HABER ARA >>>    >>> SON 30 HABER
36 Milyon Dolarlık TUĞLA

36 Milyon Dolarlık Cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılığı olayı ile ilgili İsviçreli maden firmasının Çorluda ki hukuk temsilcisi Avukat Talat Mert Arslan; “Bu denli sansasyonel bir olayda ilçemizin adının geçmesi ve ülkemizin uluslar arası ticari itibarının zedelenmesi hukuksal mücadelemizin yanında bizleri fazlasıyla üzmüştür” dedi. 


36 Milyon Liralık bakır yerine bakır rengine boyanmış tuğla gönderildi

Tekirdağın Çorlu İlçesi sınırları içerisinde bulunan bir bakır fabrikası ile 36 Milyon dolarlık bakır anlaşması yapan İsviçre merkezli bir madencilik firması Çin’de teslim almak üzere Tekirdağın Çorlu İlçesinde ki bir firmadan 36 milyon dolara bakır külçeler satın aldı. İsviçreli firma anlaşmanın ardından Çorluda ki firmanın bakırları Çinde ki işletmesine gönderilmesini talep etti. Anlaşma gereği 45 konteyner 8 gemi ile yola çıktı. Konteynerleri Çinde teslim alacak olan İsviçreli firma yetkilileri konteynerler açıldığında adeta şoka uğradı. Konteynerlerin tamamından bakır rengine 36 Milyon dolarlık bakır ağırlığında boyanmış tuğla çıktı. Olayla ilgili soruşturma başlatan Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı, bu firmaya 36 milyon dolar karşılığında kaldırım taşı yollayan çeteye soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan 11 şüpheli önce ev hapsi verilerek serbest bırakılmış sonrasında ise savcılığın itirazı ile yakalanarak tutuklanmışlardı.

Avukat Talat Mert Arslan; “Haciz için gittiğimizde şirkete ve şirket yetkililerine ait evraklar çalışanlar tarafından yakılıyordu”
Yaşanan 36 Milyon dolarlık Cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılık olayına ilişkin İsviçreli firmanın Çorluda ki hukuk temsilcisi Talat Mert Arslan yaşanan son gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. Arslan; “ Müvekkil firma uluslararası alanda ticaret yapan güçlü bir şirkettir. Daha önce firma yetkilileri ile yapmış olduğu ticaretler karşılığında duyulan güven kapsamında bakır alabilmek maksadıyla şirkete banlka yolu ,ile nakit 36 Milyon dolar para göndermiştir. Tewslimat için konteynerler açıldığında bakır yerine bakır rengine boyanmış kaldırım taşlarının çıkmasıyla müvekkil şirket tarafından dolandırıldığını anlamıştır. Yaşanan dolandırıcılık olayından sonra tarafımızca Cumhuriyet Başsavcılığına şikâyette bulunduk ve firma adresinin Çorlu olması nedeni ile dolandırıcılık faaliyetini yürüten firma hakkında gönderilen paranın iadesi için müvekkil tarafından yüklü miktarda teminat yatırılmasının ardından Çorlu Ticaret mahkemelerinden ihtiyati haciz kararı çıkarttık. Haciz ve muhafaza işlemleri devam ederken firma tarafından kötü niyetli olarak konkordato yoluna gidildi. Firma yetkilileri şu an ceza evinde olup haksız konkordato kapsamında mal varlıklarını başka bir şirkete kaçırıp işlemler yaptığını tespit etmemiz üzerine 26 Mart 2021 tarihinde yeniden fabrika adresine gittik. Fabrikanın içerisinin adeta talan edildiğini ve fabrikanın tamamının boşaltıldığını gördük. Hatta şirkete ve şirket yetkililerine ait evrakların çalışanlar tarafından yakılıyordu. Bu süreçte gerek bizler gerekse de tüm icra daireleri, ticaret mahkemeleri büyük baskı alınmaya çalışıldı. İşlemleri geciktirmek için haksız yere birçok şikâyette bulundular. Yaşanan olay Cumhuriyet tarihinin rakam olarak en büyük dolandırıcılık hikâyesidir. Bu denli sansasyonel bir olayda ilçemizin adının geçmesi ve ülkemizin uluslararası ticari itibarının zedelenmesi hukuksal mücadelemizin yanında bizleri fazlasıyla üzmüştür. Müvekkil şirket ve avukatları olarak bu davanın bir an önce sonuçlanmasını ve müvekkilimizin zararının karşılanmasını ümit ediyoruz” dedi. 
 
Arslan; “Başta güven kazanıp sonra dolandırıyorlar”

İsviçre merkezli maden firmasının Çorluda ki hukuk temsilcisi Avukat Talat Mert Arslan açıklamalarının devamında; “Burada çok ciddi örgütlü, organize ve planlı bir dolandırıcılık durumu söz konusudur. İlk başta yabancı firmalarla düzgün bir ticaret anlayışı ortaya koyuluyor. Fakat daha sonrasında güvenlerini kazandıkları firma ile yüksek hacimli ticaret anlaşması yapıp dolandırıyorlar. Sözde çok itibarlı şirketler, sözde “yan yana olsak da ikimiz farklı şirketleriz” savunması yapıyorlar. Fakat bu olayda olduğu gibi bir gecede tabelalar iniyor ve yeni tabela asılıyor. Yurt dışına ithalat yaparak ülke ekonomimize ciddi katkılarda bulunan Türk firmaları da bu tür dolandırıcılar yüzünden itibar kaybına uğrayabiliyor.

corlu 01.04.2021 14:33:10    (231) Okunma

 ÇORLUDA BUNLAR KONUŞULUYOR   GÜNCEL KONULAR
CHPli Belediyeler Yüzde 10 daha Fazla Verdi.
Çorlu Asayiş Sorunlarında Düzelme Var
Sahne Davası Duruşması Yapıldı.
Çorlu da Arsa Satın Alacaklar DİKKAT
Çorlu Belediyesi Bu Caddeyi Neden Açmıyor.
Tekirdağ da Ekmek Fiyatı 2 TL. Oldu
Hisseli Arsa Satışına Dikkat
Kızılay Kan Stokları Azalıyor mu?
Çorluyu Sevmek Zafer Günlerinde Anmak Değildir
Rasim Yüksel O Soruyu Cevapladı
 
Velimeşe Bozası Tescillendi  


Coğrafi işaret başvurusu Ergene Kaymakamlığı ve Ergene Belediyesi tarafından yapılan, tüm süreç
Çorlu Güncel 15.04.2021
Çocuklar susmayacak, UCIM yanlarında olacak  


UCIM Saadet Öğretmen Çocuk istismarı ile Mücadele Derneği olarak Tekirdağ faaliyetimize başlı
Çorlu Güncel 13.04.2021
DEVAdan Kan Bağışına Destek  


Deva Partisi Tekirdağ İl Teşkilat Başkanı Sadık Baş Kızılay’a destek vererek kan bağışında bulu
Çorlu Güncel 12.04.2021
CHPli Vekil Ayrımcılığı Teşhir Etti  


Türkiye’deki ekonomik sıkıntıları incelemek üzere bölge bölge gezen CHP’li vekillerin Yalova’da
TEKİRDAĞ… Güncel 12.04.2021
TREDAŞ’tan “Gönüllü Sayaç Okuma Uygulaması  


• Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ), pandemi sürecinde, çalışanlarının ve müşterilerininin
Çorlu Güncel 12.04.2021
Nisan Ayı Meclis Toplantısı Gerçekleştirildi  


Çorlu Belediyesi 2021 yılı nisan ayı olağan meclis toplantısı yapıldı.

Çorlu Belediyes
Çorlu Güncel 08.04.2021
Kapaklı Belediye Meclisinde Gergin Dakikalar  

Kapaklı Belediye Meclisinde Gergin Dakikalar.

Kapaklı Belediye Meclisi 6 Nisan 20
TEKİRDAĞ… Güncel 06.04.2021
Süleymanpaşaya Adli Tıp Grup Başkanlığı  


Türkiye’de sadece 9 büyükşehirde bulunan Adli Tıp Grup Başkanlığının 10’uncusu, Türkiye Büyük M
Çorlu Güncel 05.04.2021
Kapaklar Orionda Can Oluyor  


Orion ve DOHAS işbirliğiyle başlatılan Kapaklar Can Olsun kampanyasıyla 502 kilo kapak toplandı
Çorlu Güncel 05.04.2021
Ömrümün Dört Mevsimi  


Yazdığı romanlarla edebiyat dünyasında adını duyuran Ramis Çınar’ın sevilen eseri Ömrümün Dört
Çorlu Güncel 05.04.2021