HABER ARA >>>    >>> SON 30 HABER
Genelge, yerel medyanın idam fermanı oldu


Cumhurbaşkanlığı’nın kamu kurumlarına gazete alınması ve gazetelere ilan verilmesini yasaklayan tasarruf genelgesi, Tekirdağ’da basın meslek örgütlerince protesto edildi. Süleymanpaşa Basın Mensupları Derneği Başkanı Abdullah Yalçın genelge nedeniyle gazetelerin küçülmeye gittiğini, birçok meslektaşının işsiz kaldığını belirterek, Genelge, yerel medyanın adeta idam fermanı olmuştur dedi.

Batı Trakya Gazeteciler Derneği ve Süleymanpaşa Basın Mensupları Derneği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile yayınlanan genelgeyle ilgili Hasan Ali Yücel Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamaya, kentte görev yapan gazeteciler de katıldı. Gazeteciler, kamera, fotoğraf makinaları ve gazeteleri yere koyarak genelgeye tepki gösterdi.

TASARRUF EDİLECEK ALAN BURASI MIDIR?
Tasarruf genelgesi ile gazetelerin küçülmeye gittiğini belirten Süleymanpaşa Basın Mensupları Derneği Başkanı Abdullah Yalçın, şöyle konuştu:

Genelgenin sonuçlarından herkes etkilenmiştir. Bazı meslektaşlarımız işsiz kalırken, küçülme kararı alınan kuruluşlarda ise iş yükü artmış. Kamuya nitelikli haber ulaştırılması zorlaşmıştır. Kamunun bilgi almasını sağlayan, kamu yararı güden medya kuruluşlarının asli görevini yerine getirmesine ket vurulmuştur. Tasarruf edilecek alan burası mıdır? Haberden, bilgiden tasarruf olur mu? Gerçeğe, doğru bilgiye daha fazla ihtiyaç duyulan bu günlerde alınan bu karar, tüm toplumun zararınadır. Öte yandan bu karar, pandemi, ekonomik kriz ve dijitalleşme ile zaten büyük zorluklar yaşayan yerel basına ölümcül bir darbe vurmuştur. Yerel gazeteler devletten destek beklerken, bu genelge ile nefes alamaz hâle gelmiştir.

“YEREL MEDYANIN ADETA İDAM FERMANI OLMUŞTUR”
Devletin başka kalemlerdeki masraflar yerine sadece gazeteler üzerinden tasarrufa gitmesi yerel medyanın adeta idam fermanı olmuştur. Toplumun gelişimi ve doğru bilgiye ulaşması için çalışan gazetelerin bir tasarruf aracı olarak görülmesi doğru değildir ve kabul edilemez.  Bilgi edinmek, haber almak en temel ihtiyaçken, bilgiye ulaşmak zorlaştırılmamalıdır. Demokrasinin gereği olan haber alma hakkına ulaşmak ve basının işlevini yerine getirebilmesine ilişkin koşulların oluşturulması yönetenlerin görevidir. Eğer; basına ilişkin tasarruf ile ekonomik sorunların çözüleceği düşünülüyorsa, tasarruf yapılacak kalemlerin yeniden belirlenmesine ihtiyaç vardır. Basına uygulanan tasarruf, hava gibi su gibi en temel ihtiyaç olan bilgiye ulaşmaya uygulanan bir tasarruf, demokrasiye uygulanan bir tasarruftur. Bir an önce söz konusu karardan vazgeçilerek, gerekli düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.

BİZİM MUHATABIMIZ OLAN FAHRETTİN ALTUN İLE GÖRÜŞEMEDİK
Genelgeyle ilgili olarak Türkiye Gazeteciler Federasyonu olarak İletişim Daire Başkanı Fahrettin Altun ile görüşemediklerini belirten Batı Trakya Gazeteciler Derneği Başkanı Necmi Işıksal, şunları söyledi:

Türkiye Gazeteciler Federasyonu olarak merkezi Ankaradaki federasyonun genel başkan yardımcısı olarak 3 veya 4 büyük bürokratla görüştük. Devletle görüştük, hükümetin kendisiyle görüştük. Ancak çok enteresandır ki bizimle ilgili olan İletişim Daire Başkanı Fahrettin Altun ile görüşemedik. Yani biz bütün partilerin genel başkanlarıyla hepsiyle görüşerek randevu istedik, bizlerle görüştüler. Barolar Birliği de bunun içerisinde, yanımızda olmak istediler. Ancak bizim muhatabımız olan Fahrettin Altun ile biz görüşemedik. Hükümet nezdinde İbrahim Kalın ile bir saat, iki saat görüşmemiz oldu. Bu sorunu çözecekleri sözünü de verdiler. Cumhurbaşkanımızla görüşerek mutlaka bu sorun çözülecektir dediler. Arkasından İYİ Parti, CHP genel başkanlarıyla da görüşmelerimiz oldu. Ancak bir türlü bir neticeye varamadık. Ben bu acının bir an önce dindirilmesini bekliyorum.

corlu 18.04.2022 13:30:54    (170) Okunma

 ÇORLUDA BUNLAR KONUŞULUYOR   GÜNCEL KONULAR
Çorlu Asayiş Sorunlarında Düzelme Var
Sahne Davası Duruşması Yapıldı.
Çorlu da Arsa Satın Alacaklar DİKKAT
Hisseli Arsa Satışına Dikkat
Kızılay Kan Stokları Azalıyor mu?
Çorluyu Sevmek Zafer Günlerinde Anmak Değildir
 
Büyükşehir Çiftçiye Desteğini Sürdürüyor  


Tarımsal üretime ve çiftçiye verdiği destekler ve hayata geçirdiği örnek projelerle Tekirdağ’da
Çorlu Güncel 11.05.2022
Çiftçimizi Yüksek Kiradan Kurtardık  


CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, TİGEM arazilerini kiralayan üreticilere Ocak
Çorlu Güncel 11.05.2022
MÜSİAD 32 Yaşında, Türkiye için 32 Yıl  


Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Tekirdağ Başkanı Ramazan Doğan, MÜSİAD’ın kuruluşunun 3
Çorlu Güncel 11.05.2022
Çorlu Kızılaydan bayram Ziyaretleri  


Türk Kızılay Çorlu şubesi bu yılda şekitliğe ziyarette bulundu ardından da şehit ailelerini te
Çorlu Güncel 06.05.2022
Sığınaklar ve Koridorlar Sınıf Yapıldı  


53 yıllık tarihi olan Mehmet Rüştü Uzel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi depreme dayanaklı olma
Çorlu Güncel 26.04.2022
Ergene Velimeşespor Öksüz Kaldı.  

Ergene Velimeşespor Kulüp Başkanı Serkan Bezgin
´Kulübümüz maalesef yine öksüz kaldı, Başka
Çorlu Güncel 21.04.2022
Tekirdağ Samsunlular Federasyonu Kurludu  

Tekirdağ’da faaliyet gösteren Samsun hemşeri dernekleri bir araya gelerek Tekirdağ Samsun Dernekler
TEKİRDAĞ… Güncel 20.04.2022
Genelge, yerel medyanın idam fermanı oldu  


Cumhurbaşkanlığı’nın kamu kurumlarına gazete alınması ve gazetelere ilan verilmesini yasaklayan
Çorlu Güncel 18.04.2022
Ötükenli Ülkücülerden İftar Yemeği  


Ötükenli Ülkücüler Yaşar Usta Restaurantta iftar yemeği düzenledi.

Düzenlenen iftara Ü
Çorlu Güncel 12.04.2022
Çorlu TSO ve TOBBdan 600 aileye gıda yardımı  


Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası (Çorlu TSO)  ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) her yı
Çorlu Güncel 11.04.2022