HABER ARA >>>     >>> 2011 de NELER OLDU SON 30 HABER

Ahilik Türk Kültürüne Özgü Birikimdir.

 Ahilik haftası münasebi ile Çorlu Atatürk meydanında düzenlenen çelenk sunma töreninde konuşma yapan Çorlu yeni sanayi sitesi kooperatifi Başkanı Zeki

corlu 17.09.2021 08:26:59    (280) Okunma

Ahilik haftası münasebi ile Çorlu Atatürk meydanında düzenlenen çelenk sunma töreninde konuşma yapan Çorlu yeni sanayi sitesi kooperatifi Başkanı Zeki Dobrucalı Ahilik Türk kültürüne özgü birikimdir´´ dedi.

Dobrucalı: Cumhurbaşkanlığı genelgesi ile 2021 yılının Ahi Evren yılı olarak kutlanması kararı ile Çorlu Kaymakamlığımız tarafından düzenlenen törene hoş geldiniz.
Yüzyıllar öncesinde Anadolu topraklarında hayat bulan Ahilik, Ahi Evran tarafından kurulan esnaf dayanışma teşkilatıdır. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde Anadolu’da yaşayan halkın sanat, ticaret, ekonomi gibi çeşitli meslek alanlarında yetişmelerini sağlayan, onları hem ekonomik hem de ahlaki yönden yetiştiren, çalışma yaşamını, iyi insan meziyetlerini esas alarak düzenleyen bir örgütlenmedir. Günümüzün esnaf odalarına benzer bir işlevi olan Ahilik; iyi ahlakın, doğruluğun, kardeşliğin, yardımseverliğin kısacası bütün güzel meziyetlerin birleştiği bir sosyoekonomik düzenidir.
Birlik, beraberlik ve kardeşlik gibi önemli değerleri içerisinde barındıran, meslek etiğinin ve çalışma prensiplerinin temelini oluşturan Ahilik kavramı; dünyada eşi benzeri bulunmayan temelini oluşturan Ahilik kavramı; dünyada eşi benzeri bulunmaya Türk kültürüne özgü önemli bir kültürel birikimdir. Bugün modern çağdaki ticaret ahlakı, müşteri memnuniyeti, kalite standartları olarak ifade edilen birçok terimin temeli Ahilik Teşkilatı çatısı altında oluşturulmuştur.
Ahilik Teşkilatının, yardımlaşma ve dayanışma gibi temel prensiplerini kendine ilke edinen esnaf ve sanatkârlarımız. İhtiyaç sahibi olanlara her zaman destek olmuşlardır. Günümüzde, esnaf ve sanatkârların oluşturduğu kurumlar, ahiliğin insana değer veren, dayanışma gibi değerlere önem vermektedir. Bu duygu ve düşüncelerle; emek ve sanatkârlarımızın Ahilik Yılını kutluyor, birlik ve beraberlik duygusunun büyüyerek devam etmesini diliyorum.

corlu 17.09.2021    (280) Okunma
BU HABERE YORUMLAR
YORUM YAPILMAMIŞ   SESSÄ°Z KALMA YORUM YAP

Çorlu Gündemi

  Çorlu Asayiş Sorunlarında Düzelme Var
  Sahne Davası Duruşması Yapıldı.
  Çorlu da Arsa Satın Alacaklar DİKKAT
  Hisseli Arsa Satışına Dikkat
  Kızılay Kan Stokları Azalıyor mu?
  Çorluyu Sevmek Zafer Günlerinde Anmak Değildir

Son Haberler

  AK Parti İlçe Başkanı Keskin 1 yılını değerlendirdi 18.10
  Kaynakları Verimli Kullanmak Elzem 18.10
  Sağlık Çalışanlarının Hakları Görmezden Gelinemez 15.10
  Orion’da 22. yıl etkinlikleri başlıyor 15.10
  Çorluya 11.500 Ton Sıcak Asfalt 11.10
  Lila Group LEAD Network Ödül Töreni’nde 11.10
  Yoğun Bakımda Yatan Hastalarımızın Tamamı Aşısız 11.10
  Çocuklarımıza En İyi Eğitimi Veriyoruz 08.10
  Bu Yollar 19 Yıldır Yapılmadı 08.10
  Gelecek Partisi Tekirdağ’da Ekonomi Zirvesi Gerçekleştirdi 08.10
  Vatandaşın Mağduriyetı Artık Giderilmeli 04.10
  Bu Fizik Dersi Başka 01.10
  CHPli Aygun Tüyü bitmemiş yetimin hakkı yeniyor 01.10
  DEVA Partisi Genel Merkezinden Tekirdağ Çıkarması 01.10
  Ergenede Yürek Burkan Görüntüler 29.09

İnternet Sınırsız Paylaşım ve Bilgi Kaynağıdır. Sitemizdeki Her Türlü Bilgi ve Resim Paylaşıma Acıktır. Kaynak Belirtilmesi Ahlaki Değerdir.Site Haritası