HABER ARA >>>    >>> SON 30 HABER
Yunanistanda Cem Evi Açıldı

Yunanistan’ın resmi izinle faaliyet gösteren ilk Cem Evi’nin açılış töreni semahlar ve dualar eşliğinde yapıldı.

Yunanistan’ın Evros vilayeti Büyük Derbent Bölgesi’nde açılan Cem Evi’nin açılışına Yunanistan Milli Eğitim Bakanlığı Genel Sekreteri George Kalantzis, Yunanistan bölge milletvekilleri Natasa Gara, Stavros Keletsis, Xristos Dermontzopoulos, bölgenin belediye başkanları, Didymoteicho Müftüsü Osman Hamza, Seyid Ali Sultan Dergahı Koruma Heyeti Başkanı Ahmet Karahüseyin, Çorlu Cem Vakfı Başkanı Dr. Muzaffer Birdal ve bölgede yaşayan çok sayıda vatandaş katıldı.

ÇORLU CEM EVİ YUNANİSTAN’DAKİ AÇILIŞA KATILDI
Cem Vakfı Çorlu Şube Başkanı Muzaffer Birdal olmak üzere, onlarca vatandaş Yunanistan’daki cem evi açılışına katıldı. Açılış öncesi Yunanistan’da bulunan Sehid Ali Sultan Derhagı’nı ziyaret eden Cem Vakfı Çorlu Şubesi üyeleri orada dualar etti. Dergahı ziyaret eden Cem Vakfı üyeleri daha sonra açılışa katıldı. Açılışta Cem Vakfı Çorlu Şubesi üyeleri hem semah gösterileri hem de deyişlerle katılımcıları büyük beğenisini topladı.

KURAN-I KERİM OKUNDU, SEMAHLAR DÖNÜLDÜ
Büyük Derbent Hızır Cem Evi’nin açılışı Kuran-ı Kerim okunarak başladı. Daha sonra dualar edildi, semahlar dönüldü. Cem evinin açılışında bölgede yaşayan gençler katılımcılara ikramlarda bulundu, yemekler dağıtıldı.

YUNANİSTAN ANAYASAYA GÖRE İNSANLARIN DİNİ ÖZGÜRLÜĞÜNÜ KORUMA ALTINA ALMAK ZORUNDA
Açılışta konuşan Yunanistan Milli Eğitim Bakanlığı Genel Sekreteri George Kalantzis, “Herşeyden önce burada bulunduğumdan dolayı çok mutlu oldum, buradaki insanlara teşekkür ediyoruz, gösterdikleri katkılardan dolayı. Bu Allah için yapılmış olan bir iş, sevgi ve mutluluk getirmesini temenni ediyoruz. Yunan anayasasına göre Yunanistan’ın mecburiyetidir, bütün insanların dini özgürlüklerini korumak zorundadır, anayasa göre. Ve tabi ki de hiçbir yere inanmak istemeyenlerin de özgürlüğünü koruma altına almak zorundadır” dedi.

TÜRKİYE’DEN KALABALIK BİR GRUP OLARAK GELDİK
Çorlu Cem Vakfı Başkanı Muzaffer Birdal Cem Evi’nin açılışı için gittiği Yunanistan’da açıklamalarda bulundu: “Burası Yunanistan’da açtığımız ilk Cem Evi’miz oluyor, köylerde açtığımız Cem Evleri var ama onlar özel mülk gibi hizmet veriyorlar. Aslında bu bölge özel bir bölge Seyid Ali Dergahı’nın hinterlanttı içinde, bu bölgede Alevi canlar yaşıyorlar.
Burada Mümin başkanın büyük çabaları sonucunda Yunan hükümetinin de desteği ile resmi bir cem evi açılışı gerçekleştirdik, biz de Türkiye’den kalabalık bir grup olarak geldik. Görüldüğü gibi oldukça yoğun bir katılım var, özellikle bürokrasi ve siyasi kanattan, Milli Eğitim Bakanlığı sekreterine de söylediğimiz gibi, buradaki insanların bugün yüzü gülüyor. İnsanların yüzünü güldürülmesi bizce başarılıdır. Kendi ülkemizde de yüzümüzün güleceği yasal düzenlemelerin yapılmasını bekliyoruz ve ümit ediyoruz” dedi.

CEM EVİNİN AÇILIŞINI YAPTIĞIMIZ İÇİN BÜYÜK SEVİNÇ YAŞIYORUZ
Açılışı yapılan Büyük Derbent Hızır Cem Evi’nin Başkanı Mümin Pireli yaptığı açıklamada: “Bölgede yaklaşık 2 bin 800 civarında Alevi Bektaşi bulunmakta, buradaki Müslümanlar olarak birlik beraberlik içinde yaşıyoruz. Camide Cem Evinde beraber olduk.
Cem Evi’nin inşaatında da beraber olduk, çünkü Cem Evi’nin inşaatında onlardan da destek gördük. Yunanistan Milli Eğitim Bakanlığı Genel Sekreteri çok fazla bizlere destek verdi.
İşleri hızlandırdı, kendisine çok teşekkür ediyoruz. Açılışımız belki daha önce olacaktı ama pandemiden dolayı bu güne kaldı.
Açılışımızı yaptığımız için bugün büyük bir sevinç yaşıyoruz. Geçen hafta yapılan piknik şöleninde bizler Yunanistan’dan oraya gelmiştik, bugün Çorlu’daki Cem Vakfı buraya geldi, gelen herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Seyid Ali Sultan Dergâhı Koruma Heyeti Başkanı Ahmet Kara Hüseyin yaptığı açıklamada: “Çorlu’dan gelen ve diğer bölgelerden gelen misafirlerimize öncelikle çok teşekkür ediyoruz. Yunanistan Hükümetine de teşekkür ediyoruz, Yunanistan da ilk oldu. Tabi inşallah dünyaya örnek oluruz, istiyoruz ki Alevi hakları tanınsın, Cem Evleri yasal statüye geçsin, aynen bu Cem Evimiz gibi, tekrar katılan herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Kaynak: Avrupakayası gazetesi.

corlu 20.06.2022 20:57:40    (223) Okunma

 ÇORLUDA BUNLAR KONUŞULUYOR   GÜNCEL KONULAR
Çorlu Asayiş Sorunlarında Düzelme Var
Sahne Davası Duruşması Yapıldı.
Çorlu da Arsa Satın Alacaklar DİKKAT
Hisseli Arsa Satışına Dikkat
Kızılay Kan Stokları Azalıyor mu?
Çorluyu Sevmek Zafer Günlerinde Anmak Değildir
 
Yıldız Filiz Çorluyu Gururlandırdı  


Türkiye’nin ilk ve tek kadın Kahveciler Esnaf Odası Başkanı olarak hafızalara kazınan ve Çorlu’
Çorlu Güncel 03.08.2022
TESKİ Bu Şehre İhanet Ediyor.  

Özgür Basın Topluma Katkı Sağlar  

Çorlu Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu ve üyeleri 24 Temmuz Basın Dayanışma Günü vesilesi ile Atat
Çorlu Güncel 25.07.2022
Pardon Basında sansür kalktı mı dediniz  

AGSY’den ders gibi ’24 Temmuz’ açıklaması
Çorluspor1947de Hedef 3. lig  


Çorluspor 1947 Olağanüstü Genel Kurulunu Gerçekleştirdi
Tamamını Sanayici ve İş İnsanlarını
Çorlu Güncel 22.07.2022
Başkan Sarıkurt Kazımiye Mahallesi Sakinleriyle Bu  

Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, “Halk Konuşuyor, Başkan Dinliyor” mahalle buluşmaları kapsamı
Çorlu Güncel 22.07.2022
Çorlu TSO´Dan 27 Firma  


2021 Yılı İSO İkinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Listesinde Çorlu TSO´Dan 27 Firma Yer Aldı
<
Çorlu Güncel 22.07.2022
Vekil Aygun Mızrak Çuvala Sığmaz  


Tekirdağ’ın sorunlarını çözmek, halkımızın dertlerine çare bulmak, sıkıntıları ülke gündemine s
Çorlu Güncel 20.07.2022
Tüm Türkiye Şarköyü Konuşuyor  


Şarköy Belediyesi tarafından, uygulanan doğru ve vizyoner belediyecilik politikalarıyla oluştur
Çorlu Güncel 20.07.2022
Ergene Belediyesinin Çilek Tarlalarına Yoğun İlgi   

Ergene Belediyesinin tarım arazilerinden olan çilek tarlalarına vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Erg
Çorlu Güncel 20.07.2022