Çorlu’nun havasını soluyor ve çocuklarımızı Çorlu’da büyütüyoruz Sadece hep birlikte sahip çıkmak gerekiyor. Haydi Çorlu, biraz cesaret”

Çorlu Halkı Kalıcı Önlem Bekliyor
Başkan Sarıkurt’un açıklamasının ardından binlerce Çorlulu vatandaştan destek mesajları geldi. Kısa sürede çok fazla kullanıcı tarafından paylaşılan açıklama yüzlerce yorum aldı. Zehirli havayı solumaktan büyük rahatsızlık duyduğunu belirten Çorlu halkı, Başkan Sarıkurt’un yaptığı açıklamayı destekleyerek Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ile bağlı bulunduğu bakanlığa daha kalıcı önlemler alma konusunda çağrıda bulundu.

corlu 17.08.2021    (320) Okunma
BU HABERE YORUMLAR
YORUM YAPILMAMIŞ   SESSÄ°Z KALMA YORUM YAP

Çorlu Gündemi

  Çorlu Asayiş Sorunlarında Düzelme Var
  Sahne Davası Duruşması Yapıldı.
  Çorlu da Arsa Satın Alacaklar DİKKAT
  Hisseli Arsa Satışına Dikkat
  Kızılay Kan Stokları Azalıyor mu?
  Çorluyu Sevmek Zafer Günlerinde Anmak Değildir

Son Haberler

  AK Parti İlçe Başkanı Keskin 1 yılını değerlendirdi 18.10
  Kaynakları Verimli Kullanmak Elzem 18.10
  Sağlık Çalışanlarının Hakları Görmezden Gelinemez 15.10
  Orion’da 22. yıl etkinlikleri başlıyor 15.10
  Çorluya 11.500 Ton Sıcak Asfalt 11.10
  Lila Group LEAD Network Ödül Töreni’nde 11.10
  Yoğun Bakımda Yatan Hastalarımızın Tamamı Aşısız 11.10
  Çocuklarımıza En İyi Eğitimi Veriyoruz 08.10
  Bu Yollar 19 Yıldır Yapılmadı 08.10
  Gelecek Partisi Tekirdağ’da Ekonomi Zirvesi Gerçekleştirdi 08.10
  Vatandaşın Mağduriyetı Artık Giderilmeli 04.10
  Bu Fizik Dersi Başka 01.10
  CHPli Aygun Tüyü bitmemiş yetimin hakkı yeniyor 01.10
  DEVA Partisi Genel Merkezinden Tekirdağ Çıkarması 01.10
  Ergenede Yürek Burkan Görüntüler 29.09

İnternet Sınırsız Paylaşım ve Bilgi Kaynağıdır. Sitemizdeki Her Türlü Bilgi ve Resim Paylaşıma Acıktır. Kaynak Belirtilmesi Ahlaki Değerdir.Site Haritası