HABER ARA >>>    >>> SON 30 HABER
Yunanistanda Cem Evi Açıldı

Yunanistan’ın resmi izinle faaliyet gösteren ilk Cem Evi’nin açılış töreni semahlar ve dualar eşliğinde yapıldı.

Yunanistan’ın Evros vilayeti Büyük Derbent Bölgesi’nde açılan Cem Evi’nin açılışına Yunanistan Milli Eğitim Bakanlığı Genel Sekreteri George Kalantzis, Yunanistan bölge milletvekilleri Natasa Gara, Stavros Keletsis, Xristos Dermontzopoulos, bölgenin belediye başkanları, Didymoteicho Müftüsü Osman Hamza, Seyid Ali Sultan Dergahı Koruma Heyeti Başkanı Ahmet Karahüseyin, Çorlu Cem Vakfı Başkanı Dr. Muzaffer Birdal ve bölgede yaşayan çok sayıda vatandaş katıldı.

ÇORLU CEM EVİ YUNANİSTAN’DAKİ AÇILIŞA KATILDI
Cem Vakfı Çorlu Şube Başkanı Muzaffer Birdal olmak üzere, onlarca vatandaş Yunanistan’daki cem evi açılışına katıldı. Açılış öncesi Yunanistan’da bulunan Sehid Ali Sultan Derhagı’nı ziyaret eden Cem Vakfı Çorlu Şubesi üyeleri orada dualar etti. Dergahı ziyaret eden Cem Vakfı üyeleri daha sonra açılışa katıldı. Açılışta Cem Vakfı Çorlu Şubesi üyeleri hem semah gösterileri hem de deyişlerle katılımcıları büyük beğenisini topladı.

KURAN-I KERİM OKUNDU, SEMAHLAR DÖNÜLDÜ
Büyük Derbent Hızır Cem Evi’nin açılışı Kuran-ı Kerim okunarak başladı. Daha sonra dualar edildi, semahlar dönüldü. Cem evinin açılışında bölgede yaşayan gençler katılımcılara ikramlarda bulundu, yemekler dağıtıldı.

YUNANİSTAN ANAYASAYA GÖRE İNSANLARIN DİNİ ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KORUMA ALTINA ALMAK ZORUNDA
Açılışta konuşan Yunanistan Milli Eğitim Bakanlığı Genel Sekreteri George Kalantzis, “Herşeyden önce burada bulunduğumdan dolayı çok mutlu oldum, buradaki insanlara teşekkür ediyoruz, gösterdikleri katkılardan dolayı. Bu Allah için yapılmış olan bir iş, sevgi ve mutluluk getirmesini temenni ediyoruz. Yunan anayasasına göre Yunanistan’ın mecburiyetidir, bütün insanların dini özgürlüklerini korumak zorundadır, anayasa göre. Ve tabi ki de hiçbir yere inanmak istemeyenlerin de özgürlüğünü koruma altına almak zorundadır” dedi.

TÜRKİYE’DEN KALABALIK BİR GRUP OLARAK GELDİK
Çorlu Cem Vakfı Başkanı Muzaffer Birdal Cem Evi’nin açılışı için gittiği Yunanistan’da açıklamalarda bulundu: “Burası Yunanistan’da açtığımız ilk Cem Evi’miz oluyor, köylerde açtığımız Cem Evleri var ama onlar özel mülk gibi hizmet veriyorlar. Aslında bu bölge özel bir bölge Seyid Ali Dergahı’nın hinterlanttı içinde, bu bölgede Alevi canlar yaşıyorlar.
Burada Mümin başkanın büyük çabaları sonucunda Yunan hükümetinin de desteği ile resmi bir cem evi açılışı gerçekleştirdik, biz de Türkiye’den kalabalık bir grup olarak geldik. Görüldüğü gibi oldukça yoğun bir katılım var, özellikle bürokrasi ve siyasi kanattan, Milli Eğitim Bakanlığı sekreterine de söylediğimiz gibi, buradaki insanların bugün yüzü gülüyor. İnsanların yüzünü güldürülmesi bizce başarılıdır. Kendi ülkemizde de yüzümüzün güleceği yasal düzenlemelerin yapılmasını bekliyoruz ve ümit ediyoruz” dedi.

CEM EVİNİN AÇILIŞINI YAPTIĞIMIZ İÇİN BÜYÜK SEVİNÇ YAŞIYORUZ
Açılışı yapılan Büyük Derbent Hızır Cem Evi’nin Başkanı Mümin Pireli yaptığı açıklamada: “Bölgede yaklaşık 2 bin 800 civarında Alevi Bektaşi bulunmakta, buradaki Müslümanlar olarak birlik beraberlik içinde yaşıyoruz. Camide Cem Evinde beraber olduk.
Cem Evi’nin inşaatında da beraber olduk, çünkü Cem Evi’nin inşaatında onlardan da destek gördük. Yunanistan Milli Eğitim Bakanlığı Genel Sekreteri çok fazla bizlere destek verdi.
İşleri hızlandırdı, kendisine çok teşekkür ediyoruz. Açılışımız belki daha önce olacaktı ama pandemiden dolayı bu güne kaldı.
Açılışımızı yaptığımız için bugün büyük bir sevinç yaşıyoruz. Geçen hafta yapılan piknik şöleninde bizler Yunanistan’dan oraya gelmiştik, bugün Çorlu’daki Cem Vakfı buraya geldi, gelen herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Seyid Ali Sultan Dergâhı Koruma Heyeti Başkanı Ahmet Kara Hüseyin yaptığı açıklamada: “Çorlu’dan gelen ve diğer bölgelerden gelen misafirlerimize öncelikle çok teşekkür ediyoruz. Yunanistan Hükümetine de teşekkür ediyoruz, Yunanistan da ilk oldu. Tabi inşallah dünyaya örnek oluruz, istiyoruz ki Alevi hakları tanınsın, Cem Evleri yasal statüye geçsin, aynen bu Cem Evimiz gibi, tekrar katılan herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Kaynak: Avrupakayası gazetesi.

corlu 20.06.2022 20:57:40    (156) Okunma

 ÇORLUDA BUNLAR KONUŞULUYOR   GÜNCEL KONULAR
Çorlu Asayiş Sorunlarında Düzelme Var
Sahne Davası Duruşması Yapıldı.
Çorlu da Arsa Satın Alacaklar DİKKAT
Hisseli Arsa Satışına Dikkat
Kızılay Kan Stokları Azalıyor mu?
Çorluyu Sevmek Zafer Günlerinde Anmak Değildir
 
2. Lavanta Tarla Günleri Şenliği  


Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, “Bizi izlemeye devam edin” 
“Belediyecilik sadece, al
Çorlu Güncel 27.06.2022
Çorlu Belediyesinden Vatandaşlara “Kurban” Uyarısı  


Çorlu Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü yetkilileri, Kurban Bayramı öncesinde vatandaşl
Çorlu Güncel 27.06.2022
Çorlu Belediyesinde Bilgi Güvenliğini Uluslararası  


Çorlu Belediyesi Bilgi Güvenliğini Uluslararası Standartlara Taşıdı
Çorlu Belediyesi Bilgi
Çorlu Güncel 21.06.2022
Rasim Yüksel Babalar Gününde Pasta Kesti  


Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Babalar Gününde Tüm Babalar İçin Pasta Kesti

Erge
Çorlu Güncel 21.06.2022
Tekirdağ için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğ  


BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÜRETİCİLERİN YANINDA OLMAYA DEVAM EDİYOR

İl genelinde tarım ve h
Çorlu Güncel 21.06.2022
Dr. İlhami Özcan Aygunun Soru Önergesi  

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıda belirtilen sorularımın Anayasa’nın
Çorlu Güncel 21.06.2022
Aydoğdu Mahallesi Gençlik Merkezi gün sayıyor  


Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, Aydoğdu Mahallesi’nde yaşayan gençler ve çocukları
Çorlu Güncel 21.06.2022
Atatürk Viyadüğümüzde çalışmalar tamamlanıyor  


BAŞKAN AKAY, ATATÜRK VİYADÜĞܒNDEKİ ÇALIŞMALARI İNCELEDİ
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin
Çerkezköy Güncel 21.06.2022
Yunanistanda Cem Evi Açıldı  

Yunanistan’ın resmi izinle faaliyet gösteren ilk Cem Evi’nin açılış töreni semahlar ve dualar eşliği
Çorlu Güncel 20.06.2022
Sözde Değil Özde Çevreci Bir Okul:TED Çorlu Koleji  


Çorlu Belediyesi tarafından “Türkiye Çevre Haftası” etkinlikleri kapsamında 2 Haziran Perşembe
Çorlu Güncel 10.06.2022