HABER ARA >>>    >>> 2011 de NELER OLDU SON 30 HABER

 Adrese Teslim İhale Meclise Geldi

  Tarih 07.09.2017    (4561) Okunma

Ergene Belediyesi Eylül ayı olağan toplantısında soru önergesi veren AKPARTİ gurubu ADRESE TESLİM İHALEYİ sordu.

Tekirdağ Süleymanpaşa´da yayın yapan Lambadaki Cin internet sitesinde yayınlanan ERGENE BELEDİYESİNDE ADRESE TESLİM İHALE başlıklı haberi hakkında soru önergesi veren Akparti gurubu ´´Eğer ki konuşulanlar doğru ise, milyonlarca paranın buharlaştığı iddiası tüyü bitmemiş yetimlerin hakkına tecavüz etmektir.´´ dedi.

AKPARTİ gurubu soru önergesi şöyle;

İnternet medyasında “Ergene Belediyesi’nde Adrese Teslim İhale mi?” konulu haber içeriğinde yer alan 29 Haziran 2017 tarihinde yaptığınız 2017/275023 kayıt numaralı, Sağlık Yeşiltepe Mahalleleri Asfalt ve Sathi Kaplama Yol Yapımı ihalesine 14.198.662 (ondörtmilyonyüzdoksansekizbinaltıyüzaltmışiki) TL ile en uygun teklifi veren firmanın 33 kuruşluk aritmetik hata nedeniyle elendiği ve bunun yerine en uygun ikinci teklifi veren diğer firmaya 16.383.761 (onaltımilyonüçyüzseksenüçbinyediyüzaltmışbir) TL’ye verildiği ve 2.185.099 (ikimilyonyüzseksenbeşbindoksandokuz) TL paranın birilerinin cebine girdiği!!bilgisi yer almaktadır.

Basına düşmüş olan adrese teslim ihale Tekirdağ ve Ergene’de herkesin diline düşmüştür. Bu durum ilçemiz için yüz kızartıcı bir hal almıştır. Kamuoyu belediye başkanından bir açıklama beklemektedir. Bahse konu haber farklı ve taraflı ise gereğini yapınız. Eğer ki konuşulanlar doğru ise, milyonlarca paranın buharlaştığı iddiası tüyü bitmemiş yetimlerin hakkına tecavüz etmektir.!!!

Kamu İhale Genel Tebliği Değişikliği ile madde “16.5.3. Elektronik araçlar yardımıyla tablolama (MS Excel, Numbers, LibreOffice Calc ve benzerleri) kullanılarak oluşturulan teklif mektubu eki cetvelin çarpım ve toplamlarında yazılımdan kaynaklanan yuvarlamalar nedeniyle oluşan hesaplama farklılıkları, toplam teklif fiyatının binde birine eşit veya daha az olması ve ihalenin sonuçlandırılmasına esas teklif sıralamasının değişmemesi kaydıyla aritmetik hata olarak kabul edilmeyecek ve bu farklılıklar isteklinin teklif cetvelinde yazılı birim fiyatlar esas alınarak ihale komisyonu tarafından re’sendüzeltilecektir.Yapılan bu düzeltme sonucu bulunan tutar, sınır değer hesabı hariç, isteklinin teklif ve yeterlik değerlendirmesine esas nihai teklif fiyatı olarak kabul edilecektir.”ibaresine rağmen, amir hüküm dışında ve tebliğe aykırı bir işlem yapılmıştır.

Verilen bilgiler ışığında;

1. Kamu İhale Genel Tebliğinde yapılan değişiklikte belirtilmesine rağmen; çok küçük bir hata nedeni ile 2.185.099 (ikimilyonyüzseksenbeşbindoksandokuz) TL. daha fazla bir bedel ile işin yaptırılmasının gerekçesi nedir?

2. Bu durumda oluşan 2.185.099 (ikimilyonyüzseksenbeşbindoksandokuz) TL kamu zararının sorumluluğu kimlere ait olacaktır?

3. 33 kuruş gibi çok küçük bir miktar nedeni ile elenen firma Kamu İhale Kurumuna itiraz edip de bu ihale iptal edilir ise, Sağlık ve Yeşiltepe mahallesinde yaşayan vatandaşlarımıza nasıl cevap vereceksiniz?

Yukarıda belirtilen bilgi ve sorularımız hakkındaki görüş ve düşüncelerinizin net, açık, anlaşılır bir şekilde

yazılı olarak cevaplandırılmasını Ergene halkı adına arz ve talep ederiz.
BU HABERE YORUMLAR
YORUM YAPILMAMIŞ   SESSİZ KALMA YORUM YAP

İnternet Sınırsız Paylaşım ve Bilgi Kaynağıdır. Sitemizdeki Her Türlü Bilgi ve Resim Paylaşıma Acıktır. Kaynak Belirtilmesi Ahlaki Değerdir.

Sitemiz corluda.com İnternet yayıncıları Derneği      Üyesi ve Çorlu temsilcisidir                    Site Haritası